Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Odpowiadamy

Oszczędność miejsca ze względu na brak grzejników, równomierne rozkład temperatury czy ekonomiczna eksploatacja – to daje Ci ogrzewanie podłogowe. Czy jest zdrowe? To pytanie zadaje wiele osób, które rozważają montaż tego rodzaju systemu grzewczego. Wątpliwości mają szczególnie alergicy oraz osoby, które obawiają się problemów z suchym powietrzem w domu. Odpowiedzmy zatem na pytanie: ogrzewanie podłogowe – zdrowe czy nie?

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Wokół rozwiązań, które nie zostały dobrze poznane, krąży wiele mitów. Możesz spotkać się z nimi również odnośnie do ogrzewania podłogowego. Na szczęście szereg badań udowodnił, że podłogówka już znacznie zdrowsza niż klasyczny sposób ogrzewania. Czemu?

Równomierne rozłożenie temperatury

Naturalne potrzeby cieplne ludzi sprawiają, że większy komfort będziesz odczuwać, gdy będzie Ci ciepło w stopy niż w głowę. Sprzyja temu właśnie ogrzewanie podłogowe. Ciepło rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu od podłoża do sufitu, przy czym w wyższych częściach pomieszczenia jest chłodniej. Taki rozkład temperatury wpływa pozytywnie na samopoczucie, ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby gardła czy podrażnienia błony śluzowej. 

Równomierne rozłożenie temperatury wpływa pozytywnie na zachowanie właściwego poziomu wilgotności powietrza w domu. Podłogówka to również idealny system ogrzewania dla osób, które uwielbiają chodzić po domu boso. Chodzenie bez obuwia zaleca się szczególnie dzieciom, aby kształtowała się u nich prawidłowa postawa.

Mniejsza ilość kurzu

Kurz i roztocza otaczają nas na każdym kroku. Dlatego osoby, które są na nie uczulone, muszą szczególnie mocno zadbać, aby ograniczyć w swoim domu występowanie alergenów. W końcu ciągłe uczucie zatkanego nosa, napady astmatycznego kaszlu, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła czy zmiany skórne to nic przyjemnego, a w skrajnych sytuacjach mogą nawet zagrażać życiu.

Tymczasem okazuje się, że ogrzewanie podłogowe sprzyja alergikom. Czemu? Już wyjaśniamy! Grzejniki umieszczone na ścianach muszą być rozgrzane do wysokiej temperatury, aby mogły odpowiednio ogrzać pomieszczenie. W związku z tym generują silną cyrkulację powietrza. Poczujesz to, gdy staniesz blisko bardzo ciepłego kaloryfera. Tym samym klasyczne ogrzewanie powoduje ciągłe wzbijanie cząstek kurzu w pomieszczeniu. 

Z kolei podłogówka ogrzewa pomieszczenie równomiernie dzięki systemowi rozłożonemu pod całą powierzchnią podłogi. Dzięki temu cyrkulacja powietrza jest mniejsza, kurz i roztocza nie wbijają się w górę. 

Zobacz również: Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jak dokonać montażu ogrzewania podłogowego krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe – czy jest zdrowe dla alergików?

Największy dylemat związany z wyborem systemu ogrzewania mają alergicy. Warto zatem wiedzieć, czy podłogówka jest zdrowa i nadaje się do domu, w którym mieszkają osoby z problemami na tle alergicznym. 

W opiniach przeciwników ogrzewania podłogowego przewija się najczęściej opinia, że podłogówka powoduje wzbijanie się cząstek powietrza i przez to wpływa negatywnie na stan zdrowia alergików. Okazuje się jednak, że jest zupełnie przeciwnie – ogrzewanie podłogowe powoduje mniejszą cyrkulację powietrza niż klasyczne grzejniki. Wynika to między innymi z faktu, że aby nagrzać pomieszczenie do takiej samej temperatury, nie trzeba tak mocno podkręcać podłogówki, jak to jest w przypadku klasycznego ogrzewania. Ponadto ciepło z rur umieszczonych pod podłogą nie wydobywa się tak gwałtownie, jak z grzejników, dzięki temu cząsteczki kurzu nie wzbijają się do góry, a to sprawia, że nie drażnią dróg oddechowych i błon śluzowych. 

Czym jeszcze w kontekście alergików charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe? Czy zdrowe będzie dla osób, które kaszlą i kichają, gdy w domu krąży kurz i roztocza? Podłogówka ma tzw. pionowy profil temperatury powietrza. Oznacza to, wyższa temperatura utrzymuje się w dolnych partiach pomieszczenia, a niższa w jego górnej części. Uznaje się, że taki profil jest bardziej zgodny z naturalnym komfortem cieplnym człowieka. To również wpływa na to, że kurz z podłogi nie wzbija się w powietrze. Dzięki temu łatwiej go usunąć z pomieszczenia podczas codziennego sprzątania. Pionowy profil temperatury zmniejsza również ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, które również są częstym czynnikiem alergicznym.

Ogrzewanie podłogowe a wilgotność powietrza

Wśród pytań związanych z montażem podłogówki pojawia się to związane z wilgotnością powietrza. Wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe w sypialni jest zdrowe właśnie pod tym względem. 

Trzeba to sobie powiedzieć wprost – ciepło, niezależnie od jego źródła, wysusza powietrze. Jednak nie każde w takim samym stopniu. 

Jaki jest optymalny poziom wilgotności powietrza w domu? Powinien wynosić między 40 a 60 procent i zależy od temperatury. Jeśli wolisz, aby w domu było chłodniej – między 19 a 20 stopni – poziom wilgotności powinien wynosić ok. 55-60%. W pomieszczeniu o temperaturze około 21-22 stopni wilgotność powinna być nieco niższa – ok. 40-45%.

Ogrzewanie podłogowe, z uwagi na przekazywanie ciepła na całej powierzchni, pozwala obniżyć temperaturę ogrzewania bez straty komfortu ciepła. A to oznacza, że łatwiej jest utrzymać optymalną wilgotność powietrza w domu. Jest to szczególnie ważne w takich pomieszczeniach jak sypialnia czy pokój dziecka. Szereg badań nad jakością podłogówki wykazał, że ogrzewanie podłogowe rzadziej wywołuje podrażnienia błon śluzowych czy choroby gardła niż ogrzewanie tradycyjne.

Jeśli jednak uznasz, że poziom wilgotności powietrza przy ogrzewaniu podłogowym jest dla Ciebie zbyt niski, możesz zastosować jeden z rodzajów nawilżaczy powietrza – parowy, ewaporacyjny, ultradźwiękowy czy z jonizatorem. W utrzymaniu właściwej wilgotności i jakości powietrza w domu pomoże również zaprojektowanie i zbudowanie budynku z wykorzystaniem systemu rekuperacji, czyli energooszczędnej wentylacji. Rekuperacja dodatkowo zwiększa efektywność ogrzewania podłogowego.