Ciemna podłoga w kuchni- pomysł na modną aranżację w domu.

Ciemna podłoga w kuchni nie jest wcale niebezpiecznym rozwiązaniem. Funkcjonalne czarne płytki z ciemnymi fugami sprawią, że wszelkie zabrudzenia nie będą od razu rzucać się w oczy. Zobacz, z czego wykonać czarną podłogę w nowoczesnej lub tradycyjnej kuchni.

 

Przejdź do następnych akapitów:
Czarna podłoga – do jakich wnętrz?
Na co uważać podczas wybierania czarnej podłogi?
Ciemna podłoga w kuchni − czy to dobry pomysł?
Kuchnia z ciemną podłogą − z czego wykonać posadzkę?
A jaka podłoga do czarnej kuchni?
Biało-czarna podłoga w kuchni − kiedy się sprawdzi?
Kuchnia z ciemną podłogą – o czym pamiętać?
Czy ciemna podłoga w kuchni to funkcjonalne rozwiązanie? Tak, o ile będzie wykonana z odpowiednich materiałów. Zastosowanie czarnych podłóg w mieszkaniu to niebanalne i odważne rozwiązania aranżacyjne, które pasuje do wnętrz nowoczesnych oraz eleganckich. Z czym zestawić czarne podłogi i o czym pamiętać, by nie zdominowały przestrzeni? Sprawdź, jak stworzyć aranżację nowoczesnej kuchni z ciemną podłogą. 

Czarna podłoga – do jakich wnętrz?
Czarna podłoga to oryginalne rozwiązanie aranżacyjne, z którym spotykamy się przede wszystkim w mieszkaniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Z uwagi na zdecydowany kolor ciemna posadzka przykuwa uwagę, dominuje nad przestrzenią, ale przy nieodpowiednim połączeniu z pozostałą częścią aranżacji może przytłoczyć.

W nowoczesnych wnętrzach popularnością cieszy się podłoga w pełni czarna lub czarno-biała. Każdą warto połączyć z jasnymi ścianami – jednolitymi lub z drobnym wzorem – co rozświetla przestrzeń i powiększa ją. Dobrze również stosować jasne meble i dodatki. Kontrastujące przedmioty doskonale odcinają się od tła, co w naturalny sposób je uwydatnia.

Nie mniej istotny jest fakt, że czerń wprowadza do wnętrz elegancję oraz klasę. Idealnie nadaje się do mieszkań osób, które cenią luksusowe rozwiązania aranżacyjne. Dla jak najlepszego efektu czarną podłogę warto wykończyć listwami przypodłogowymi w kolorze białym lub współgrającym z barwą ścian.

Porada eksperta

Do eleganckich wnętrz z czarną podłogą pasują odważne i niebanalne rozwiązania aranżacyjne. Duże lustra na ścianach czy sztukaterie pod sufitem sprawdzą się doskonale. Na ścianach możemy również powiesić obrazy o dużych formatach, z grubą ramą lub bez. W ekskluzywnych wnętrzach sprawdzą się również złote dodatki oraz biała cegła na ścianie. 

Na co uważać podczas wybierania czarnej podłogi?
Czarne podłogi są nieco bardziej wymagające w pielęgnacji od klasycznych posadzek w kolorach naturalnego drewna. Szybciej widać na nich zabrudzenia, zwłaszcza kurz i sierść. Z tego względu nie nadają się do mieszkań osób, które mają zwierzęta lub mało czasu na sprzątanie. Bez odpowiedniej pielęgnacji czarna podłoga stanie się szara i matowa.

Czerń pochłania światło. Jeśli ma się znaleźć na całej podłodze, musisz pamiętać, by dostatecznie oświetlić pomieszczenie. Źródła światła korzystnie umieścić niżej niż w tradycyjnie urządzonym pokoju oraz skierować w stronę białych powierzchni, np. ścian. Biel odbija światło, więc pomieszczenie stanie się jaśniejsze.

Do ciemnej podłogi nieco trudniej dobrać wyposażenie wnętrza – najlepiej sprawdzą się tu bowiem kontrastujące elementy w jasnych kolorach. Meble z naturalnego drewna w kolorze ciemnego brązu, nawet rzeźbione i pasujące charakterem do podłogi, zginą na jej tle oraz wizualnie pomniejszą przestrzeń. Zdecydowanie lepiej postawić na białe lub jasnobrązowe meble i dodatki, np. czerwone czy żółte. Świetnie sprawdzą się zielone rośliny. 

