Zaślepki na meble – poznaj prosty sposób na odnowę mebli z MDF-u

Co to są zaślepki? To małe samoprzylepne kółka, którymi zakleja się miejsca połączeń śrubowych w meblach. Jak je dobierać do szafek? Czy za ich pomocą można odnowić starą półkę lub regał z MDF-u? Poznajmy najważniejsze informacje o tych przydatnych akcesoriach meblarskich.

 

funkcje zaślepek meblowychFunkcje zaślepek

Dzięki zastosowaniu zaślepek możesz zamaskować główki wkrętów, mimośrodów i konfirmatów. Dzięki temu meble wykonane z płyt MDF i drewna zyskują estetyczne wykończenie. Zaślepki znajdują zastosowanie w każdym pomieszczeniu – możemy nimi okleić meble w salonie, przedpokoju, sypialni, kuchni… Zwykle stosowane są w nowych kompletach, ale z czasem mogą się odkleić lub odpaść. W razie potrzeby możemy je wymienić w użytkowanych meblach z płyt wiórowych. Te małe szczegóły mają wpływ na estetykę całego kompletu, a ich zamocowanie jest banalnie proste i szybkie. Możemy je nakleić na widocznych wkrętach łączących prefabrykaty meblowe lub delikatnie wcisnąć w łebek śrub. Równie łatwo je zdemontujemy, nie niszcząc wyposażenia domu.

Czy wiesz, że…?

Płyta MDF to jeden z najbardziej popularnych materiałów stolarskich do wykonywania mebli do domu i biura. Jest to drewnopochodny produkt wynaleziony stosunkowo niedawno – w latach 80. XX wieku. Płyta powstaje ze sprasowanych włókien drewnianych zespolonych żywicami i klejami. Jej największe zalety to niska cena, łatwość w obróbce i estetyczny wygląd. Do płyt bardzo łatwo dobierzemy zaślepki w identycznych wzorach – znajdziemy je tutaj.

akcesoria mebloweZaślepki do wkrętów czy zaślepki samoprzylepne?

W sklepach znajdziemy produkty różniące się średnicą, kolorem, grubością – najprostszy podział zaślepek grupuje elementy na przyklejane lub wkładane do wkrętów. Zaślepki samoprzylepne to płaskie kółeczka wycięte z okleiny z samoprzylepną warstwą. Mają wzory przypominające różne gatunki drewna, więc bez problemu dobierzemy je do odcienia płyt meblowych. Dostępne są też okrągłe naklejki jednobarwne. Ich jedyną wadą jest to, że pod wpływem pary wodnej mogą się z czasem odklejać. Wówczas musimy wyczyścić i odtłuścić otwór montażowy z wkrętem i na to miejsce nakleić świeżą zaślepką.

zaślepki mebloweZaślepki do wkrętów wykonane są z tworzyw sztucznych i mają kształt grzybka, który wkłada się w otwory montażowe z konfirmatem lub mimośrodem. Są trwałe i pełnią dodatkową funkcję zabezpieczenia przed wilgocią. Dostępne są też specjalne zaślepki do futryn do maskowania otworów montażowych oraz zaślepki do kotew ościeżnicowych również montowane na wcisk. Zaślepki do śrub sześciokątnych to z kolei element przydatny do maskowania wystających śrub, który wpłynie na korzystniejszy wygląd szafek, regałów i kredensów.

Inne przydatne elementy niezbędne przy odnawianiu mebli z MDF

Nie tylko zaślepki się odklejają od płyt MDF – niekiedy spotyka to samo obrzeża meblowe z PCV. Jeśli zaczynają się szczerbić i odchodzić od krawędzi płyty, wygląda to po prostu nieestetycznie. Łatwo możemy temu zaradzić, wymieniając je na nowe. Jak to zrobić? Piszemy o tym w artykule Jak przykleić obrzeże klejone do płyty meblowej?

Data publikacji: 05.01.2018