Zasady używania kotew chemicznych

Kotwa nieprzypadkowo ma nazwę zbliżoną do kotwicy – służy do równie skutecznego mocowania, chociaż kotwa chemiczna robi to odmiennie od kotwicy na statku czy kotwy tradycyjnej. Z tej racji, że umożliwia niezwykłe trwałe łączenie elementów do statecznego podłoża, jest często wykorzystywana w budownictwie. Przyjrzyjmy jej się bliżej.

 

kotwaZastosowanie kotwy chemicznej jest niezwykle skutecznym sposobem na mocowanie. Dzięki niej możemy użyć także podłoża, które jest nietrwałe czy uszkodzone. Kotwa tradycyjna czy korek rozporowy będą też bezużyteczne, jeśli nastąpiła konieczność użycia podłoża na jego krawędzi – napięcia powierzchniowe powstające przy ich montowaniu sprawią, że możliwe jest oderwanie się skruszonych fragmentów podłoża. W przypadku kotew chemicznych nie ma o to obaw – jedyne, na co zwracamy uwagę w przypadku podłoża, to dokładnie oczyszczone otwory, w których znajdą się elementy mocujące. Co więcej, tego typu rozwiązanie będzie idealne w sytuacji, kiedy do otworu mogłaby dostać się woda, pochodząca na przykład z deszczu. W przypadku kotwy chemicznej dostęp wody do wnętrza podłoża jest niemożliwy. Dlaczego?

Kołek rozporowy w czasie mocowania rozpycha od środka materiał podłoża, dzięki czemu mocno się w nim umiejscawia. Kotwa chemiczna działa na zupełnie innej zasadzie. Czynnikiem mocującym jest niezwykle silna masa żywiczna, która ściśle przylega do krawędzi otworu oraz do wszelkich zazębień metalowego łącznika. Stąd też konieczność oczyszczenia otworu na kotwę – gdyby pozostały w nim zabrudzenia i pył po wierceniu, wiązanie byłoby przez to znacznie mniej skuteczne. Siły adhezji, a nie rozporowe, są odpowiedzialne za trwałość połączenia. Kotwy możemy używać w następujących podłożach: msa do kotew

- pełnym mocnym, takim jak beton,

- pełnym słabym – w betonie komórkowym czy cegle,

- z pustkami, czyli w pustakach, cegle dziurawce i innych.

O ile zasada montażu kotew chemicznych jest taka sama, różne są sposoby aplikowania do podłoża łącznika i masy żywicznej. Można to zrobić za pomocą wstrzyknięcia preparatu, a także wkręcenia lub wbicia pojemnika nim wypełnionego. Te ostatnie rozwiązania są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie konieczne jest zachowanie ostrożności, by nie zabrudzić wykończonych ścian czy podłogi. A jest to możliwe, kiedy miesza się składniki masy żywicznej – jej pozostałości, których nie użyjemy do mocowania, są bardzo trudne do usunięcia. Z kolei wstrzyknięcie masy żywicznej, na którą składają się dokładnie zmieszane żywica i utwardzacz, możliwe jest za pomocą znanego nam z nakładania silikonów i uszczelniaczy wyciskacza, o ile tylko masa żywiczna umieszczona będzie w kartuszach wielkością odpowiadających tym z silikonem.

Z tej racji, że łączenie z podłożem jest silne, trwałe, odporne na wnikanie wody i działanie warunków atmosferycznych, kotwy chemiczne są wykorzystywane nie tylko przy budowie i remoncie domu, ale także w stawianiu mostów i budowie dróg.

 

Data publikacji: 17.09.2015