Produkty

Dzwonki ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Dzwonki ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Występują jako rośliny ogrodowe i doniczkowe, stanowiąc bardzo atrakcyjną ozdobę balkonów, tarasów, płotów, murów, rabat i innych zakątków ogrodu, mimo że kwitną dość krótko – od czerwca do sierpnia. Posiadają okazałe kwiaty, kwitnące na biało, różowo, niebiesko lub fioletowo oraz szeleszczące liście. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji dzwonków ogrodowych.

Preferowane stanowisko

Dzwonki ogrodowe zdecydowanie najlepiej rozwijają się w półcieniu oraz na stanowiskach słonecznych. Zarówno w jednym, jak i w drugim położeniu, powinny być osadzone przede wszystkim w miejscu, które będzie skutecznie osłonięte od wiatru – jeśli są one narażone na silne podmuchy i mocniejsze opady deszczu, warto odpowiednio Dzwonki ogrodowezabezpieczyć je przed pokładaniem się.

Ulubiona gleba

Ważny dla ich kwitnienia jest również wybór odpowiedniej gleby, choć dzwonki słyną wśród ogrodników z tego, że są w stanie rozwijać się na każdym terenie. Preferowane będą tutaj z pewnością gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne i dobrze utrzymujące wilgoć – na nich doczekamy się większej ilości kwiatów, także objętościowo. Kiedy decydujemy się na posadzenie dzwonków ogrodowych na słabszej glebie, wiosną warto zastosować do nich dużo kompostu oraz wspomóc ich rozwój przy użyciu nawozu Dzwonek karpackipełnoskładnikowego.

Rozmnażanie

Jeśli zależy nam na rozmnażaniu dzwonków ogrodowych, powinniśmy wysiać ich nasiona do pojemników wiosną, a następnie latem wysadzić młode rośliny na miejsca stałe. Przy wysadzaniu młodych roślin dzwonka ogrodowego latem należy zwrócić szczególną uwagę na optymalny rozstaw sadzonek, który powinien wynosić około 30x40 centymetrów. To bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dzwonków na stałych stanowiskach.

Pielęgnacja

Dzwonek ogrodowy to roślina wymagająca stosunkowo niewiele. Naszym podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie podlewanie, a i tego nie zawsze należy się podejmować – kiedy gleba jest dość często zraszana przez deszcz, wówczas rezygnujemy z dodatkowego aplikowania wody. Dzwonków nie potrzeba też najczęściej przycinać – usuwamy jedynie zwiędłe i przekwitłe kwiaty. Na czas zimy powinniśmy pamiętać z kolei o okryciu roślin, co pozwoli im bezpiecznie przeczekać nawet najmroźniejsze miesiące.

Data publikacji: 19.01.2016
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?

Zasolenie gleby – z czym to się wiąże i jak z nim walczyć?
Zasolenie gleby to problem, który najczęściej pojawia się w ogrodach znajdujących się na terenie dużych aglomeracji miejskich. Jeśli występuje ...
Czytaj więcej

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę

Ziemia po zimie – przygotowujemy ją pod uprawę
Dobrej jakości gleba jest gwarantem prawidłowego wzrostu roślin i warzyw w naszym ogrodzie. Jednak długa zima i późniejsze roztopy potrafią zni...
Czytaj więcej

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?

Wanna w ogrodzie – jak nadać wannie drugie życie?
Nie wszystkie zepsute sprzęty nadają się jedynie do wyrzucenia. Starą wannę można wykorzystać w ogrodzie, gdzie posłuży jako składzik, kwietnik, a naw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dzwonki ogrodowe – uprawa i pielęgnacja