Produkty

Jakie krzesła dobrać do aranżacji kuchni?

Jakie krzesła dobrać do aranżacji kuchni?

Wybór odpowiednich krzeseł do kuchni wydaje się na pozór zadaniem prostym. Tymczasem pomieszczenia kuchenne nie tylko mają różne rozmiary, ale są też zaaranżowane w odmiennych stylach, do których trudno dobrać uniwersalne krzesła. Oto, czym kierować się wyposażając kuchnię w wygodne i funkcjonalne siedziska w zależności od stylu pomieszczenia i przestrzeni, jaką oferuje nam to pomieszczenie.

Stołek barowy Cooke&Lewis Norma zielony
Stołek barowy Cooke&Lewis Norma zielony

Krzesła – w komplecie ze stołem czy osobno?

To najprostsze rozwiązanie – wyposażenie kuchni w komplet, na który składają się krzesła rozmiarowo, wizualnie i względem użytych materiałów wykonania dopasowane do stołu. W praktyce jednak sprawdza się o tyle, o ile gotowy zestaw po pierwsze zmieści się w pomieszczeniu, zapewniając jednocześnie swobodę poruszania się, i po drugie, jeśli będzie komponował się z zastosowaną w kuchni aranżacją. A style urządzenia i wykończenia wnętrza, w którym przygotowywane i często spożywane posiłki, względem siebie wykazują znaczne zróżnicowanie.

Kuchnie we współczesnym budownictwie mają skromne rozmiary i aby nadać wnętrzom wrażenia większej powierzchni, łączone są z sąsiadującym pokojem gościnnym, co tworzy duże możliwości aranżacyjne nowo powstałej przestrzeni. Te zaś, które pozostają wydzielonymi pomieszczeniami, zwykle nie pozwalają na uwzględnienie wewnątrz miejsca do umieszczenia stołu i wygodnych krzeseł. To z kolei wymusza na użytkownikach mieszkań zrezygnowanie z tworzenia miejsca długich spotkań rodzinnych w czasie przygotowywaniu potraw – dostępna przestrzeń pozwala jedynie na umieszczenie stolika dla 2-3 osób i wybór krzeseł rozkładanych lub sztaplowanych, które po skończonym posiłku, ułożone na sobie, zajmują minimalną ilość miejsca. Chociaż producenci proponują i takie minizestawy, często zdarza się, że osobno kupujemy stół i osobno krzesła. To ostatnie rozwiązanie pozwala nam w sposób kompletny wykorzystać dostępną przestrzeń.

Porada specjalisty:

Wybierając stół, pamiętajmy o zachowaniu miejsca dla każdej siedzącej przy nim osoby, tak aby wzajemnie nie potrącać się siadając czy operując podczas posiłku sztućcami. Liczy się również odległość od najbliższej ściany – tu minimum wynosi 60 cm, które umożliwi swobodne przejście między meblem a ścianą, ale bardziej komfortowo poczujemy się zwiększając tę odległość o 20-30 cm. Do niewielkich pomieszczeń lepiej jest dobrać stół okrągły zamiast tego o blacie kwadratowym lub prostokątnym.

Krzesło składane Blooma Denia 53 x 53 x 87 cm
Krzesło składane Blooma Denia

Krzesła do kuchni – co wziąć pod uwagę podczas ich wyboru?

Zanim zachwyci nas kolor, kształt lub połączenie ze sobą różnych materiałów wykonania, warto pamiętać o tym, że krzesła do kuchni nie mogą być dobrane tylko i wyłącznie wizerunkowo. Pomieszczenie to jest specyficzne względem warunków w nim panujących. Należy uwzględnić, że panuje w nim zazwyczaj wysoka temperatura, na którą składa się nie tylko zastosowane ogrzewanie, ale również ciepło bijące od garnków ustawionych na palnikach i płytach grzewczych kuchenek. Spod pokrywek unosi się w dużej ilości para – ta, zwłaszcza przy niewydolnej wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, przyczynia się do wzrostu stężenia wilgoci w powietrzu. Materiały wykonania i wykończenia kuchennych sprzętów i mebli powinny być na to przygotowane.

Kuchnia jest miejscem przygotowywania posiłków, przez co dużej staranności wymaga wybór blatu roboczego i ochronienia przylegającej do niego ściany, podłogi i samych mebli. Krzesła powinny być wykonane z takich materiałów, które przystosowane są do częstego czyszczenia i przemywania z zabrudzeń. Stosunkowo trudne do ochronienia są tekstylne obicia siedzisk i oparć, nawet w kuchniach, w których utrzymywana jest sterylna czystość. Dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest zastosowanie na krzesłach pokrowców – te można w krótkim czasie zdjąć i w razie potrzeby wrzucić do bębna pralki automatycznej.

Porada specjalisty:

Zastosowanie materiałowych pokrowców to również sposób na błyskawiczną odmianę kolorystyczną pomieszczenia. Warto przekonać się o tym samodzielnie, używając na zmianę 2-3 kompletów okryć tekstylnych, oczywiście w różnych barwach. Nawet jeśli zaanonsują się goście, w krótkim czasie przygotujemy dla nich krzesła, zmieniając na oparciach i siedziskach zestaw pokrowców na świeży.

Podkładki filcowe Diall samoprzylepne fi 22 mm 16 szt.
Podkładki filcowe Diall samoprzylepne fi 22 mm 16 szt.

