icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Żywopłot z grabu – sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiednio zasadzone, umiejętnie formowane i pielęgnowane, sprawią każdemu ogrodnikowi dużą satysfakcję. Poniżej podpowiemy, jakie są korzyści z tego rodzaju żywopłotu i jak o niego odpowiednio zadbać.

Przejdź do następnych akapitów:
Żywopłot – naturalne ogrodzenie posesji
Grab na żywopłot – czym wyróżnia się ta roślina?
Jak sadzić grab na żywopłot? Instrukcja krok po kroku
Jak dbać o żywopłot z grabu zimą oraz latem?
Żywopłot stanowi naturalne ogrodzenie. Dzięki niemu możesz odciąć się od świata zewnętrznego. Jedną z roślin, które warto zasadzić w swoim ogrodzie, jest grab. Żywopłot z tego gatunku roślin to jedno z najbardziej eleganckich rozwiązań. Grab bardzo dobrze znosi cięcie i możesz go swobodnie formować. 

Żywopłot – naturalne ogrodzenie posesji
Żywopłot stanowi alternatywę dla klasycznego drewnianego płotu lub ogrodzenia. Dlaczego warto wykonać go w swoim ogrodzie? Żywopłoty mają wiele zalet. Przede wszystkim możesz dzięki niemu odciąć się od świata zewnętrznego. Oprócz wścibskich oczu, jest to także bariera dla pyłu, kurzu, spalin czy wiatru. Żywopłoty to nie tylko sposób na zabezpieczenie się przed wzorkiem przechodniów, ale również dekoracja Twojego ogrodu. 

Żywopłot – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?
Zielona ściana żywopłotu uformowana rękami ogrodnika stanowi niezwykle dekoracyjny i funkcjonalny element ogrodu. Żywopłoty sadzimy i formujemy w różnym celu, między innymi dlatego, że żywopłot może być uzupełnieniem ogrodzenia wykonanego z siatki lub paneli, jest barierą przed przenikaniem dźwięków, zatrzymuje kurz oraz wytłumia wiatr. Jeśli jest zasadzony wzdłuż traktów komunikacyjnych, niezwykle ubarwia ogród lub tworzy zielone tło dla innych roślin. Ponadto jest naturalną fabryką tlenu, tym bardziej wydajną, jeśli stanowią go gatunki liściaste.

z-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacjaz-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacjaz-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacjaz-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacja

Grab na żywopłot – czym wyróżnia się ta roślina?
Zanim przystąpimy do zakładania żywopłotu, najpierw ustalmy, jakie mamy oczekiwania wobec niego i ile mamy czasu na pielęgnację. Musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii. Możesz wybrać z gatunków liściastych i iglastych. Od tego będzie zależeć czy żywopłot będzie całoroczny, czy sezonowy. Kolejnym parametrem jest wysokość. Warto ją dostosować do funkcji, jaką ma pełnić. Przykładowo wysoki żywopłot (min. 2 m) zapewnia solidną ochronę przed światem zewnętrznym, z kolei niski może stanowić oddzielenie poszczególnych rabatek. Jedną z roślin, która doskonale sprawdzi się w ogrodzie, jest grab pospolity. Żywopłot z tego gatunku będzie stanowił doskonałą dekorację Twojego ogrodu.

Spośród roślin odpowiednich do zasadzenia i wyhodowania żywopłotu graby stanowią szczególnie przydatny gatunek. Przede wszystkim – chociaż lubi gleby zasobne w składniki odżywcze – wyrośnie również na ziemi piaszczystej i gliniastej. To duża zaleta, zwłaszcza w powiązaniu z kolejną cechą charakterystyczną grabu, jaką jest stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na dostęp bezpośrednio padających promieni słonecznych.

Grab jest rośliną plastyczną, która poddaje się formowaniu jako zwarta, zielona ściana złożona z wielu roślin, jak i jako samotny okaz, czego przykładami są: użycie grabu w funkcji zasadzonego w donicy drzewka bonsai, a także zastosowanie grabu jako wyróżniającego się w ogrodzie soliteru.

Również naturalne cechy grabu przyczyniają się do popularności jego zastosowania jako żywopłotu. Są nimi mrozoodporność, niepodatność na choroby roślin i utrzymywanie się na gałęziach liści długo po ich jesiennym przebarwieniu, przez co żywopłot spełnia swoją funkcję naturalnej zapory również w sezonie zimowym.

Warto dodać również, że cena sadzonek grabów jest korzystniejsza od innych roślin liściastych stosowanych w tej samej roli, czyli ligustru czy buku. To ważne, ponieważ do wyhodowania żywopłotu o zwartym przekroju, sadzonek użyjemy w dużej ilości.

Jak sadzić grab na żywopłot? Instrukcja krok po kroku
Decydując się na stworzenie naturalnego ogrodzenia, warto postawić na grab pospolity. Żywopłot z tej rośliny będzie stanowić eleganckie uzupełnienie Twojej posesji. Aby tak jednak było, musisz wiedzieć, kiedy oraz w jaki sposób, posadzić grab na żywopłot. 

Kiedy sadzić żywopłot z grabu? 
Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od tego, na jakie sadzonki się zdecydujesz. Jeśli wybierzesz grab z doniczek, wówczas możesz podjąć się sadzenia w dowolnym momencie w czasie trwania sezonu, czyli od wiosny, aż do końca jesieni. Inaczej jest w przypadku drzewek z gołym korzeniem. W takim przypadku są dwie najlepsze pory na sadzenie. Możesz to zrobić wczesną wiosną lub późną jesienią. Dlaczego? Jest to związane z okresem wegetacji roślin. W tych dwóch terminach grab albo jeszcze nie rozpoczął tego okresu lub go już zakończył. Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, warto zasadzić grab w pochmurny dzień. Wówczas ziemia jest wilgotna i rośliny mają o wiele lepsze warunki do przyjęcia. Są to również optymalne warunki do pracy. Dzięki wilgoci będziesz mógł łatwiej przekopać grunt.

