icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Zimno - i ciepłowodne myjki wysokociśnieniowe – porównanie właściwości

Myjki wysokociśnieniowe to urządzenia o bardzo uniwersalnym zastosowaniu, które przydają się w każdym gospodarstwie domowym. Dzięki nim możemy z łatwością umyć samochód, podjazd przed domem czy posadzkę tarasową. Mamy do wyboru dwie możliwości: modele zimno- i ciepłowodne. Zobaczmy, czym się cechują i do czego posłużą nam najlepiej!

Myjki wysokociśnieniowe – dlaczego warto?
myjka zastosowanie

Myjki ciśnieniowe zasłynęły głównie ze względu na swoją uniwersalność. To nie tylko kluczowy element wyposażenia niemal każdej firmy sprzątającej, a szczególnie tych, które specjalizują się w myciu elewacji budynków, ale też fantastyczna część wyposażenia naszego domu. Sezonowe porządki nigdy nie były prostsze, co pewnie potwierdzą wszyscy, którzy zdecydowali się na zakup własnych urządzeń!

Dzięki działaniu opartym w dużej mierze na użyciu silnika elektrycznego lub spalinowego oraz pompy, myjka ciśnieniowa jest w stanie wielokrotnie zwiększyć ciśnienie wody. To sprawia, że doskonale usuwa brud.

Czy wiesz, że…

Myjka ciśnieniowa pozwala na oszczędność wody podczas prac gospodarskich? To wartości bliskie 80% w porównaniu do tradycyjnego węża ogrodowego!

Czym wyróżnia się ciepłowodna myjka ciśnieniowa?
myjka wysokocisnieniowa

W tym przypadku zintegrowana grzałka podgrzewa wodę do wysokiej temperatury, sprawiając jednocześnie, że urządzenie posiada znacznie szerszy zakres zastosowania, niż zimnowodna myjka ciśnieniowa. Dzięki temu możesz śmiało jej używać nie tylko do czyszczenia, lecz również dezynfekowania oraz sterylizowania powierzchni. 

Ciepłowodna myjka ciśnieniowa sprawdza się w wielu sytuacjach. Przykładami są:

 • rolnictwo – czyszczenie silosów,

 • zakłady komunalne – mycie rur, kanałów i zbiorników komunalnych,

 • zakłady chemiczne i farmaceutyczne,

 • czyszczenie basenów.

Myjki ciśnieniowe z gorącą wodą uważane są też za bardziej ekologiczne. Wysoka temperatura doskonale radzi sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, dlatego też nie jest konieczne dodatkowe wspomaganie detergentami. W efekcie do środowiska nie przenikają żadne niepożądane środki chemiczne, mogące negatywnie wpływać na strukturę gleby i wód głębinowych. To dobra wiadomość!

Co ciekawe, wraz ze wzrostem temperatury wody jesteśmy w stanie usunąć coraz bardziej uporczywe zabrudzenia:

 • do 30°C – mycie błota, piaskowanie, czyszczenie kanalizacji, odrywanie przyklejonych zabrudzeń;

 • 35-45°C – mycie nadwozia pojazdów;

 • 50-60°C – usuwanie białka i tłuszczów;

 • 65-75°C – mycie spieków olejowych, smarów oraz silników;

 • 80-90°C – dezynfekcja, odtłuszczanie;

 • powyżej 145°C – odtłuszczanie, rozmrażanie i inne specjalne zastosowania.

Porada eksperta

Pamiętajmy, że wysoka temperatura gwarantuje też wyjątkowe właściwości sterylizujące i dezynfekujące! Ciepłowodna myjka ciśnieniowa świetnie się sprawdza w przypadku zabrudzeń o tłustej konsystencji i smarów.

Zimnowodna myjka ciśnieniowa – zalety
myjka do samochodu

Zimnowodne myjki ciśnieniowe co prawda nie rozpuszczają zabrudzeń tak dobrze, jak te z gorącą wodą, lecz mają zupełnie inne atuty! W tym przypadku mówimy o wyższym ciśnieniu roboczym, które sprawia, że są równie skuteczne i pozwalają na usunięcie nawet najtrudniejszych zabrudzeń bez konieczności podgrzewania wody. Sprawdzają się także podczas usuwania rdzy czy kamienia z metalowych powierzchni. 

Sprawdźmy, gdzie najczęściej stosuje się to rozwiązanie:

 • na dużych halach produkcyjnych,

 • w zakładach motoryzacyjnych – np. do usuwania farb,

 • w przemysłowych kuchniach oraz zakładach przetwórstwa żywności,

 • w rolnictwie – przede wszystkim do czyszczenia zabudowań gospodarczych i maszyn rolniczych,

 • w budownictwie – m.in. do usuwania zabrudzeń z betonu podczas prac remontowych.

Pamiętajmy, że w celu odtłuszczenia lub odkażenia powierzchni, zimnowodna myjka ciśnieniowa powinna być wykorzystana w połączeniu ze specjalnymi środkami chemicznymi.

Czy wiesz, że…

Sporo modeli myjek zimnowodnych umożliwia podłączenie do źródła ciepłej wody o temperaturze dochodzącej nawet do 85°C? W ten sposób jedno urządzenie pozwala nam na podwójną korzyść! 

Myjki wysokociśnieniowe – jakie akcesoria kupić?

Dobierając odpowiednie akcesoria do myjek, możemy znacznie zwiększyć komfort naszej pracy! Przyjrzyjmy się, jaki asortyment jest dostępny na rynku:

 • węże ciśnieniowe – tak naprawdę to podstawa działania naszego urządzenia. Warto pamiętać, że w przypadku awarii wąż możemy z łatwością wymienić, decydując się na model o odpowiedniej długości, elastyczności i trwałości;

 • pistolety – przydatne głównie wtedy, gdy chcemy pozbyć się nieznacznych zabrudzeń z małych powierzchni lub nieczystości zgromadzonych na gładkich powierzchniach;

 • szczotki – pozwalają na prace porządkowe także wewnątrz budynków, chociażby w formie mycia podłogi. Często wybierane ze względu na prostotę dotarcia do trudno dostępnych miejsc;

 • lance – doskonałe, jeśli mowa o przedłużeniu węża ciśnieniowego, ale to nie wszystko. Bywają wyposażone w dodatkowy element, który wytwarza pianę, umożliwiając jeszcze dokładniejsze czyszczenie;

 • filtry – blokują przedostawanie się kurzu do wykorzystywanej wody, gwarantując zadowolenie z procesu czyszczenia;

 • adaptery – dzięki nim jesteśmy w stanie dowolnie łączyć wybierane przez nas akcesoria.