Wymienić należy w końcu również wygodę – cechę, która dla wielu osób ma znaczenie decydujące. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że im większą przestrzenią dysponujemy w kuchni, tym większe znaczenie ma komfortowe przesiadywanie przy stole i tym więcej zajmuje czasu. Tutaj koncentruje się życie rodzinne rano, podczas wspólnego posiłku przed opuszczeniem domu, by udać się do pracy lub szkoły, a także po południu, kiedy osobom przygotowującym obiad towarzyszy odrabianie lekcji przy stole i w czasie wieczornego posiłku, gdy wspólne rozmowy nie kończą się po zjedzeniu pysznych dań i włożeniu naczyń i sztućców do zmywarki. Na wygodę użytkowania składa się też ciche wsuwanie i wysuwanie krzeseł – aby uniknąć nieprzyjemnego szurania (i rysowania podłogi zarazem) warto nogi krzeseł i stołków zaopatrzyć w filcowe podkładki.

Jak dobrać krzesła kuchenne do zastosowanej aranżacji?

Styl urządzenia, wyposażenia i wykończenia naszych kuchni znacznie się od siebie różni. Jest to efektem naturalnej potrzeby do oryginalności, a tę zapewni zastosowanie ciekawej aranżacji. Wśród nich wymienić możemy aranżacje obecnie najmodniejsze:

- klasyczną,
- nowoczesną,
- w stylu eco,
- prowansalską,
- skandynawską,
- glamour,
- industrialną,
- vintage,
- rustykalną,
- minimalistyczną.

Niektóre z wymienionych styli różnią się od siebie w stopniu większym (klasyczny-nowoczesny, rustykalny-minimalistyczny), inne – mniej zauważalnym (na przykład: eco, vintage, rustykalny). Dobierając krzesła do konkretnej aranżacji, zwróćmy uwagę po pierwsze na materiały wykonania. Style nawiązujące do przeszłości w większym stopniu wykorzystują podstawowy surowiec wyrobu mebli, jakim jest drewno (oprócz niego również wiklinę, a nawet rattan), natomiast im bardziej aranżacja jest współczesna, tym częściej stosowane są inne materiały – szkło, błyszczący metal, tworzywa sztuczne, za to rzadziej – poduchy i miękkie tekstylne obicia oparć i siedzisk.

W tym kontekście można więc zaryzykować stwierdzenie, że współczesne aranżacje preferują bardziej funkcjonalne meble, które lepiej znoszą specyficzne warunki temperaturowe i wilgotnościowe panujące w pomieszczeniach kuchennych.

Kuchenne krzesła barowe i inne do zadań specjalnych

Siedziska przysunięte do stołu nie wyczerpują możliwości użycia w kuchni innych krzeseł, spośród których wymienić należy:

Stołek barowy Cooke&Lewis Watson czarny
Stołek barowy Cooke&Lewis Watson czarny

Hoker – wysokie krzesło o charakterystycznym kształcie z wydłużonymi nogami, które znamy z wyposażenia lokali gastronomicznych jako tak zwane krzesło barowe. Stanowić będzie niezbędny element kuchni nowoczesnej, nawet o niewielkim metrażu. Ciekawym zastosowaniem krzesła barowego będzie postawienie go obok wyspy kuchennej o wysokim blacie, gdzie może służyć osobie przygotowującej posiłek lub jej towarzyszącej.

Krzesło skladane Domino czarne
Krzesło skladane Domino czarne

Taboret – najczęściej wykonany z drewna lub materiałów drewnopochodnych wykończonych okleiną stołek, który znajduje zastosowanie szczególnie w niewielkich kuchniach. Łatwo jest go wsunąć pod stół, jest lekki, łatwy do utrzymania w czystości. Może stanowić dopełnienie kuchni retro i rustykalnej, a naturalne oznaki jego długoletniego użytkowania widoczne na siedzisku i nogach współkomponować się będą ze starodawnym wyglądem pomieszczenia.

Krzesło składane – podobnie jak stołek, znajduje zastosowanie we wnętrzach o niewielkiej dostępnej przestrzeni. W tej funkcji sprawdzą się składane meble ogrodowe – choć nie są zbyt wygodne, po złożeniu zajmują minimalną ilość miejsca.

Krzesełko do karmienia – niezbędne przy każdym stole, przy którym spotykają się na wspólnych posiłkach domownicy, wśród których najmłodsi nabierają dopiero sprawności w nauce samodzielnego jedzenia i w poznawaniu nowych smaków.

Niewielkie krzesło-drabinka – najlepiej składane, przez co nie zajmuje dużo miejsca i łatwo można je schować. Wykorzystywane jest podobnie jak taboret, ale ma nad nim przewagę – kiedy zajdzie potrzeba wygodnego sięgnięcia do najwyżej umiejscowionych półek naściennych, błyskawicznie zmienia swoje przeznaczenie i staje się kilkuszczeblową drabinką. W tej samej roli sprawdzi się również taboret z pojedynczym stopniem.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Salon z aneksem kuchennym – jak go urządzić by stanowiły zgrabną całość?

Salon z aneksem kuchennym – jak go urządzić by stanowiły zgrabną całość?
Przestronny salon połączony ze strefą do gotowania to nie tylko większa swoboda aranżacji, ale przede wszystkim dużo miejsca do wspólnego przesiadywan...
Czytaj więcej

Meble kuchenne ze stali nierdzewnej

Meble kuchenne ze stali nierdzewnej
Meble wykonane ze stali nierdzewnej częściej niż w domach spotykane są w kuchniach restauracyjnych, stołówkach czy budynkach użyteczności publicznej. ...
Czytaj więcej

Jak przygotować i wykorzystać drewniane krążki

Jak przygotować i wykorzystać drewniane krążki
Drewniane krążki można wykorzystać na wiele sposobów. W domu mogą pomagać w dekoracji wnętrza i stanowić dopełnienie aranżacji. Pozytywnie wpływają na...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie krzesła dobrać do aranżacji kuchni?