Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ałycza – uprawa i pielęgnacja

Ałyczę zna z pewnością każdy z nas – możemy dostrzec ją w ogrodach, na działkach czy jako okaz dziko rosnący. Charakteryzuje się owocami do złudzenia przypominającymi mirabelki. Sprawdza się w roli różnego typu żywopłotów, a dodatkowo jest rośliną wyjątkowo odporną i niewymagającą. Dowiedzmy się o niej więcej.

Ałycza

Śliwa wiśniowa, bo tak również nazywa się ałyczę, to krzew lub niewielkie drzewo, które dorasta do maksymalnie 10 m wysokości i stanowi jedną z wielu odmian śliwy. Bardzo łatwo pomylić ją ze wspomnianą mirabelką, chociaż w rzeczywistości gatunki te mają ze sobą niewiele wspólnego. Ałycza w kwietniu obsypuje się licznymi kwiatkami, co sprawia, że w tym czasie prezentuje się wyjątkowo okazale. Jej czerwone owoce, które pojawiają się w sierpniu, kształtem przypominają mirabelki, jednak są od nich bardziej kwaśne i cierpkie w smaku, a ich miąższ nie daje się oddzielić od pestki. Uprawiana jest jednak ze względu na fakt, iż stanowi świetną podkładkę dla niektórych drzew owocowych, a także pięknie się prezentuje – występuje bowiem w kilku odmianach dekoracyjnych. Dodatkowo cechuje ją szybkie tempo wzrostu, co czyni ją atrakcyjnym okazem podczas aranżacji ogrodów czy formowania żywopłotów.

Ałycza nie jest rośliną wymagającą. Dobrze rośnie w każdym podłożu, przyjmuje się na glebach piaszczystych, lekkich, pulchnych, ubogich w składniki odżywcze. Jednak najkorzystniejsza będzie dla niej żyzna, przepuszczalna gleba ogrodowa. Preferuje stanowiska słoneczne, choć możemy zasadzić ją również w półcieniu. Warto wybrać dla niej także miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru. Zanim umieścimy sadzonki w docelowym miejscu, możemy namoczyć je w wodzie, co zwiększy szanse ich przyjęcia się. Młode rośliny obficie podlewamy.

Ałycza

Większość odmian ałyczy rośnie dość szybko i toleruje przycinanie. Skracanie pędów zaczynamy już po umieszczeniu sadzonek w ziemi, zostawiając jedynie 20-centymetrowy fragment nad ziemią, dzięki czemu ałycza rozkrzewi się od dołu, co będzie szczególnie pożądane, jeśli chcemy wykorzystać ją na żywopłot. Kolejne cięcie wykonujemy w następnym roku, w marcu, pozostawiając około 20-centymetrowy fragment przyrostu. Starsze rośliny możemy skracać nawet co miesiąc lub zdecydować się na dwa cię cia – w czerwcu i sierpniu. Należy pamiętać, by sierpniowe podcinanie było ostatnim w danym roku. Roślinom tworzącym żywopłot powinniśmy nadać zwężający się ku górze kształt. Jeśli będziemy przycinać tylko koronę drzewa, najlepiej poczekać do momentu, aż jego pień uzyska właściwą grubość.

Ałycza potrzebuje także nawożenia, najlepiej kompostem, choć wystarczy robić to tylko wiosną. Bardziej intensywne nawożenie zalecane jest w przypadku, gdy zależy nam na szybszym wzroście rośliny i zagęszczeniu jej pędów.

Ałycza nie wymaga także specjalnej ochrony przed zimą – jest odporna na mróz, a dodatkowo, nawet jeśli jej nadziemne części przemarzną, szybko odrodzi się z korzeni.

Śliwa wiśniowa jest więc nie tylko wdzięczna w uprawie, ale również przynosi wiele korzyści. W okresie kwitnienia stanowi wyjątkową dekorację, w czasie owocowania rodzi liczne owoce, które możemy wykorzystać np. do przetworów. Jej pędy posiadają także kolce, więc doskonale nadaje się do formowania gęstych żywopłotów ochronnych.