Jak zasadzić grab? 
Przejdźmy to meritum, a więc jak sadzić grab na żywopłot? Nie jest to trudne zadanie. Jednym z nielicznych minusów uprawy żywopłotu z grabu jest stosunkowo nieznaczny przyrost. Między innymi z tego powodu, aby wyhodować zwartą ścianę z tych roślin w krótkim czasie potrzebne będzie gęste zasadzenie. Warto w tym celu zdecydować się na podwójne, a nawet potrójne rzędy, ponieważ w pojedynczym będą widoczne prześwity. Po wytyczeniu rzędów należy zmierzyć ich łączną długość i podzielić ilość metrów przez 4, ponieważ pomiędzy poszczególnymi sadzonkami należy zachować odległość od 25 do 30 cm.

Do zasadzenia żywopłotu warto wybrać sadzonki o wysokości najwyżej 1 m z odkrytym korzeniem, którego wybujałe odnogi przed umieszczeniem w podłużnym wykopie należy dociąć do około 20 cm. Najbardziej odpowiednią porą roku do założenia żywopłotu z grabów jest jesień, tak aby ich systemy korzeniowe na tyle się przyjęły i wzmocniły, by wiosną przyczynić się do wyraźnego wzrostu każdej rośliny.

Już po umieszczeniu sadzonek w ziemi zmieszanej z kompostem należy zadbać o podlanie, które należy powtarzać – w zależności od warunków pogodowych – co kilka dni, nawilżając pnie tuż przy styku z glebą. Aby zadbać o to, by system korzeniowy został w pełni zasilony w wodę, podlewanie powinno być rzadsze, nawet raz w tygodniu, ale obfite. Do grabów, podobnie jak innych roślin rosnących w szpalerach, szczególnie polecany jest kropelkowy system nawadniający, dzięki któremu woda trafia bezpośrednio do gleby, a co za tym idzie – do systemu korzeniowego. Warto też zadbać o ściółkowanie, dzięki któremu dodatkowo ograniczone zostanie parowanie wody.

zywoplot-z-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacjazywoplot-z-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacjazywoplot-z-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacjazywoplot-z-grabu-sadzenie-formowanie-pielegnacja

Jak dbać o żywopłot z grabu zimą oraz latem?
Posadzenie żywopłotu z grabu to nie koniec prac. Warto wiedzieć, jak dbać o żywopłot z grabu zimą oraz latem. Nie możesz zapomnieć o jego pielęgnacji – w przeciwnym razie okaże się, że drzewka obumarły lub nie wyrosną na odpowiednią wysokość. Szczególnie musisz pamiętać o pielęgnacji młodych sadzonek. Należy je mocno i regularnie nawadniać, ponieważ dzięki temu woda jest w stanie dotrzeć w głąb do korzeni. Starszy, wyrośnięty żywopłot nie trzeba już tak często podlewać. Pamiętaj, jednak, aby dostarczyć roślinom odpowiednią ilość wody zwłaszcza latem podczas przedłużającej się suszy. 

Cieniolubność grabów nie oznacza zarazem, że ich wymagania, co do zasilania w wodę są równie niewygórowane. Wręcz przeciwnie – podlewanie żywopłotu z grabów będzie głównym zajęciem ogrodnika tuż po zasadzeniu i w czasie wieloletniego formowania. Aby oszczędzić sobie konieczności przenoszenia konewki od ujęcia wody do miejsca zasadzenia żywopłotu, warto uprzednio przewidzieć odnogę linii kroplującej, która w całości spełni zapotrzebowanie roślin co do wymaganej do prawidłowego wzrostu dawki wody.

A co z przycinaniem drzewek? Grab wprost idealnie nadaje się do formowania poprzez cięcie. Możesz z niego stworzyć różne figury. W przypadku grabu należy to robić trzy raz do roku w określonych porach. Pierwsze z nich powinno mieć miejsce jeszcze zimą – w styczniu lub lutym. Kolejny termin to początek lata – wówczas rośliny wypuściły już młode pędy. Ostatnie cięcie należy przeprowadzić pod koniec sierpnia lub początkiem września. Grab bardzo dobrze znosi również gruntowne przycinanie odmładzające. Regularnie cięcie ma wiele korzyści. Dzięki temu roślina jest mobilizowana do wzrostu i tworzenia nowych przyrostów. Regularnie przycinany żywopłot z grabu szybciej rośnie i jest gęstszy. W przypadku cięcia ważne są również odpowiednie narzędzia, które muszą być odpowiednio naostrzone. 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o nawożeniu żywopłotu z grabu. W przypadku tego konkretnego gatunku powinno ono mieć miejsce trzy-cztery razy w sezonie. Na początku warto postawić na nawozy organiczne. Wiosną dobrze sprawdzą się azotowe, z kolei latem – potasowe. Pamiętaj o tym, aby rozcieńczyć nawozy według instrukcji producenta. Możesz wtedy liczyć na to, że w Twoim ogrodzie wyrośnie piękny grab. Żywopłot będzie stanowił całoroczną dekorację Twojej posesji! 

Sadzenie oraz pielęgnacja grabu nie są trudne, z kolei efekty naprawdę imponujące. Regularnie cięcie, nawadnianie oraz nawożenie sprawi, że będziesz mógł się cieszyć zielonym żywopłotem o każdej porze roku.

Data publikacji: 24.03.2017