Produkty

Czy w ogródku można hodować arbuzy?

Czy w ogródku można hodować arbuzy?

Słodki arbuz widziany na półkach sklepowych kojarzy się z egzotyką. Tymczasem arbuzy, czy to w czerwonych, czy żółtych odmianach, pochodzą z rodziny dyniowatych i mogą być uprawiane również w Polsce.

arbuzOjczyzną arbuzów jest Afryka Południowa. Panuje tam klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Charakterystyczne dla tamtejszych warunków są wysokie zimowe temperatury (ok. 10ᵒ - 20ᵒ C) oraz gorące lata, gdy słupek rtęci przekracza nawet 35ᵒ Celsjusza. Flora i fauna muszą także przyzwyczajać się do wysokich amplitud temperatury w ciągu doby. Nie każdy arbuz wytrzyma polskie warunki, ale z niektórymi się ta sztuka udaje. Minimalna temperatura wzrostu arbuza to 18ᵒ C.

Odmiany arbuzów, które można hodować w Polsce:

- Charleston Grey – jest to owoc podłużny, z czerwonym miąższem,

- Janosik – eliptyczno-okrągły, odporny na choroby, dorasta do 5,5 kg, miąższ jest żółty,

- Rosario F1 – miąższ jest ciemnoróżowo-czerwony, soczysty. Jest to wczesna odmiana, odporna na mączniaka,

- Sugar Baby – wyróżnia się najsłodszym, czerwonym miąższem. Najlepiej owocuje zapylany przez pszczoły.

Nie trzeba być plantatorem, aby spróbować swoich sił z egzotycznym owocem. Możemy również hodować arbuza w ogródku czy na działce, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki.

Wymagania arbuza:

- miejsce nasłonecznione i zaciszne, osłonięte od północy,

- gleba żyzna, nawożona w sposób naturalny, a oprócz tego z wykorzystaniem nawozów mineralnych: ok. 0,5 kg azotu/1 ar (w formie saletrzaku), 0,6 kg kwasu fosforowego/1 ar (w formie superfosfatu) oraz 1,2-1,6 kg tlenku potasu/1 ar (w formie 40% soli potasowej),

- pH gleby 5,5-6,0,

- pielęgnacja gleby poprzez wzruszanie jej i oczyszczanie z chwastów,

- największe szanse na wyrośnięcie arbuz ma w szklarni lub w niskim tunelu.

Jak się przygotować do sadzenia arbuzów:

- Czynności wykonujemy w ostatnim tygodniu lutego lub na początku marca. Nasz cykl działań w domu potrwa ok. 5 tygodni.

- Skutkuje wyłącznie rozsada doniczkowa. Nasiona zawijamy w bibułkę nasączoną wodą i umieszczamy w naczyniach w pomieszczeniach o temperaturze między 28ᵒ a 30ᵒ C w nocy. Przechowujemy je tam przez 30 godzin, a następnie, gdy zauważymy kiełki, wysiewamy je do doniczek. Należy pamiętać o zachowaniu sporych odstępów.

- Sadzonki są gotowe do umieszczenia w glebie, gdy wykształciły przynajmniej 3 liście.

- Okres pobytu w doniczkach to ok. 5 tygodni. Im bliżej momentu zasadzenia, tym bardziej powinniśmy przygotować nasze arbuzy na trudniejsze warunki naturalne. Ograniczamy podlewanie i stopniowo zmniejszamy temperaturę.

- Na początku kwietnia przenosimy sadzonki do gruntu. Układamy je w odległości co 1 m na usypanych kopczykach lub wałach. Możemy użyć czarnej folii, włókniny lub kory. Na glebie nie powinny wcześniej rosnąć inne rośliny.

- W szklarni utrzymujemy temperaturę 25ᵒ C. Może być nieco wyższa, ale nie powinna spadać poniżej 24ᵒ, gdyż zahamuje to wzrost owocu.

Arbuzy najpierw wydają kwiaty, a ok. 40 dni po ich zapyleniu – owoce. Pamiętajmy, żeby nie przycinać pędów. Pierwszych małych owoców możemy się spodziewać na początku września. Wtedy należy ograniczyć podlewanie, co sprawi, że szybciej urosną. Owoce zbieramy pod koniec października i ustawiamy w chłodnym pomieszczeniu, gdzie będą dojrzewać. Są gotowe do spożycia nawet przez trzy miesiące.arbuzy w ogrodzie

Zbyt duża wilgoć problemem arbuza

Owoce w glebie są narażone na choroby. Choć tak ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wilgoci, nie można z tym przesadzać, gdyż zbyt duża ilość wody grozi rozwojem grzyba. Arbuz zapuszcza korzenie głęboko i jest w stanie przetrzymać krótkotrwały brak podlewania. Inną chorobą związaną ze zbyt dużą ilością wilgoci jest antraknoza dyniowatych. Owoce barwią się na różowo, a na ich liściach powstają jasnobrunatne plamki. Należy usunąć zainfekowane części oraz ograniczyć podlewanie, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby.

Arbuzy hodowane w polskich warunkach nie są gorsze od tych zagranicznych. Doskonale nadają się do sałatek, również z tak ciekawymi połączeniami, jak np. z serem feta i oliwkami. Jesienią wypielęgnowane przez nas arbuzy przypomną nam o pięknym, upalnym lecie.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?

Owoce w ogrodzie – od czego zacząć?
Owoce są naturalnym źródłem witamin i energii potrzebnej nam na co dzień. Niepryskane, świeże, soczyste – bez trudu możemy je uprawiać w ...
Czytaj więcej

Co możemy siać w maju?

Co możemy siać w maju?
Maj to miesiąc, w którym bezpośrednio do gruntu możemy siać jeszcze mnóstwo kwiatów, warzyw i ziół. Będą to gatunki wrażli...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Czy w ogródku można hodować arbuzy?