Produkty

Zdobienie stiukiem

Zdobienie stiukiem

Stiuk jest formą zdobienia elewacji i wnętrz, który możemy podziwiać w detalach architektonicznych szczególnie dekoracyjnych budowli. Chociaż według oryginalnych receptur ta forma upiększania stosowana jest dzisiaj rzadko, a w przypadku współcześnie powstających budynków wręcz wcale, na potrzeby dekoracji wnętrz stworzono odpowiedniki stiuku, dzięki którym możemy nadać naszemu mieszkaniu wysmakowanej elegancji.

stiukWspółcześnie powstające budynki zachwycają swoim kształtem, natomiast zdobienia na ich elewacjach są spotykane coraz rzadziej. Upiększenia znane z pałaców, kościołów czy bogatych kamienic powstałych na przełomie XIX i XX wieku wciąż cieszą nasze oczy, a, dzięki pieczołowitemu odnawianiu zabytków i wydobywaniu ukrytego pod warstwą kurzu piękna, wysiłek włożony w ich zaprojektowanie i wykonanie będzie widoczny również w kolejnych stuleciach.

Dzisiaj pałacowe wnętrza nie są powszechnie wykorzystywane jako źródło inspiracji dla nowoczesnej architektury i aranżacji wnętrz, gdzie liczy się surowość, minimalizm i chłodny estetyzm. I chociaż wciąż powstają budowle przywołujące ducha przeszłości wraz z towarzyszącym mu bogactwem zdobień i dostojną elegancją, stiukowym wykończeniem tego typu wnętrz parają się nieliczne firmy. Znalazły swoją niszę na współczesnym rynku budowlanym, nastawionym na ekspresowe stawianie nowych osiedli mieszkaniowych, a odbiorcą ich usług są ci, którzy dążą do luksusowego wyposażenia swoich salonów.

Przepiękne kształty i kunsztowne zdobienia, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz okazałych budynków, powstały dzięki użyciu szlachetnych tynków, których składnikami były m.in. gips, wapień, piasek i pył marmurowy. Szczególnie ten ostatni kojarzy się z tradycyjnym stiukiem, którego zadaniem było takie dekorowanie powierzchni, aby przypominała marmur. Służyły temu również późniejsze prace nad efektem marmuru, przede wszystkim dokładne gładzenie i polerowanie. To, co we wnętrzach bogatych, starych budowli jawi się nam jako marmur, najczęściej pokryte jest warstwą stiuku, który, wraz z często stosowanymi złoceniami, wzmacnia wrażenie bogactwa i królewskiego przepychu.

 Współcześni wytwórcy materiałów dekoracyjnych, chcąc wywołać wrażenie ekskluzywności, stosują nazwę stiuk do niektórych produktów. Wraz z tynkami strukturalnymi czy specjalnymi farbami o ciekawej fakturze stiuk stanowi punkt wyjścia do niebanalnej aranżacji przestrzeni mieszkalnej. Umiejętnie nałożony w kilku warstwach, wraz z dedykowaną mu farbą gruntującą, po wyschnięciu jest szlifowany i poddawany działaniu specjalnych substancji woskujących i nabłyszczających. Dzięki temu ściana zyskuje nowy wizerunek – w zależności od pożądanego efektu i zastosowanego koloru (najczęściej bardzo wyrazistego, na przykład szkarłatu, fioletu, słonecznej żółci) może przypominać wspomniany marmur z siateczką różnokolorowych żyłek, jeśli oglądać ścianę z bliska. Zastosowanie stiuku pozwala na zachowanie się tego efektu przez wiele lat, a jakość użytych materiałów pozwala na utrzymanie ściany w czystości – możliwe jest jej mycie w przypadku silniejszych zabrudzeń. Stiuk, przez odniesienia do przeszłości, szczególnie nadaje się do wnętrz z bogatymi dekoracjami i meblami w starym stylu. Stanowi odpowiednie tło dla salonu zdobnego w stare obrazy w złoconych ramach czy antyczne meble.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Rodzaje farb kredowych

Rodzaje farb kredowych
Farby kredowe są stosowane w celu odnowienia przedmiotów wykonanych z drewna. Na korzyść tego rodzaju emalii przemawia przede wszystkim to, że ...
Czytaj więcej

Co to jest farba kredowa?

Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa doskonale sprawdza się podczas odnawiania drewnianych mebli. Łatwość aplikacji i brak konieczności szlifowania starych powłok to bezsprz...
Czytaj więcej

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?

Malowanie sypialni – jakie rodzaje i kolory farb wybrać?
Dobrze urządzona sypialnia jest wnętrzem, w którym chętnie odpoczywamy. Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych oraz kolorystyki sprawia, że w p...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zdobienie stiukiem