Jakie krzesła dobrać do aranżacji kuchni?

Wybór odpowiednich krzeseł do kuchni wydaje się na pozór zadaniem prostym. Tymczasem pomieszczenia kuchenne nie tylko mają różne rozmiary, ale są też zaaranżowane w odmiennych stylach, do których trudno dobrać uniwersalne krzesła. Oto, czym kierować się wyposażając kuchnię w wygodne i funkcjonalne siedziska w zależności od stylu pomieszczenia i przestrzeni, jaką oferuje nam to pomieszczenie.

Krzesła – w komplecie ze stołem czy osobno?

To najprostsze rozwiązanie – wyposażenie kuchni w komplet, na który składają się krzesła rozmiarowo, wizualnie i względem użytych materiałów wykonania dopasowane do stołu. W praktyce jednak sprawdza się o tyle, o ile gotowy zestaw po pierwsze zmieści się w pomieszczeniu, zapewniając jednocześnie swobodę poruszania się, i po drugie, jeśli będzie komponował się z zastosowaną w kuchni aranżacją. A style urządzenia i wykończenia wnętrza, w którym przygotowywane i często spożywane posiłki, względem siebie wykazują znaczne zróżnicowanie.

Kuchnie we współczesnym budownictwie mają skromne rozmiary i aby nadać wnętrzom wrażenia większej powierzchni, łączone są z sąsiadującym pokojem gościnnym, co tworzy duże możliwości aranżacyjne nowo powstałej przestrzeni. Te zaś, które pozostają wydzielonymi pomieszczeniami, zwykle nie pozwalają na uwzględnienie wewnątrz miejsca do umieszczenia stołu i wygodnych krzeseł. To z kolei wymusza na użytkownikach mieszkań zrezygnowanie z tworzenia miejsca długich spotkań rodzinnych w czasie przygotowywaniu potraw – dostępna przestrzeń pozwala jedynie na umieszczenie stolika dla 2-3 osób i wybór krzeseł rozkładanych lub sztaplowanych, które po skończonym posiłku, ułożone na sobie, zajmują minimalną ilość miejsca. Chociaż producenci proponują i takie minizestawy, często zdarza się, że osobno kupujemy stół i osobno krzesła. To ostatnie rozwiązanie pozwala nam w sposób kompletny wykorzystać dostępną przestrzeń.

Porada specjalisty:

Wybierając stół, pamiętajmy o zachowaniu miejsca dla każdej siedzącej przy nim osoby, tak aby wzajemnie nie potrącać się siadając czy operując podczas posiłku sztućcami. Liczy się również odległość od najbliższej ściany – tu minimum wynosi 60 cm, które umożliwi swobodne przejście między meblem a ścianą, ale bardziej komfortowo poczujemy się zwiększając tę odległość o 20-30 cm. Do niewielkich pomieszczeń lepiej jest dobrać stół okrągły zamiast tego o blacie kwadratowym lub prostokątnym.

Stolek_barowy_Cooke_Lewis_Norma_zielonyStolek_barowy_Cooke_Lewis_Norma_zielonyStolek_barowy_Cooke_Lewis_Norma_zielonyStolek_barowy_Cooke_Lewis_Norma_zielony

Krzesła do kuchni – co wziąć pod uwagę podczas ich wyboru?

Zanim zachwyci nas kolor, kształt lub połączenie ze sobą różnych materiałów wykonania, warto pamiętać o tym, że krzesła do kuchni nie mogą być dobrane tylko i wyłącznie wizerunkowo. Pomieszczenie to jest specyficzne względem warunków w nim panujących. Należy uwzględnić, że panuje w nim zazwyczaj wysoka temperatura, na którą składa się nie tylko zastosowane ogrzewanie, ale również ciepło bijące od garnków ustawionych na palnikach i płytach grzewczych kuchenek. Spod pokrywek unosi się w dużej ilości para – ta, zwłaszcza przy niewydolnej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, przyczynia się do wzrostu stężenia wilgoci w powietrzu. Materiały wykonania i wykończenia kuchennych sprzętów i mebli powinny być na to przygotowane.

Kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków, przez co dużej staranności wymaga wybór blatu roboczego i ochronienia przylegającej do niego ściany, podłogi i samych mebli. Krzesła powinny być wykonane z takich materiałów, które przystosowane są do częstego czyszczenia i przemywania z zabrudzeń. Stosunkowo trudne do ochronienia są tekstylne obicia siedzisk i oparć, nawet w kuchniach, w których utrzymywana jest sterylna czystość. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest zastosowanie na krzesłach pokrowców – te można w krótkim czasie zdjąć i w razie potrzeby wrzucić do bębna pralki automatycznej.

Porada specjalisty:

Zastosowanie materiałowych pokrowców to również sposób na błyskawiczną odmianę kolorystyczną pomieszczenia. Warto przekonać się o tym samodzielnie, używając na zmianę 2-3 kompletów okryć tekstylnych, oczywiście w różnych barwach. Nawet jeśli zaanonsują się goście, w krótkim czasie przygotujemy dla nich krzesła, zmieniając na oparciach i siedziskach zestaw pokrowców na świeży.

