Produkty

Żywopłot z grabu – sadzenie, formowanie, pielęgnacja

Żywopłot z grabu – sadzenie, formowanie, pielęgnacja

Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiednio zasadzone, umiejętnie formowane i pielęgnowane – sprawią każdemu ogrodnikowi dużą satysfakcję z osiągniętego rezultatu. Warto użyć grabów do stworzenia żywopłotu – poniżej podpowiemy, w jaki sposób się o niego troszczyć.

Dlaczego sadzimy żywopłoty?

Zielona ściana żywopłotu uformowana rękami ogrodnika stanowi stanowi niezwykle dekoracyjny i funkcjonalny element ogrodu. Żywopłoyty sadzimy i formujemy w różnym celu, między innymi dlatego, że żywopłot:

 	Nożyce spalinowe do żywopłotu McCulloch ErgoLite 6028
Nożyce spalinowe do żywopłotu McCulloch

- stanowi uzupełnienie ogrodzenia wykonanego z siatki lub paneli – zwarta ściana roślin zakrywa przed okiem osób przechodzących wzdłuż granicy naszej posesji jej zakamarki. Jeśli z kolei ogrodzenie samo w sobie jest zaporą wizualną z murowanych bloczków betonowych lub cegieł, żywopłot stanowi urozmaicenie roślinne jednostajnego muru, jaki widoczny jest od strony budynku i terenu zielonego, stanowiąc roślinne zwieńczenie i naturalne obramowanie ogrodu,

- zapora z roślin – zwłaszcza liściastych – stanowi barierę chroniącą przed przenikaniem dźwięków zza granic działki, zatrzymuje kurz od strony ulicy i chodnika, wytłumia silnie wiejący wiatr, jest też dodatkowym zabezpieczeniem przed przedostaniem się intruzów,

- zasadzony wzdłuż głównych traktów komunikacyjnych ubarwia widok alejek i urozmaica widok ogrodu, zwłaszcza jeśli jest on usytuowany na płaskiej powierzchni,

- przedzielając różne fragmenty ogrodu o odmiennych funkcjach, wyznacza granice terenu rekreacyjnego od użytkowego, zajętego na przykład przez warzywnik, a także ukrywa mniej reprezentacyjne rejony ogrodu, czego przykładem jest kompostownik,

- usytuowany tuż za grupami roślin ozdobnych stanowi zielone tło, na którym dekoracyjne okazy prezentują się okazale w pełni swoich kolorów, a ich widoku nie rozprasza mur, płot czy inne ogrodzenie,

- żywopłot jest naturalną fabryką tlenu, tym bardziej wydajną, jeśli stanowią go gatunki liściaste,

- dla ogrodników ceniących roślinne dekoracje stanowi miejsce do wykazania się kunsztem w formowaniu jednolitej, zielonej ściany lub najróżniejszych kształtów.

Nożyce elektryczne do żywopłotu MacAllister 520 W
Nożyce elektryczne do żywopłotu MacAllister 520 W

Dlaczego graby są odpowiednie na żywopłot?

Spośród roślin odpowiednich do zasadzenia i wyhodowania żywopłotu graby stanowią szczególnie przydatny gatunek. Przede wszystkim – chociaż lubi gleby zasobne w składniki odżywcze – wyrośnie również na ziemi piaszczystej i gliniastej. To duża zaleta, zwłaszcza w powiązaniu z kolejną cechą charakterystyczną grabu, jaką jest stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie na dostęp bezpośrednio padających promieni słonecznych.

Porada specjalisty:

Cieniolubność grabów nie oznacza zarazem, że ich wymagania co do zasilania w wodę są równie niewygórowane. Wręcz przeciwnie – podlewanie żywopłotu z grabów będzie głównym zajęciem ogrodnika tuż po zasadzeniu i w czasie wieloletniego formowania. Aby oszczędzić sobie konieczności przenoszenia konewki od ujęcia wody do miejsca zasadzenia żywopłotu, warto uprzednio przewidzieć odnogę linii kroplującej, która w całości spełni zapotrzebowanie roślin co do wymaganej do prawidłowego wzrostu dawki wody.

Nawóz do roślin zielonych Agrecol 0,5 l żel
Nawóz do roślin zielonych Agrecol 0,5 l żel

Grab jest rośliną plastyczną, która poddaje się formowaniu jako zwarta, zielona ściana złożona z wielu roślin, jak i jako samotny okaz, czego przykładami są: użycie grabu w funkcji zasadzonego w donicy drzewka bonsai, jak i zastosowanie grabu jako wyróżniającego się w ogrodzie soliteru.

