Produkty

Zawieszenie szafek kuchennych – co warto wiedzieć

Zawieszenie szafek kuchennych – co warto wiedzieć

Meble kuchenne to niezbędne elementy wyposażenia każdej kuchni. Choć wnętrze to w niektórych przypadkach obędzie się bez szafek wiszących, to jednak w większości wypadków wciąż pozostają one niezastąpione, pozwalając na maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Co należy wiedzieć o wieszaniu szafek kuchennych?

zawieszanie szafek kuchennychDobry plan to podstawa

Zanim przystąpimy do wiercenia dziur i montażu szyn, powinniśmy rozplanować układ wszystkich szafek. Koniecznie zaznaczmy, na jakiej wysokości będą wisiały – optymalna wysokość to ok. 135-140 cm od poziomu podłogi. Po dokonaniu pomiaru rysujemy na ścianie prostą poziomą linię, która będzie wyznaczała dolny brzeg wiszących szafek. Następnie zaznaczamy ich górne brzegi – w tym celu przykładamy je do ściany i wykonujemy ołówkiem odpowiednie oznaczenia. W zaznaczaniu na ścianie odpowiednich punktów pomoże nam rysunek z planem kuchni i mebli przygotowany wcześniej na kartce.

Rożne systemy mocowania

Systemy mocowania szafek kuchennych mogą być różne – jedne wiesza się na specjalnych szynach (listwach montażowych), a inne na hakach (zwanych też wieszakami). Gdy stosujemy szynę, konieczne jest dokładne wyznaczenie miejsca jej mocowania i precyzyjne wypoziomowanie. Jeżeli będziemy używać haków, po przyłożeniu mebli do ściany zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których się one znajdą – umożliwiają to otwory wykonane w tylnych ściankach mebli. Wieszaki takie w większości mają możliwość regulacji, więc nawet po zawieszeniu mebli na ścianie będziemy mogli delikatnie zmodyfikować ich położenie.

Wieszanie szafek – kolejność

Wieszanie poszczególnych segmentów zabudowy kuchennej rozpoczynamy zawsze od elementów mających znaleźć się w narożnikach – robimy tak, gdy zabudowa przyjmie formę litery L lub U. Jeżeli szafki będą wisiały na jednej ścianie, ich montaż rozpoczynamy od jednego z krańcowych modułów. Warto wiedzieć, że ulokowane obok siebie szafki możemy ze sobą skręcić, dzięki czemu będą bardzo dokładnie do siebie przylegały i unikniemy powstawania pomiędzy nimi nieestetycznych szczelin.

Mocowanie i regulowanie drzwiczek

Do wiszących szafek możemy przykręcić drzwiczki, pamiętając, by uprzednio ustalić kierunek ich otwierania się. Gdy ustawimy je w optymalnej pozycji, tak by znajdowały się na równi z korpusami mebli i dobrze do nich przylegały, możemy mocno dokręcić wszelkie śruby. Dopiero po zamontowaniu szafek wiszących przystępujemy do montażu szafek stojących.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Instrukcja wideo - wieszamy szafkę łazienkową na płytkach

Instrukcja wideo - wieszamy szafkę łazienkową na płytkach
Nadszedł czas na drobny remont łazienki? Chcemy wymienić szafkę na nową? Cóż, wiercenie w płytkach nie zachęca do samodzielnej pracy przy jej m...
Czytaj więcej

Domowe huśtawki, ciekawy trend w aranżacji wnętrz

Domowe huśtawki, ciekawy trend w aranżacji wnętrz
W nowoczesnych aranżacjach wnętrz nie ma barier nie do przebycia. Nie ma też takich elementów wyposażenia, które mogłyby nas wprowadzić we wzburzenie ...
Czytaj więcej

Jak zamocować dekorację z blachy

Jak zamocować dekorację z blachy
Blacha jako element dekoracyjny jest w naszych wnętrzach spotykana od niedawna. Dotychczas kojarzyła się ze sterylną czystością i z tego względu znala...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zawieszenie szafek kuchennych – co warto wiedzieć