Produkty

Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Bambus jest rośliną egzotyczną, charakterystyczną przede wszystkim dla ogrodów japońskich. Wbrew pozorom wiele jego gatunków oraz odmian doskonale przyjmie się w naszej strefie klimatycznej, stanowiąc oryginalny, orientalny akcent na naszych działkach. Co należy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji tej ciekawej rośliny?

bambusJakie bambusy zasadzić w ogrodzie?

Warunkiem udanej uprawy bambusa w naszym ogrodzie jest wybór rośliny mrozoodpornej, która poradzi sobie z przetrwaniem trudnych warunków pogodowych, jakie panują w Polsce zimą. Do wybory mamy rośliny w różnych gatunkach i o różnym pokroju: drzewiaste, kępowe oraz okrywowe. Bambusy drzewiaste dorastają do kilu metrów wysokości i silnie się rozrastają, tworząc wysokie żywopłoty. Bambusy kępowe nie są natomiast tak ekspansywne i osiągają mniejsze rozmiary – nadają się do małych ogrodów. Bambusy okrywowe są z kolei niskimi roślinami charakteryzującymi się szybkim wzorem i tworzeniem zielonych dywanów.

Jakie warunki zapewnić bambusom?

Uprawa bambusów nie jest trudna i z tego względu mogą się jej podjąć nawet początkujący ogrodnicy. Najlepiej sadzić je od wiosny do końca lata. Gdy wybraliśmy już roślinę mrozoodporną, pora znaleźć dla niej właściwe stanowisko. Bambusy drzewiaste lepiej rosną w miejscach słonecznych, natomiast kępiaste w większości preferują cień lub półcień. Jeśli chodzi o podłoże, wystarczy im ziemia uniwersalna z domieszką torfu (może mieć lekko kwaśny odczyn), którą warto zasilić kompostem – w glebie piaszczystej bambusy będą rosły słabo z powodu niewielkiej ilości składników odżywczych, a w ciężkiej i gliniastej mogą zamierać ze względu na zaleganie w niej wody. Aby pomóc naszym babusom w przetrwaniu zimy, warto także sadzić je w miejscach osłoniętych od silnego wiatru.

bambus mrozoodpornyPielęgnacja bambusów ogrodowych

Bambusy są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają poświęcania im wiele czasu. Podstawą jest odpowiednie podlewanie: ich podłoże powinno być zawsze delikatnie wilgotne – ani przesuszone, ani zbyt mokre. Jeśli liście bambusa zwijają się w ruloniki, jest to dla nas sygnałem, że cierpią z powodu niedoboru wody. Rośliny podlewamy w czasie upałów, kiedy dobrze robi im również zraszanie liści (o poranku lub wieczorem) oraz zimą – w dni bez przymrozków. W celu ograniczenia parowania wody z gleby, stanowisko, na którym rośnie bambus, warto ściółkować korą. Rośliny nawozimy latem, korzystając z preparatu przeznaczonego do traw lub typowo do bambusów. Zabiegiem, który służy zarówno bambusom drzewiastym, jak i kępowym, jest przycinanie. Czynność tę wykonujemy na początku wiosny – usuwamy wtedy pędy obumarłe lub zniszczone, co pozwala na prześwietlenie rośliny i zapewnienie młodym pędom lepszych warunków do wzrostu. Możemy również dowolnie kształtować bambusy, przycinając je do pożądanej przez nas wysokości – w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

Bambusy doskonale nadają się na niskie i wysokie żywopłoty, gęste zielone dywany oraz do uprawy w donicach. Podczas ich uprawy należy jedynie pamiętać o umiarkowanym podlewaniu – wykonywane nieprawidłowo jest największym, jeśli nie jedynym, zagrożeniem dla kondycji rośliny. Jeśli zdecydowaliśmy się na hodowlę bambusów o ekspansywnych korzeniach, uwzględnijmy tę ich cechę podczas wyboru dla nich stanowiska i w razie potrzeby zastosujmy odpowiednią barierę korzeniową – przy jej pomocy ograniczymy niekontrolowany rozrost roślin.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu

Przygotowanie trawnika z rolki do nowego sezonu
Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie ogrodu bez zielonego, równo przyciętego trawnika. Coraz częściej rezygnujemy jednak z tradycyjnego wysiew...
Czytaj więcej

Jaką trawę wybrać do naszego ogrodu?

Jaką trawę wybrać do naszego ogrodu?
Zieloną przestrzeń naszego ogrodu na największej powierzchni pokrywa trawa. Od naszych starań zależy, jak tego rodzaju tło, na którym odpoczywamy i po...
Czytaj więcej

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?

Rodzaje trawy – które wybrać na trawnik?
Piękny zielony trawnik to marzenie każdego właściciela kawałka ziemi. By wybrać ten najbardziej odpowiedni, musisz przede wszystkim zwrócić uwa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
29.03.2019
Ten bambus nie nadaje się do uprawy gruntowej w polskim klimacie . Słabo też zimuje w ogrzewanym pomieszczeniu .

Dziękujemy za ten komentarz. Przykro nam, jeżeli roślina nie spełniła Pana oczekiwań. Zachęcamy do skontaktowania się z naszym doradcom na dziale ogród, który z chęcią opowie o możliwościach uprawy tej rośliny. 

25.07.2016
mi się marzy taki olbrzymi bambus, którego łodygi można potem wykorzystywać do budowy, ale nie mogę znaleźć nasion w polsce...

Ocena i komentarz dla:

Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja