Bambus ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Bambus jest rośliną egzotyczną, charakterystyczną przede wszystkim dla ogrodów japońskich. Wbrew pozorom wiele jego gatunków oraz odmian doskonale przyjmie się w naszej strefie klimatycznej, stanowiąc oryginalny, orientalny akcent na naszych działkach. Co należy wiedzieć o uprawie i pielęgnacji tej ciekawej rośliny?

bambus

Jakie bambusy zasadzić w ogrodzie?

Warunkiem udanej uprawy bambusa w naszym ogrodzie jest wybór rośliny mrozoodpornej, która poradzi sobie z przetrwaniem trudnych warunków pogodowych, jakie panują w Polsce zimą. Do wyboru mamy rośliny w różnych gatunkach i o różnym pokroju: drzewiaste, kępowe oraz okrywowe. Bambusy drzewiaste dorastają do kilku metrów wysokości i silnie się rozrastają, tworząc wysokie żywopłoty. Bambusy kępowe nie są natomiast tak ekspansywne i osiągają mniejsze rozmiary – nadają się do małych ogrodów. Bambusy okrywowe są z kolei niskimi roślinami charakteryzującymi się szybkim wzorem i tworzeniem zielonych dywanów.

Jakie warunki zapewnić bambusom?

Uprawa bambusów nie jest trudna i z tego względu mogą się jej podjąć nawet początkujący ogrodnicy. Najlepiej sadzić je od wiosny do końca lata. Gdy wybraliśmy już roślinę mrozoodporną, pora znaleźć dla niej właściwe stanowisko. Bambusy drzewiaste lepiej rosną w miejscach słonecznych, natomiast kępiaste w większości preferują cień lub półcień. Jeśli chodzi o podłoże, wystarczy im ziemia uniwersalna z domieszką torfu (może mieć lekko kwaśny odczyn), którą warto zasilić kompostem – w glebie piaszczystej bambusy będą rosły słabo z powodu niewielkiej ilości składników odżywczych, a w ciężkiej i gliniastej mogą zamierać ze względu na zaleganie w niej wody. Aby pomóc naszym babusom w przetrwaniu zimy, warto także sadzić je w miejscach osłoniętych od silnego wiatru.

bambus mrozoodporny

Pielęgnacja bambusów ogrodowych

Bambusy są łatwe w pielęgnacji i nie wymagają poświęcania im wiele czasu. Podstawą jest odpowiednie podlewanie: ich podłoże powinno być zawsze delikatnie wilgotne – ani przesuszone, ani zbyt mokre. Jeśli liście bambusa zwijają się w ruloniki, jest to dla nas sygnałem, że cierpią z powodu niedoboru wody. Rośliny podlewamy w czasie upałów, kiedy dobrze robi im również zraszanie liści (o poranku lub wieczorem) oraz zimą – w dni bez przymrozków. W celu ograniczenia parowania wody z gleby, stanowisko, na którym rośnie bambus, warto ściółkować korą. Rośliny nawozimy latem, korzystając z preparatu przeznaczonego do traw lub typowo do bambusów. Zabiegiem, który służy zarówno bambusom drzewiastym, jak i kępowym, jest przycinanie. Czynność tę wykonujemy na początku wiosny – usuwamy wtedy pędy obumarłe lub zniszczone, co pozwala na prześwietlenie rośliny i zapewnienie młodym pędom lepszych warunków do wzrostu. Możemy również dowolnie kształtować bambusy, przycinając je do pożądanej przez nas wysokości – w tej kwestii nie ma żadnych ograniczeń.

Bambusy doskonale nadają się na niskie i wysokie żywopłoty, gęste zielone dywany oraz do uprawy w donicach. Podczas ich uprawy należy jedynie pamiętać o umiarkowanym podlewaniu – wykonywane nieprawidłowo jest największym, jeśli nie jedynym, zagrożeniem dla kondycji rośliny. Jeśli zdecydowaliśmy się na hodowlę bambusów o ekspansywnych korzeniach, uwzględnijmy tę ich cechę podczas wyboru dla nich stanowiska i w razie potrzeby zastosujmy odpowiednią barierę korzeniową – przy jej pomocy ograniczymy niekontrolowany rozrost roślin.

Data publikacji: 21.07.2016