Produkty

Złoty kolor - z czym go łączyć?

Złoty kolor - z czym go łączyć?

Wielu osobom złoty kolor kojarzy się z przepychem i nowobogactwem, dlatego wywołuje negatywne skojarzenia. W nowoczesnych aranżacjach królewska barwa może jednak dobrze komponować się z pozostałymi elementami wystroju, dodając im blasku i wydobywając ich piękno. Złoty kolor nie musi być dominujący, czasem wystarczy drobny dodatek, by zmienić oblicze wnętrza naszego domu.

złote ornamenty w sypialniBarwę tę można stosować zarówno w stylu klasycznym, jak i w mieszkaniu urządzonym nowocześnie, ponieważ pasuje wszędzie tam, gdzie ważne są eleganckie akcenty oraz wyszukane formy. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać w salonie, łazience czy kuchni, jednak powinniśmy dozować złotą barwę ostrożnie, aby nie zdominowała całości aranżacji.

Ściany

Myśląc o złotym kolorze w naszym domu, często przychodzi nam na myśl tapeta ze wzorem w takiej właśnie barwie, która nadaje się do wnętrz w stylu retro. Można również zastosować ten rodzaj koloru na całej powierzchni ścian za pomocą specjalnych farb lub lakierów, jednak w takim przypadku nietrudno będzie przesadzić i sprawić, że nasze mieszkanie będzie wyglądało kiczowato. Dlatego, jeżeli decydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy postawić na kolor nie lśniący, lecz zmatowiony, dzięki czemu uzyskami efekt bardziej wysublimowany.

Złoto na ścianach możemy łączyć niemal ze wszystkimi innymi barwami. Z powodzeniem komponuje się zwłaszcza z bielą, czernią, szarością, grafitem, ecru, a także z płaszczyznami czerwonymi, szafirowymi lub granatowymi. Częstym zastosowaniem jest również pomalowanie ze złotymi akcentami tylko jednej ściany lub wykonanie lamperii.

Elementy wystroju

Tytułowy kolor najlepiej sprawdza się jednak w formie dodatków lub wyposażenia. Złota rama, stylizowane meble, lampa czy elementy dekoracyjne będą świetnym uzupełnieniem pomieszczenia. Szczególnie w przypadku mebli – możemy z nich stworzyć obiekt dominujący, który ze swoim złotym kolorem będzie wyróżniał się na tle innych przedmiotów.

Kolor ten świetnie łączy się również z tkaninami, w tym m.in. z dżinsem, który coraz częściej stosowany jest w aranżacjach nowoczesnych i nieco ekstrawaganckich. Dobry efekt przynosi także  wkomponowanie go w zasłony i poduszki.

Kuchnia i łazienka

W tych dwóch pomieszczeniach złoto często pojawia się na kafelkach, zwłaszcza w elementach mozaiki i w ich dekoracjach. Taka ceramika dobrze wygląda zwłaszcza w klasycznych i nowoczesnych, ale nieco surowych aranżacjach. Ograniczenie dodatkowych barw do czerni i bieli sprawi, że łazienka i kuchnia nabiorą elegancji i subtelności.

Natomiast jeżeli chcemy postawić na drobne akcenty, możemy pokusić się o zamontowanie złotych uchwytów w szafkach lub niewielkiej wiszącej lampki. Tym samym nawet drobne elementy mogą sprawić, że wnętrze tych pomieszczeń nabierze zupełnie innego charakteru.

Na zewnątrz

Stosowanie kolorów na zewnątrz domu nie ma już takiego znaczenia, jak w środku, jednakże w pewnych miejscach możemy dzięki nim podkreślić piękno przedmiotów, na których je zastosujemy. Takimi na pewno są metalowe okucia bram lub żeliwne elementy ogrodzenia. Pomalowanie ich wierzchołków na złoty kolor sprawi, że nie zagrozi in monotonia i brak wyrazu.

Takie akcenty mogą posiadać również wolnostojące latarnie na podjeździe lub kołatka zamontowana do drzwi wejściowych. Ze złotem nie powinniśmy jednak przesadzać, aby nasz dom nie wyglądał od zewnątrz tandetnie. Dzięki tej barwie możemy natomiast wydobyć to, co najlepsze z przedmiotów, które nią pokryjemy.

Zabawa koloremłazienka ze złotymi zdobieniami

Złoto nie musi być przeznaczone tylko do wystroju surowego lub bardzo wykwintnego. Dobry efekt daje w połączeniu z drewnem, dlatego nadaje się do zastosowania również w aranżacjach eko. Z drugiej strony świetnie wygląda także na tle powierzchni wręcz surowych, jak np. beton. Wszystko zależy od naszej pomysłowości.

Dlatego złoty kolor możemy stosować niemal w każdej przestrzeni. Jeżeli nie chcemy uzyskać wnętrza przywołującego na myśl pałacowe bogactwa, powinniśmy postawić na niewielkie dodatki, ornamenty lub elementy dominujące. Złota barwa wcale nie musi oznaczać przepychu, wręcz przeciwnie umiejętnie dozowana podkreśli piękno niemal każdego domu. Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić z jej stosowaniem.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Złoty kolor - z czym go łączyć?