Zszywacze na budowie

Przy pracach tapicerskich, dekarskich, instalacyjnych, na miękkich płytach gipsowych i drewnie, gdzie liczy się szybkość instalacji – wszędzie tam nie do zastąpienia będą zszywacze i gwoździarki. Na co zwracać uwagę przy wyborze tych przydatnych narzędzi?

Konstrukcja

Zasada działania zszywacza jest dość prosta. Na prowadnicy umieszczana jest zszywka, gwóźdź lub sztyft, który następnie zostaje z dużą siłą wbity w powierzchnię. Jednocześnie mechanizm odwodzący pobiera z magazynku kolejne metalowe mocowanie, a sprzęt jest gotowy do ponownego użycia. Zszywki są montowane na pasach przypominających te ze zszywaczy biurowych, a ich zamocowanie na szynie podającej jest bardzo proste.

W zależności od sposobu zasilania możemy mówić o zszywaczach ręcznych, akumulatorowych, zasilanych z sieci bądź pneumatycznych zasilanych z kompresora. Większość z nich posiada regulację siły wbicia. Do mocniejszych i grubszych materiałów stosujemy większą moc, a zmniejszamy ją, by nie uszkodzić lżejszych i cieńszych podłoży.

zszywacze-na-budowiezszywacze-na-budowiezszywacze-na-budowiezszywacze-na-budowie

Ręczne

Te urządzenia znajdziemy w dwóch wersjach. Pierwsza działa na zasadzie młotka: po uderzeniu w powierzchnię zostawia tam mocowanie w postaci zszywki lub gwoździa. Nie jest to sprzęt precyzyjny, ponieważ trudno jest wcelować w coś, biorąc zamach, jednak jego atutem jest szybkość działania. Zszywacze młotkowe przydadzą się do prac budowlanych i remontowych. Wybierzmy wersję z umieszczoną od spodu osłonką, która ochroni nasze palce przed stłuczeniem.

Druga wersja posiada rączkę i podajnik zszywek, który pomoże nam dokładnie wybrać miejsce mocowania. Wykorzystuje do wbicia siłę naszej ręki, która napędza napiętą sprężynę wewnątrz mechanizmu, dlatego wymaga odrobinę krzepy i nada się raczej do mniejszych prac instalacyjnych i tapicerskich. Oprócz zmęczenia ręki, musimy także uważać, by nie uszkodzić przedmiotu, w który wbijamy zszywki. Tego typu urządzenia obsługują też sztyfty, których małe łebki sprawiają że są idealne do mocowania tkanin i wykładzin bez pozostawiania śladów.

Akumulatorowe

Sprzęty, które za pomocą elektromagnesu oddzielają zszywki od magazynka i dokładnie wbijają je w powierzchnie, wymagają zasilania. Jednym ze sposobów jest użycie ładowanych akumulatorów, których czas działania zazwyczaj jest uzależniony od ich rozmiarów. Są to dość ciężkie narzędzia, wybierajmy więc takie, od których nasza dłoń zbyt szybko się nie zmęczy. Regulacja siły zazwyczaj ma miejsce za pomocą potencjometru, który powinien mieć wskazówki, co do materiałów i odpowiednich dla nich mocy. Jeśli nie jest to pokazane na samym sprzęcie, koniecznie przeczytajmy instrukcję.

Taki zszywacz będzie bardzo przydatny przy pracach renowatorskich i instalacyjnych wokół domu, pozwala wbić od 30 do 40 zszywek na minutę.

Zasilane z sieci

W samej konstrukcji nie różnią się zbytnio od akumulatorowych, są jednak znacznie lżejsze. Czasami wykonane są z mniej solidnego plastiku - unikajmy tych modeli, ponieważ mają tendencję do szybkiego pękania. Podobnie, jak w przypadku wersji akumulatorowych, może dojść do blokowania się mechanizmu podającego i wyginania sztyftów, dlatego lepiej, jeśli mamy dostęp do wnętrza mechanizmu.

Przy doborze nie zapomnijmy o długości kabla, ponieważ krótkie zasilacze ograniczą nasze możliwości korzystania ze zszywacza tylko

zszywacze-na-budowiezszywacze-na-budowiezszywacze-na-budowiezszywacze-na-budowie

Pneumatyczne

zszywacz do drewnaMaszyny wykorzystujące sprężone powietrze pozwolą nam z dużą siłą umieścić nawet bardzo długie gwoździe tapicerskie w twardych powierzchniach. Zasilane są zazwyczaj za pomocą kompresora, a wyglądem przypominają pistolety. Są też bardzo ciężkie, zwykle wykonane z metalu. Po naciśnięciu spustu powietrze prowadzi zszywkę po szynie do wylotu i pewnie umieszcza ją w podłożu. Niektóre modele posiadają wysunięte wbijaki, które wskażą nam, gdzie docelowo znajdzie się gwóźdź. Pewne wersje posiadają też składane uchwyty, które zmniejszą ich rozmiary. Do zestawu można dokupić pochwy z pasem do mocowania wokół bioder, szczególne przydatne w pracach na wysokości.

W tym segmencie sprzętu wszystko zależy od ilości zainwestowanych przez nas środków. Znajdziemy takery, które pomogą nam zamontować drewniane listwy czy płyty, jak i potężne maszyny pomocne w pracach dekarskich. Decydujmy się na narzędzia zaufanych, solidnych firm, w których możemy liczyć na serwis uszkodzonego sprzętu, dbajmy o jego czyszczenie i oliwienie, a będziemy mieli pomoc we wszelkiego typu pracach na długie lata.

Data publikacji: 18.12.2014