Przy nieodpowiednim zastosowaniu czerni jednolita podłoga może wizualnie pomniejszyć pomieszczenie. Jak tego uniknąć? Powieszenie dużych luster na ścianach to jeden z najłatwiejszych sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni. Innym jest zastosowanie białych fug między czarnymi płytkami podłogowymi – nada to płaszczyźnie dynamizmu. Musimy też zadbać o dostateczne oświetlenie. Zapewnią je listwy ledowe zamontowane na suficie lub na ścianach. 

Opcji jednak jest obecnie tak wiele, że nie można mówić o zbytnim ograniczeniu wyboru. A jak sprawdzi się kuchnia z ciemną podłogą? 

czarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domuczarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domuczarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domuczarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domu

Ciemna podłoga w kuchni − czy to dobry pomysł?
Zanim zdecydujesz się na wykończenie kuchni z ciemną podłogą, koniecznie pamiętaj o jednym − ciemne odcienie we wnętrzarstwie zazwyczaj zmniejszają optycznie powierzchnie. Z tego powodu płytki, panele lub drewno o mocno nasyconym, ciemny odcieniu najlepiej sprawdzą się w przestronnej kuchni. Z drugiej strony, przy typowej zabudowie kuchennej, która układa się w litery „U” lub „L” ciemna podłoga sprawia, że miejsce staje się bardziej przytulne. 

Czarna podłoga w kuchni ma wiele zalet, jednak warto poznać także wady tego rozwiązania. Kuchnia to miejsce, w którym podłogę trzeba myć częściej w porównaniu do innych pomieszczeń domu . Przyrządzanie posiłków sprawia, że posadzka brudzi się zdecydowanie łatwiej i szybciej. Dobra wiadomość jest taka, że na czarnej podłodze plamy są widoczne zdecydowanie mniej. Niestety, kurz to już zupełnie inna historia. Dodatkowo, posiadacze zwierząt futerkowych, zwłaszcza tych o jasnej sierści, zobaczą każdy pozostawiony przez nich włosek. Jednak przy częstym zmywaniu i odkurzaniu podłogi w kuchni, ciemny odcień drewna, kamienia czy tworzywa może się całkiem sprawdzić. 

Konieczność częstego sprzątania wiąże się także z kolejnym aspektem: czarna podłoga w kuchni powinna być odporna na ścieranie oraz stosowane środki chemiczne. O tym, jakie materiały najlepiej sprawdzą się na podłodze w kuchni, opowiemy szerzej w kolejnym akapicie. Tworzywo na posadzce nie może zbyt łatwo tracić koloru. Zwróć też uwagę, że błyszczące płytki w kuchni nie są najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem − po pierwsze mogą być dość śliskie, co jest dość ryzykowne przy pracy z płynami i tłustymi produktami spożywczymi, po drugie − na błyszczącej powierzchni widać będzie każde zachlapanie. 

Weź także pod uwagę, że ciemne elementy wykończeniowe pochłaniają światło. Aby nie przytłoczyć aranżacji, jak już wspominaliśmy, dobrze jest połączyć czarną podłogę z kontrastującymi, najlepiej jasnymi meblami. Jednym z najczęściej spotkanych rozwiązań jest biała kuchnia − ciemna podłoga. Białe meble nadadzą kuchni świetlistości, lekkości i przestrzeni. Żeby zrównoważyć ciemną podłogę możesz pomyśleć o umieszczeniu przy samej ziemi tuż pod szafkami listwy LED, która będzie oświetlać przestrzeń. Da to niesamowity, klimatyczny i wręcz nastrojowy efekt zwłaszcza w nocy. Chłodne odcienie LED-ów dadzą poczucie czystości pomieszczenia. 

Należy jeszcze rozważyć jedną kwestię, czyli fugi. To one są zwykle najmniej odporne na brud i najtrudniej je doczyścić. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są w tej sytuacji ciemne fugi. Te z kolei dobrze komponują się z ciemnymi płytkami. Jeżeli nie chcesz, aby sok z buraczków na zawsze zdobił Twoje białe fugi między jasnymi płytkami w kuchni, zastanów się nad zmianą posadzki na brązową, czarną lub ciemnoszarą. 

