Zbierak do owoców – jak go wykonać

Zbieraki do owoców to proste w swojej konstrukcji akcesoria, których obecność doceni każdy, kto pielęgnuje swój sad lub posiada choćby jedno drzewo owocowe. W produkty takie możemy zaopatrzyć się w sklepach, jednak możemy także wykonać je samodzielnie. O tym jak to zrobić, piszemy poniżej.

Zbierak do owoców – dlaczego warto

Zbieranie owoców z wyższych partii drzewa wiąże się zwykle z potrzebą korzystania z drabiny lub – co bardziej niebezpieczne – wspinania się na nie. W obu wypadkach narażeni jesteśmy na dyskomfort oraz ryzyko doznania urazów – znajdując się na drabinie z wiaderkiem, mamy ograniczone możliwości poruszania się, a Zbieranie owocówdodatkowo musimy dbać o utrzymanie równowagi i jednoczesne podtrzymywanie coraz cięższego pojemnika z owocami. Narażamy się także na liczne zadrapania lub otarcia, a w najgorszym wypadku, także upadek z drabiny lub samego drzewa. Wszystkich tych niedogodności i niebezpieczeństw unikniemy przy użyciu zbieraka do owoców. To proste narzędzie pozwoli nam zrywać owoce z wyżej położonych gałęzi – wszystko to poziomu ziemi i bez potrzeby wstrząsania drzewa. Oto jak wykonać tego typu narzędzie.

Jak skonstruować zbierak – krok po kroku

Potrzebne materiały:

- drewniana tyczka lub teleskopowy trzonek,
- materiałowy worek lub fragment innego materiału,
- drut o grubości min. 4 mm,
- kombinerki,
- mocna taśma klejąca.

Krok 1. Odmierzamy ok. 1 m drutu.

Zbierak do owocówKrok 2. W środkowej części odmierzonego odcinka za pomocą kombinerek wykonujemy zagięcia, po czym zaginamy oba krańce drutu – stworzona forma powinna przypominać kształtem kaczą płetwę, a średnica okręgu powinna wynosić ok. 20 cm. Wykonane ząbki będą służyły do zahaczania o nie owoców wiszących na gałęziach.

Krok 3. Krańce drutu trwale i ściśle łączymy ze sobą, np. taśmą klejącą.

Krok 4. Do jednego z końców trzonka przytwierdzamy formę z drutu – przykładamy ją do tyczki miejscem, w którym łączą się oba krańce druta. Następnie dokładnie i wielokrotnie oklejamy taśmą klejącą trzonek i przyłożony do niego drut – połączenie powinno być w pełni sztywne i stabilne.

Krok 5. Na drucianą formę nakładamy gotowy worek bądź inny materiał, zawijamy dookoła drutu i obszywamy jego brzegi. Zbierak jest już gotowy.

Data publikacji: 11.02.2016