icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zaślepki meblowe, kiedy się przydadzą?

Meble znajdujące się w naszym domu mogą prezentować się o niebo lepiej, jeśli tylko uzupełnimy je odpowiednimi akcesoriami! To ważna informacja szczególnie dla wszystkich majsterkowiczów, którzy decydują się na samodzielne aranżacje. Z pomocą przychodzą zaślepki meblowe. Do czego wykorzystamy te elementy i czym się kierować podczas zakupu?

Czym są zaślepki meblowe?
zaślepki do otworów w meblach

Zaślepki meblowe to nieduże elementy, które wykonano z tworzywa sztucznego. Ich głównym celem jest poprawa estetyki, ale nie można zapomnieć o wysokiej funkcjonalności. Świetnie zabezpieczają zakończenia profili i same miejsca mocowania. 

Zaślepki meblowe – rodzaje i zastosowanie

Te niepozorne elementy mają dużą ilość zastosowań:

  • zaślepki do mebli – fantastyczne w przypadku mebli kuchennych, szaf wnękowych lub tych tworzonych na wymiar. Często wykorzystują je też majsterkowicze, którzy decydują się na samodzielnie robione meble;

  • zaślepki do profili – zwykle głównym materiałem profili metalowych jest stal lub aluminium, zatem świetnie sprawdzają się w trakcie organizacji wnętrza szafy lub do karniszy. W celu zabezpieczenia ich nierównych krawędzi warto postawić właśnie na zaślepki. W ten sposób unikamy potencjalnego zranienia się lub zniszczenia odzieży;

  • zaślepki do nóżek mebli – niezawodne, jeśli chcemy chronić naszą podłogę przed nieestetycznymi zarysowaniami. Aby nie musieć martwić się o ruch krzeseł, wystarczy wykorzystać zaślepki, które dobierzemy zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Sprawią też, że przesuwanie mebli nie będzie skutkować hałasem.

Czy wiesz, że…

Zaślepki meblowe mogą być wykonane z polietylenu, który jest odporny na promieniowanie UV, mróz i deszcz? Żadne warunki atmosferyczne nie muszą stanowić przeszkody!

Zaślepki meblowe jako sprytny sposób na dobry styl

Myśląc o miejscach mocowania przy pomocy śrub, wkrętów, kołków czy gwoździ, musimy przyznać, że ich metaliczny kolor nie wygląda zbyt dobrze na tle powierzchni płyty meblowej, zaburzając estetykę całej aranżacji. Jednak z tego problemu możemy bardzo szybko wybrnąć… Wystarczy kupić zaślepki! Ta wiadomość powinna ucieszyć na pewno tych, którzy celują w styl klasyczny i szukają maksymalnej harmonii!

To wcale nie wszystko… Co jeszcze zyskamy, decydując się na zaślepki meblowe? Jak pewnie wiesz, metalowe elementy cechują się zazwyczaj nie gładką, lecz żłobioną powierzchnią. W związku z tym kurz i inne zabrudzenia błyskawicznie wnikają w rowki, a to sprawia, że ich późniejsze usunięcie nie należy do prostych zadań. Jeśli więc zależy nam na utrzymaniu mebli w czystości, warto zakryć wszelkie nierówności właśnie przy pomocy praktycznych zaślepek.

Jakie zaślepki meblowe wybrać, by uzyskać dobry efekt?
zaślepki

Jeśli chcemy uzyskać spójny, nieodznaczający się efekt, powinniśmy dobrać nasze zaślepki meblowe tak, aby ich kolor był jak najbardziej zbliżony do odcienia mebli. Na rynku znajdziemy akcesoria w wielu dostępnych wariantach: białe, brązowe, pomarańczowe, beżowe, czerwone, szare, srebrne, żółte, a nawet takie, które do złudzenia przypominają naturalne drewno z realistycznie wyglądającym usłojeniem.

Porada eksperta

Dzięki doborze odpowiedniej barwy, płyta z daleka będzie wyglądać na jednolitą. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się zauważymy, że znajdują się na niej sprytnie zamaskowane wkręty. 

Kolejnym ważnym aspektem jest zdecydowanie to, jaka wielkość elementu będzie dla nas najlepsza. Popularne rozmiary to 14 mm, 20 mm czy 40 mm. 

Ozdobne zaślepki meblowe – czy warto?

Jak już wiemy, zaślepki meblowe zasadniczo mają jeden cel, którym jest ukrycie nieestetycznych łączeń między szafkami. 

Warto wiedzieć, że do naszej dyspozycji są również ozdobne zaślepki na wkręty. Czym różnią się od tych tradycyjnych? W przeciwieństwie do ich klasycznych odpowiedników mają wyróżniać się na tle mebli i podnosić ich walory dekoracyjne. To oznacza, że często cechują się intensywną barwą lub nietypowym wykończeniem, które przyciąga uwagę domowników i odwiedzających nas gości. 

Zaślepki do nóżek i profili czy też ozdobne zaślepki meblowe… Tak bogaty asortyment elementów ochronnych sprawia, że możemy błyskawicznie zmienić wygląd naszych mebli, a to wszystko bez dużych inwestycji!