Kuchnia z ciemną podłogą − z czego wykonać posadzkę?
Podłoga w kuchni powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Musi więc spełniać szereg wymagań. 

1. Płytki
To dość oczywisty i najczęstszy wybór przy kładzeniu podłogi w kuchni. Płytki mogą być jednak wykonane z różnego rodzaju materiału. W przestrzeni, gdzie przygotowuje się jedzenie, praktycznym rozwiązaniem będą płytki o nierównej fakturze, np. lepato lub gres. 

Zwróć też uwagę na klasę ścieralności − w kuchni powinna być ona jak najwyższa. Wybierz materiał spełniający normę PEI 4 lub PEI 5. Inny ważny parametr to porowatość, która określa nasiąkliwość płytki. Wybieraj raczej płytki o niskim procencie nasiąkliwości, a więc 3-6%. 

2. Drewno
Jeżeli chcesz zastosować ciemne drewno w kuchni, weź pod uwagę, że powinno być ono wytrzymałe na wszelkie zarysowania. Wybieraj deski ujednolicone, które nie zawierają sęków czy przebarwień. Dobrze, jeżeli wybierzesz deski wielkoformatowe. Do kuchni wykorzystaj posadzkę wykonaną z egzotycznych odmian drzewa, np. merbau,  teaku czy jatoba. Sprawdzi się także rodzimy dąb. 

3. Lastryko
Lastryko powraca do łask! Dziś odmiany tych betonowo-żywiczych nawierzchni potrafią dodać kuchni klasy.. Podłoga taka jest elegancka, a także odporna na ścieranie i trwała. Lastryko występuje w formie wielkich płyt lub można je wylewać na miejscu. 

4. Korek
Miękki korek na podłodze może zapobiec niejednej stłuczce. Jest to elastyczne tworzywo, które tłumi dźwięki. W kuchni najczęściej stosuje się materiały pokryte winylową warstwą. 

5. Wykładziny winylowe
To może być Twoja wymarzona kuchnia! Ciemna podłoga z wykładziny winylowej jest odporna na ścieranie, wytrzymała i elastyczna. Bardzo łatwo utrzymać jej czystość. Możesz także wybierać spośród wzorów i kolorów. Łatwo też dostosować ją do wymiarów pomieszczenia. 

-czarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domu-czarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domu-czarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domu-czarna-podloga-pomysl-na-modna-aranzacje-domu

A jaka podłoga do czarnej kuchni? 
Lubisz nowoczesny, ciemny wystrój wnętrz i zastanawiasz się, jaką wybrać podłogę do ciemnej zabudowy kuchennej? Czarne płytki w kuchni na podłodze nie zawsze będą w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Z aranżacyjnego punktu widzenia, ciemne wykończenie kuchni najlepiej sprawdzi się w przypadku dużych, minimalistycznych i industrialnych przestrzeni. Pamiętaj również, że czarne meble w kuchni połączone z ciemną podłogą będą stanowiły spójną całość, ale i pochłoną więcej światła.

Biało-czarna podłoga w kuchni − kiedy się sprawdzi?
Stylowym i ponadczasowym rozwiązaniem na podłogę w kuchni jest ułożenie płytek w czarno-białą szachownicę. Układ w karo doskonale komponuje się z zabudową w klasycznym wydaniu.Biało-czarna podłoga sprawdzi się również w przytulnej sielskiej kuchni stylizowanej na modłę Prowansji lub wypełnionej rustykalnymi meblami. Drobna, czarno-biała mozaika marokańska wpiszę się natomiast najlepiej w minimalistyczną aranżację. 

Podłoga przypominająca szachownicę jest przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem − przez zastosowany wzór nie widać na niej zabrudzeń. Najlepiej użyć w tym wypadku ciemną fugę. Rozważ także płytki o nierównej fakturze, która będzie pochłaniać światło − na błyszczących powierzchniach szybko widać nawet krople wody, a co dopiero resztki jedzenia. 

Kuchnia z ciemną podłogą – o czym pamiętać?
Czarna podłoga w kuchni, mimo że wymagająca, może być równocześnie bardzo funkcjonalna. Tworzy przytulną przestrzeń i dodaje pomieszczeniu elegancji. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie tworzywo, z której zostanie wykonana oraz zadbasz  o dobór odpowiednich mebli, a ciemne podłoże stanie się najmocniejszym akcentem designerskim w Twojej kuchni. 

 

Data publikacji: 17.04.2018