Również naturalne cechy grabu przyczyniają się do popularności jego zastosowania jako żywopłotu. Są nimi mrozoodporność, niepodatność na choroby roślin i utrzymywanie się na gałęziach liści długo po ich jesiennym przebarwieniu, przez co żywopłot spełnia swoją funkcję naturalnej zapory również w sezonie zimowym.

Warto dodać również, że cena sadzonek grabów jest daleko bardziej korzystna od innych roślin liściastych stosowanych w tej samej roli, czyli ligustru czy buku. To ważne, ponieważ do wyhodowania żywopłotu o zwartym przekroju sadzonek użyjemy w dużej ilości.

Porada specjalisty

Do utworzenia żywopłotu nadają się również inne rośliny, chociaż zakres prac związany z ich pielęgnacją jest większy niż w porównaniu z grabami. Są nimi cis pospolity, który zapewni jednakowo intensywny kolor zielony żywopłotu na przestrzeni całego roku, bukszpan wieczniezielony, który nie jest tak jak grab odporny na ujemne temperatury, a także ligustr pospolity.

Nożyce akumulatorowe Gardena ComfortCut 7,2 V
Nożyce akumulatorowe Gardena ComfortCut

Jak utworzyć żywopłot z grabów?

Jednym z nielicznych minusów uprawy żywopłotu z grabu jest stosunkowo nieznaczny przyrost. Między innymi z tego powodu aby wyhodować zwartą ścianę z tych roślin w krótkim czasie potrzebne będzie gęste zasadzenie. Warto w tym celu zdecydować się na podwójne, a nawet potrójne rzędy, ponieważ w pojedynczym będą widoczne prześwity. Po wytyczeniu rzędów należy zmierzyć ich łączną długość i podzielić ilość metrów przez 4, ponieważ pomiędzy poszczególnymi sadzonkami należy zachować odległość od 25 do 30 cm.

Do zasadzenia żywopłotu warto wybrać sadzonki o wysokości najwyżej 1 m z odkrytym korzeniem, którego wybujałe odnogi przed umieszczeniu w podłużnym wykopie należy dociąć do około 20 cm. Najbardziej odpowiednią porą roku do założenia żywopłotu z grabów jest jesień, tak aby ich systemy korzeniowe na tyle się przyjęły i wzmocniły, by wiosną przyczynić się do wyraźnego wzrostu każdej rośliny.

Już po umieszczeniu sadzonek w ziemi zmieszanej z kompostem należy zadbać o podlanie, które należy powtarzać – w zależności od warunków pogodowych – co kilka dni, nawilżając pnie tuż przy styku z glebą. Aby zadbać o to, by system korzeniowy został w pełni zasilony w wodę, podlewanie powinno być rzadsze, nawet raz w tygodniu, ale obfite. Do grabów, podobnie jak innych roślin rosnących w szpalerach, szczególnie polecany jest kropelkowy system nawadniający, dzięki któremu woda trafia bezpośrednio do gleby, a co za tym idzie – do systemu korzeniowego. Warto też zadbać o ściółkowanie, dzięki któremu dodatkowo ograniczone zostanie parowanie wody.

Porada specjalisty:

Innym sposobem na uzyskanie żywopłotu z grabów w krótszym czasie niż opisany wyżej jest zasadzenie drzew w balotach. Rozwiązanie to jest stosowane głównie w organizowaniu terenów zieleni miejskiej, ale możliwe jest też w przypadku klientów indywidualnych. Pamiętajmy o uprzednim częściowym odsłonięciu bryły korzeniowej przez nacięcie jutowego okrycia przed umieszczeniem rośliny w ziemi.

Nożyce elektryczne do żywopłotu MacAllister na wysięgniku 550 W
Nożyce elektryczne do żywopłotu MacAllister

Nożyce do formowania żywopłotu – ręczne czy elektryczne?

Decydując się na żywopłot, chcemy, aby był gęsty i to już przy pniu przy samej ziemi – w przeciwnym razie będzie prezentował się nieestetycznie i wymagał będzie zasadzenia na przykład ozdobnych traw, aby zamaskować prześwity między poziomem ziemi a pierwszymi odrostami od pnia. Możemy zadbać o taki pokrój już po umieszczeniu w ziemi sadzonek, które przytniemy do długości około 40 cm.

