Produkty

Zawieszenie szafek kuchennych – co warto wiedzieć

Zawieszenie szafek kuchennych – co warto wiedzieć

Meble kuchenne to niezbędne elementy wyposażenia każdej kuchni. Choć wnętrze to w niektórych przypadkach obędzie się bez szafek wiszących, to jednak w większości wypadków wciąż pozostają one niezastąpione, pozwalając na maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni. Co należy wiedzieć o wieszaniu szafek kuchennych?

zawieszanie szafek kuchennychDobry plan to podstawa

Zanim przystąpimy do wiercenia dziur i montażu szyn, powinniśmy rozplanować układ wszystkich szafek. Koniecznie zaznaczmy, na jakiej wysokości będą wisiały – optymalna wysokość to ok. 135-140 cm od poziomu podłogi. Po dokonaniu pomiaru rysujemy na ścianie prostą poziomą linię, która będzie wyznaczała dolny brzeg wiszących szafek. Następnie zaznaczamy ich górne brzegi – w tym celu przykładamy je do ściany i wykonujemy ołówkiem odpowiednie oznaczenia. W zaznaczaniu na ścianie odpowiednich punktów pomoże nam rysunek z planem kuchni i mebli przygotowany wcześniej na kartce.

Rożne systemy mocowania

Systemy mocowania szafek kuchennych mogą być różne – jedne wiesza się na specjalnych szynach (listwach montażowych), a inne na hakach (zwanych też wieszakami). Gdy stosujemy szynę, konieczne jest dokładne wyznaczenie miejsca jej mocowania i precyzyjne wypoziomowanie. Jeżeli będziemy używać haków, po przyłożeniu mebli do ściany zaznaczamy ołówkiem miejsca, w których się one znajdą – umożliwiają to otwory wykonane w tylnych ściankach mebli. Wieszaki takie w większości mają możliwość regulacji, więc nawet po zawieszeniu mebli na ścianie będziemy mogli delikatnie zmodyfikować ich położenie.

szafka kuchenna wiszącaWieszanie szafek – kolejność

Wieszanie poszczególnych segmentów zabudowy kuchennej rozpoczynamy zawsze od elementów mających znaleźć się w narożnikach – robimy tak, gdy zabudowa przyjmie formę litery L lub U. Jeżeli szafki będą wisiały na jednej ścianie, ich montaż rozpoczynamy od jednego z krańcowych modułów. Warto wiedzieć, że ulokowane obok siebie szafki możemy ze sobą skręcić, dzięki czemu będą bardzo dokładnie do siebie przylegały i unikniemy powstawania pomiędzy nimi nieestetycznych szczelin.

Mocowanie i regulowanie drzwiczek

Do wiszących szafek możemy przykręcić drzwiczki, pamiętając, by uprzednio ustalić kierunek ich otwierania się. Gdy ustawimy je w optymalnej pozycji, tak by znajdowały się na równi z korpusami mebli i dobrze do nich przylegały, możemy mocno dokręcić wszelkie śruby. Dopiero po zamontowaniu szafek wiszących przystępujemy do montażu szafek stojących.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!

Zasady projektowania kuchni – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć!
Dobrze zaprojektowana kuchnia to nie tylko wygoda codziennego użytkowania, ale także bezpieczeństwo Twoich bliskich, oszczędność czasu i łatwość sprzą...
Czytaj więcej

Aranżacje kuchni w bloku – metamorfoza z Dorotą Szelągowską

Aranżacje kuchni w bloku – metamorfoza z Dorotą Szelągowską
Przed Dorotą kolejne wyzwanie – metamorfoza kuchni. I to takiej, w której do tej pory rządziła prowizorka. Po wizycie projektantki palety...
Czytaj więcej

Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej

Salon i kuchnia – aranżacje Doroty Szelągowskiej
Salon i kuchnia w mieszkaniu miłośników podróżowania to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza wtedy, gdy dotychczasowy wygląd i wyposażenie miesz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zawieszenie szafek kuchennych – co warto wiedzieć