Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 200 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

Zasady montażu paneli podbitkowych

Podbitka to praktyczne i estetyczne wykończenie dachu, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesny dom. Charakteryzuje ją nie tylko atrakcyjny wygląd – jej rolą jest ochrona więźby czy krokwi przed nieprzychylnymi warunkami atmosferycznymi – głównie opadami i nasłonecznieniem. Aby jednak jej funkcjonowanie było prawidłowe, podbitkę należy wykonać zgodnie z zasadami, unikając tym samym kosztownych poprawek. Oto one.

 

montowanie podbitkiRozstaw rusztu

Zarówno podbitkę drewnianą, jak i wykonaną z PCV lub aluminium mocuje się do łat drewnianych, które stanowią o odpowiednim rozstawie rusztu. Ten powinien być zgodny z zaleceniami producenta danej podbitki dachowej – prawidłowa odległość pomiędzy drewnianymi elementami, do których przymocowywane są panele, powinna mieścić się w przedziale między 30 a 40 centymetrów. W przeciwnym razie możliwe jest pofalowanie się paneli, a nawet ich odpadnięcie.

Układ podbitki

Tutaj mamy do czynienia z dwoma sposobami. Niezależnie od tego, czy układać będziemy deski, czy panele, możemy je ułożyć prostopadle do ściany budynku lub równolegle do krokwi. W pierwszym ze sposobów znacznie łatwiej dopasować się do nierówności ściany, a montowane deski lub panele mogą być cieńsze. Równoległy układ podbitki sprawia, że konieczne jest zastosowanie grubszych elementów oraz stworzenie pod okapem dachu niezabudowanego trójkąta.

Łączenie elementów

Nieprawidłowe łączenie kolejnych elementów może doprowadzić do pofalowania podbitki dachowej, a nawet wysunięcia się paneli z profilu. Profil stanowi w tym przypadku najczęściej specjalna listwa wykończeniowa, mocowana tuż pod łatami, do której instaluje się panele. Podczas wkładania panelu do profili bardzo ważne jest pozostawienie szczeliny o wielkości od 5 do 9 milimetrów, aby podbitka pracowała w warunkach zewnętrznych we właściwy sposób. Konkretny rozmiar szczeliny zależy przede wszystkim od temperatury, jaka panuje w trakcie montażu – przy niższej temperaturze pozostawiamy większy luz, a przy wyższej mniejszy.

Przycinanie elementów

Podczas łączenia kolejnych elementów konieczne może być ich przycięcie na pożądany wymiar, szczególnie kiedy przechodzimy do etapu wykończenia podbitki w narożnikach, gdzie elementy mogą być łączone bez zmiany kierunku, pod kątem prostym lub pod kątem 45 stopni. Większość desek i paneli można swobodnie przycinać za pomocą powszechnie stosowanych narzędzi ręcznych i elektrycznych, takich jak piła ręczna, przecinarka kątowa, wyrzynarka czy nożyce do blachy (w przypadku paneli aluminiowych).

podbitka drewnianaWentylacja

Montując podbitkę dachową, należy pamiętać o tym, że powinno przez nią przepływać powietrze, które trafi do szczeliny wentylacyjnej w dachu. Aby zapewnić optymalny przepływ, należy w trakcie montażu zastosować specjalne kratki lub listwy wentylacyjne, alternatywnie pozostawić otwory na wlot powietrza, na przykład pomiędzy pierwszą łatą a deską czołową. Warto pamiętać jednocześnie o tym, aby wloty te zabezpieczać siatką, który uniemożliwi gnieżdżenie się owadów.

Data publikacji: 05.08.2015