Krzeslo_skladane_Blooma_DeniaKrzeslo_skladane_Blooma_DeniaKrzeslo_skladane_Blooma_DeniaKrzeslo_skladane_Blooma_Denia

Wymienić należy w końcu również wygodę – cechę, która dla wielu osób ma znaczenie decydujące. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że im większą przestrzenią dysponujemy w kuchni, tym większe znaczenie ma komfortowe przesiadywanie przy stole i tym więcej zajmuje czasu. Tutaj koncentruje się życie rodzinne rano, podczas wspólnego posiłku przed opuszczeniem domu, by udać się do pracy lub szkoły, a także po południu, kiedy osobom przygotowującym obiad towarzyszy odrabianie lekcji przy stole i w czasie wieczornego posiłku, gdy wspólne rozmowy nie kończą się po zjedzeniu pysznych dań i włożeniu naczyń i sztućców do zmywarki. Na wygodę użytkowania składa się też ciche wsuwanie i wysuwanie krzeseł – aby uniknąć nieprzyjemnego szurania (i rysowania podłogi zarazem) warto nogi krzeseł i stołków zaopatrzyć w filcowe podkładki.

Jak dobrać krzesła kuchenne do zastosowanej aranżacji?

Styl urządzenia, wyposażenia i wykończenia naszych kuchni znacznie się od siebie różni. Jest to efektem naturalnej potrzeby do oryginalności, a tę zapewni zastosowanie ciekawej aranżacji. Wśród nich wymienić możemy aranżacje obecnie najmodniejsze:

- klasyczną,
- nowoczesną,
- w stylu eco,
- prowansalską,
- skandynawską,
- glamour,
- industrialną,
- vintage,
- rustykalną,
- minimalistyczną.

Niektóre z wymienionych styli różnią się od siebie w stopniu większym (klasyczny-nowoczesny, rustykalny-minimalistyczny), inne – mniej zauważalnym (na przykład: eco, vintage, rustykalny). Dobierając krzesła do konkretnej aranżacji, zwróćmy uwagę po pierwsze na materiały wykonania. Style nawiązujące do przeszłości w większym stopniu wykorzystują podstawowy surowiec wyrobu mebli, jakim jest drewno (oprócz niego również wiklinę, a nawet rattan), natomiast im bardziej aranżacja jest współczesna, tym częściej stosowane są inne materiały – szkło, błyszczący metal, tworzywa sztuczne, za to rzadziej – poduchy i miękkie tekstylne obicia oparć i siedzisk.

W tym kontekście można więc zaryzykować stwierdzenie, że współczesne aranżacje preferują bardziej funkcjonalne meble, które lepiej znoszą specyficzne warunki temperaturowe i wilgotnościowe panujące w pomieszczeniach kuchennych.

Kuchenne krzesła barowe i inne do zadań specjalnych

Siedziska przysunięte do stołu nie wyczerpują możliwości użycia w kuchni innych krzeseł, spośród których wymienić należy:

Podkladki_filcowe_Diall_samoprzylepnePodkladki_filcowe_Diall_samoprzylepnePodkladki_filcowe_Diall_samoprzylepnePodkladki_filcowe_Diall_samoprzylepne

Hoker – wysokie krzesło o charakterystycznym kształcie z wydłużonymi nogami, które znamy z wyposażenia lokali gastronomicznych jako tak zwane krzesło barowe. Stanowić będzie niezbędny element kuchni nowoczesnej, nawet o niewielkim metrażu. Ciekawym zastosowaniem krzesła barowego będzie postawienie go obok wyspy kuchennej o wysokim blacie, gdzie może służyć osobie przygotowującej posiłek lub jej towarzyszącej.

Stolek_barowy_Cooke_Lewis_Watson_czarnyStolek_barowy_Cooke_Lewis_Watson_czarnyStolek_barowy_Cooke_Lewis_Watson_czarnyStolek_barowy_Cooke_Lewis_Watson_czarny

Taboret – najczęściej wykonany z drewna lub materiałów drewnopochodnych wykończonych okleiną stołek, który znajduje zastosowanie szczególnie w niewielkich kuchniach. Łatwo jest go wsunąć pod stół, jest lekki, łatwy do utrzymania w czystości. Może stanowić dopełnienie kuchni retro i rustykalnej, a naturalne oznaki jego długoletniego użytkowania widoczne na siedzisku i nogach współkomponować się będą ze starodawnym wyglądem pomieszczenia.

Krzesło składane – podobnie jak stołek, znajduje zastosowanie we wnętrzach o niewielkiej dostępnej przestrzeni. W tej funkcji sprawdzą się składane meble ogrodowe – choć nie są zbyt wygodne, po złożeniu zajmują minimalną ilość miejsca.

Krzesełko do karmienia – niezbędne przy każdym stole, przy którym spotykają się na wspólnych posiłkach domownicy, wśród których najmłodsi nabierają dopiero sprawności w nauce samodzielnego jedzenia i w poznawaniu nowych smaków.

Niewielkie krzesło-drabinka – najlepiej składane, przez co nie zajmuje dużo miejsca i łatwo można je schować. Wykorzystywane jest podobnie jak taboret, ale ma nad nim przewagę – kiedy zajdzie potrzeba wygodnego sięgnięcia do najwyżej umiejscowionych półek naściennych, błyskawicznie zmienia swoje przeznaczenie i staje się kilkuszczeblową drabinką. W tej samej roli sprawdzi się również taboret z pojedynczym stopniem.

Krzeslo_skladane_Domino_czarneKrzeslo_skladane_Domino_czarneKrzeslo_skladane_Domino_czarneKrzeslo_skladane_Domino_czarne