Zanim na dobre będziemy formować kształt żywopłotu, należy uprzednio zadbać o rozwinięcie jego systemu korzeniowego, tak aby stanowił solidne oparcie i powodował silny wzrost pniowi i bocznym gałęziom. Pierwszym krokiem do umożliwienia korzeniom rozrostu jest zaprzestanie nawożenia w sezonie po zasadzeniu. Dawka nawozu mineralnego podana „na tacy” rozleniwi w ten sposób system korzeni, który nie osiągnie wymaganego wzrostu. Nawożenie mineralne będzie odpowiednie dopiero w następnych sezonach.

Przycinanie żywopłotu wykonujemy po pierwsze zimą (na przełomie stycznia i lutego), tak aby gałęzie miały czas na regenerację przed sezonem wiosennym, a następnie w okolicach wakacji – po raz drugi w czerwcu i po raz trzeci i ostatni we wrześniu.

Porada specjalisty

Czy nożyce ręczne, czy sekator, czy nawet pilarka spalinowa – narzędzia służące do formowania sylwetek koron grabów powinny być czyste, jak również naostrzone, tak aby nie spowodować infekcji gałęzi rośliny po wykonaniu cięcia.

Nożyce do żywopłotu Greenmill
Nożyce do żywopłotu Greenmill

Nożyce ręczne będą lepiej się sprawdzać w przypadku żywopłotu dopiero co sadzonego i młodego, dopiero później, kiedy wyrośnie na wymaganą wysokość, warto użyć narzędzi zasilanych spalinowo, elektrycznie sieciowo lub akumulatorowo. Urządzenia z zasilaniem będą też odpowiednie w przypadku regeneracji żywopłotu, którego formowanie nie było kontynuowane przez kilka sezonów z rzędu, przez co żywopłot stracił swój zwarty pokrój.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów
Krzewy oraz drzewa to jedne z ważniejszych i zdecydowanie najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu. Do ich pełnej pielęgnacji ko...
Czytaj więcej

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów
Niektóre prace ogrodowe można wykonać własnoręcznie, do innych konieczne będzie użycie elektronarzędzi. Tę zależność szczególnie łatwo można zaobserwo...
Czytaj więcej

Jak przycinać i formować żywopłot?

Jak przycinać i formować żywopłot?
Starannie utrzymany żywopłot jest piękną ozdobą i niezwykle wytrzymałym ogrodzeniem, które chroni nas przed kurzem, słońcem, hałasem, wizytą niepowoła...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
10.06.2020
Uwaga wszyscy czytający!
Artykuł zawiera kilka błędów:
- kardynalny błąd w zakresie terminu sadzenia żywopłotu z grabów i w ogóle grabów - graby jako nieliczne drzewa BARDZO nie lubią sadzenia jesienią, sadzimy je tylko i wyłącznie wiosną, oczywiście mowa tu o sadzonkach z gołą bryłą korzeniową bo rośliny w doniczkach można oczywiście sadzić o każdej porze roku,
- sadząc żywopłot z grabów trzeba pamiętać, że w naturze są to duże drzewa dorastające do kilkunastu metrów wysokości i średnicy 30 - 60 cm. Sadzone w szpalerze i formowane nie mają szansy uzyskać takiej wysokości ale ich średnica po kilkunastu latach może dojść do 10 cm i odstęp 25 pomiędzy roślinami staje się niewystarczający. Z moich doświadczeń wynika, że 40 cm to jest minimum optymalnie ok. 50 cm,
- jeśli nie mamy dostępu od strony sąsiedniej działki (sąsiad niekoniecznie jest naszym przyjacielem, no cóż zdarza się często) odstęp od płotu powinien wynosić ok. 1 m aby można było w miarę swobodnie ciąć żywopłot bo materiału zielonego jest naprawdę sporo,
- no właśnie przyrosty - oczywiście w pierwszym roku jest niewielki ok 10-15 cm, ale w następnych latach to średnio 60-80 cm po trzech latach mamy żywopłot ok 2 m!!!,
- jest z niego dużo liści i gałęzi trzeba w takim razie zapatrzeć się w rozdrabniacz do gałęzi i wtedy można kompostować resztki - doskonale się do tego nadają ponieważ graby nie mają żadnych chorób grzybowych,
- i ostatnia uwaga w okresie od wiosny do jesieni wygląda rewelacyjnie !!! natomiast w zimie - średnio ale uważam, że ta pierwsza zaleta stokrotnie przeważa tą małą wadę :).

Dzień dobry, uprzejmie dziękujemy za tak merytoryczny komentarz i sugestie. :) Ich treść przekazana zostanie odpowiednim osobom celem weryfikacji.

Ocena i komentarz dla:

Żywopłot z grabu – sadzenie, formowanie, pielęgnacja