Produkty

Zamieniamy garaż w przydomowy warsztat – jak to zrobić?

 Zamieniamy garaż w przydomowy warsztat – jak to zrobić?

Garaż to miejsce, które może służyć nie tylko do przechowywania samochodu. Drugim najczęstszym wykorzystaniem jego przestrzeni, jest zaadaptowanie jej do roli przydomowego warsztatu. Jeśli mamy w planach tego typu aranżację, warto dowiedzieć się wcześniej, jakie są niezbędne elementy, by stworzyć raj dla majsterkowicza.

majsterkowaniePrzestrzeń do majsterkowania

Najważniejszym elementem funkcjonalnego warsztatu jest strefa pracy. Wygodny blat roboczy z ułatwionym dostępem do gniazdek elektrycznych oraz odpowiednim oświetleniem to podstawowe wyposażenie dla każdego majsterkowicza. Powierzchnia tej przestrzeni musi być odpowiednio dopasowana do wielkości naszego garażu – konieczne jest bowiem, by wykluczyć możliwość nachodzenia na siebie strefy pracy i tej, w której zaparkowany jest samochód.

Porada eksperta

Jeśli powierzchnia naszego garażu jest niewielka i nie ma w nim miejsca na postawienie obszernego blatu roboczego, dobrym rozwiązaniem będzie wybór składanego stołu, który z łatwością ustawi się po skończonej pracy pod ścianą.

Przestrzeń do przechowywaniawarsztat w garażu

Kolejną przestrzenią, którą powinniśmy odpowiednio zaaranżować adaptując garaż do roli warsztatu, jest miejsce do przechowywania. Trzymać w niej będziemy nie tylko narzędzia, ale także surowce czy własnoręcznie wykonane półprodukty. Im więcej uwagi poświęcimy przygotowaniu tej strefy, tym łatwiej będzie nam utrzymać porządek wśród wszystkich materiałów. Wpłynie to nie tylko na komfort naszej pracy, ale także na jej bezpieczeństwo.

1. Regały

W wyposażeniu naszej strefy do przechowywania nie może zabraknąć regałów. Drewnianych lub metalowych – to zależy od ogólnego wystroju garażu. Muszą jednak posiadać dużą ilość półek odpornych na duże obciążenia. Możemy na nich stawiać pojedyncze narzędzia dużych rozmiarów lub pudła, w których luzem przetrzymujemy niewielkie elementy.

2. Wieszaczki na ścianach

Niektóre rodzaje narzędzi, takie jak piłki, sekatory czy śrubokręty, możemy z powodzeniem posegregować za pomocą magnetycznych tablic zawieszonych na ścianach. Większe elektronarzędzia zawiesimy na małych haczykach, które ułatwią nam także utrzymanie porządku wśród kabli. Przechowywanie warsztatowego osprzętu na pionowej powierzchni znacząco ułatwia odnajdywanie poszczególnych elementów i pomaga utrzymywać porządek.

3. Haki pod sufitem

Przestrzeń sufitowa jest jedną z najczęściej pomijanych, przy czym może być niezwykle przydatna podczas urządzania funkcjonalnego warsztatu. Tuż pod sufitem możemy zamontować półki, na których poustawiamy przedmioty, po które bardzo rzadko sięgamy. Umocowane w betonie haki z kolei przydadzą się do podwieszania cięższych elementów, które do tej pory zajmowały miejsce na podłodze, np. rowery.

Przeczytaj także: Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę.

warsztatWyposażenie warsztatu

Ostatnim, ale równie ważnym etapem urządzania warsztatu jest zgromadzenie w nim najpotrzebniejszych narzędzi i akcesoriów. Oto lista kilku najbardziej niezbędnych podczas majsterkowania:

- wiertarka,

- imadło,

- stojak na wiertarkę,

- skrzynka na narzędzia,

- szlifierka kątowa,

- wyrzynarka,

- piła tarczowa.

Przed rozpoczęciem pracy w naszym warsztacie, zapoznajmy się z zasadami BHP podczas majsterkowania.

Data publikacji: 01.02.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Stojak do wiertarki – zastosowanie i wybór

Stojak do wiertarki – zastosowanie i wybór
Stojak to akcesorium, które zmienia oblicze ręcznie obsługiwanej wiertarki. Przede wszystkim dlatego, że działa ona wówczas na zasadzie urządzenia sto...
Czytaj więcej

Do czego służy ogranicznik głębokości wiercenia?

Do czego służy ogranicznik głębokości wiercenia?
Ogranicznik głębokości wiercenia jest bardzo przydatnym narzędziem wykorzystywanym podczas wykonywania różnej wielkości otworów. Przy jego pomocy szyb...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Zamieniamy garaż w przydomowy warsztat – jak to zrobić?