Przestrzeń do majsterkowania
Najważniejszym elementem funkcjonalnego warsztatu jest strefa pracy. Wygodny blat roboczy z ułatwionym dostępem do gniazdek elektrycznych oraz odpowiednim oświetleniem to podstawowe wyposażenie dla każdego majsterkowicza. Powierzchnia tej przestrzeni musi być odpowiednio dopasowana do wielkości naszego garażu – konieczne jest bowiem, by wykluczyć możliwość nachodzenia na siebie strefy pracy i tej, w której zaparkowany jest samochód.
Porada eksperta Jeśli powierzchnia naszego garażu jest niewielka i nie ma w nim miejsca na postawienie obszernego blatu roboczego, dobrym rozwiązaniem będzie wybór składanego stołu, który z łatwością ustawi się po skończonej pracy pod ścianą. |
Przestrzeń do przechowywania
Kolejną przestrzenią, którą powinniśmy odpowiednio zaaranżować adaptując garaż do roli warsztatu, jest miejsce do przechowywania. Trzymać w niej będziemy nie tylko narzędzia, ale także surowce czy własnoręcznie wykonane półprodukty. Im więcej uwagi poświęcimy przygotowaniu tej strefy, tym łatwiej będzie nam utrzymać porządek wśród wszystkich materiałów. Wpłynie to nie tylko na komfort naszej pracy, ale także na jej bezpieczeństwo.
1. Regały
W wyposażeniu naszej strefy do przechowywania nie może zabraknąć regałów. Drewnianych lub metalowych – to zależy od ogólnego wystroju garażu. Muszą jednak posiadać dużą ilość półek odpornych na duże obciążenia. Możemy na nich stawiać pojedyncze narzędzia dużych rozmiarów lub pudła, w których luzem przetrzymujemy niewielkie elementy.
2. Wieszaczki na ścianach
Niektóre rodzaje narzędzi, takie jak piłki, sekatory czy śrubokręty, możemy z powodzeniem posegregować za pomocą magnetycznych tablic zawieszonych na ścianach. Większe elektronarzędzia zawiesimy na małych haczykach, które ułatwią nam także utrzymanie porządku wśród kabli. Przechowywanie warsztatowego osprzętu na pionowej powierzchni znacząco ułatwia odnajdywanie poszczególnych elementów i pomaga utrzymywać porządek.
3. Haki pod sufitem
Przestrzeń sufitowa jest jedną z najczęściej pomijanych, przy czym może być niezwykle przydatna podczas urządzania funkcjonalnego warsztatu. Tuż pod sufitem możemy zamontować półki, na których poustawiamy przedmioty, po które bardzo rzadko sięgamy. Umocowane w betonie haki z kolei przydadzą się do podwieszania cięższych elementów, które do tej pory zajmowały miejsce na podłodze, np. rowery.
Przeczytaj także: Wielofunkcyjny schowek, czyli jak urządzić piwnicę.
Wyposażenie warsztatu
Ostatnim, ale równie ważnym etapem urządzania warsztatu jest zgromadzenie w nim najpotrzebniejszych narzędzi i akcesoriów. Oto lista kilku najbardziej niezbędnych podczas majsterkowania:
- wiertarka,
- imadło,
- stojak na wiertarkę,
- szlifierka kątowa,
- wyrzynarka,
- piła tarczowa.
Przed rozpoczęciem pracy w naszym warsztacie, zapoznajmy się z zasadami BHP podczas majsterkowania.