Dekoracje z suszonych roślin – pomysł na ozdobę wnętrz

Rośliny to jedne z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej uniwersalnych dekoracji wnętrz. Niestety, nie wszystkie są wytrzymałe i niekiedy najmniejsze uchybienie w ich pielęgnacji może skutkować ich obumarciem. Doskonałą alternatywą dla świeżych bukietów oraz kwiatów ozdobnych i ziół są dekoracje z suszonych roślin.

dekoracja z suchych roślin

Tego rodzaju ozdoby mogą nam również posłużyć do strojenia ścian, urozmaicania mebli (biurka czy regałów) i innych przestrzeni. Możemy je swobodnie przechowywać w ciemnych pomieszczeniach, a także zapomnieć o podlewaniu, spryskiwaniu czy nawożeniu. Dekoracje te są więc naturalne, ale jednocześnie nie wymagają zwyczajnej dla żywych ozdób opieki. Oto kilka pomysłów na ozdobienie wnętrz suszonymi roślinami.

Zamiast obrazków

Prawie wszelkie partie rośliny możemy efektywnie ususzyć między kartkami grubej, ciężkiej książki. W ten sposób sprasowane i zakonserwowane liście, kwiatki, łodyżki czy nawet całe okazy będą stanowiły doskonałą alternatywę dla zwykłych ozdób, które wieszamy na ścianie – obrazków, zdjęć czy plakatów. Nasze suszone bukieciki mogą wspaniale wyglądać ułożone na wybranym przez nas i obramowanym tle (nawet zwykłej kartce papieru, dociętym na odpowiedni rozmiar brystolu, kartonie albo i na cienkiej sklejce). W celu zabezpieczenia i dekoracyjnego osadzenia suszonych roślin możemy wykorzystać passe-partoutantyramę czy zwykłą ramę na zdjęcia.

Zielnik jako dekoracja

W kuchni wspaniale będą się prezentować trzy „roślinne obrazki” z różnymi ziołami. Jak to zrobić? Ususzmy między kartkami po dwie, trzy łodyżki dowolnych ziół – np. rozmarynuoregano, mięty, lawendy czy tymianku. Wybierzmy trzy ramki – kwadratowe bądź inne (mogą być takie same lub zupełnie różne) – i dobierając wedle swoich upodobań passe-partout, obramujmy każde zioło i włóżmy do antyramy. Możemy jeszcze spotęgować ozdobny charakter takiej dekoracji i odręcznie podpisać rośliny, używając łacińskiej nazwy. Takie dekoracje będą się wspaniale prezentować w rustykalnej kuchni czy jako wystrój wnętrza restauracji.

zestaw roślin na suche bukiety

Bukiety

Suszone rośliny wspaniale prezentują się uformowane w całe bukiety. Możemy wykorzystać jeden gatunek lub wykonać barwną, wonną mieszankę. Aby jednak tego typu wiązanki nie kruszyły się i nie sypały, należy wybrać odpowiednie do suszenia rośliny, a potem pozostawić je w miejscu nienarażanym na przeciągi, gdzie naturalnie zmienią swoją formę na suchą. Najlepiej, gdy bukiety będą suszone w taki sposób, w jaki potem mają być wykorzystane. Jeśli więc chcemy, aby zdobiły duży wazon i stały na w rogu salonu to właśnie tam powinniśmy je ususzyć.

Zielarską metodą suszenia możemy uzyskać ozdobne wiązanki rozmaitych ziół, ale również bukiety kwiatów polnych. Ich barwne kolory pozostaną wyraziste, jeśli umieścimy je w ciemnym, ale suchym i dość ciepłym miejscu. Dla przykładu: bukiecik lawendy zawieśmy do góry nogami w szafie, gdzie łatwo uschnie, a potem delikatnie umieśćmy w docelowym miejscu.

Gałązki drzew i trawy polne również mogą się prezentować wybitnie dekoracyjnie, gdy umieścimy je w wazonie czy bezpośrednio na ścianie.

Niektóre rośliny nadające się do suszenia: miechunka, kocanka, hortensja, róża, chaber, wrzosy, mak, przegorzan, jarzębina.

 

Data publikacji: 08.09.2016