Dzwonki ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

Występują jako rośliny ogrodowe i doniczkowe, stanowiąc bardzo atrakcyjną ozdobę balkonów, tarasów, płotów, murów, rabat i innych zakątków ogrodu, mimo że kwitną dość krótko – od czerwca do sierpnia. Posiadają okazałe kwiaty, kwitnące na biało, różowo, niebiesko lub fioletowo oraz szeleszczące liście. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji dzwonków ogrodowych.

Dzwonki ogrodowe

Preferowane stanowisko

Dzwonki ogrodowe zdecydowanie najlepiej rozwijają się w półcieniu oraz na stanowiskach słonecznych. Zarówno w jednym, jak i w drugim położeniu, powinny być osadzone przede wszystkim w miejscu, które będzie skutecznie osłonięte od wiatru – jeśli są one narażone na silne podmuchy i mocniejsze opady deszczu, warto odpowiednio zabezpieczyć je przed pokładaniem się.

Ulubiona gleba

Ważny dla ich kwitnienia jest również wybór odpowiedniej gleby, choć dzwonki słyną wśród ogrodników z tego, że są w stanie rozwijać się na każdym terenie. Preferowane będą tutaj z pewnością gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne i dobrze utrzymujące wilgoć – na nich doczekamy się większej ilości kwiatów, także objętościowo. Kiedy decydujemy się na posadzenie dzwonków ogrodowych na słabszej glebie, wiosną warto zastosować do nich dużo kompostu oraz wspomóc ich rozwój przy użyciu nawozu pełnoskładnikowego.

Dzwonki ogrodowe

Rozmnażanie

Jeśli zależy nam na rozmnażaniu dzwonków ogrodowych, powinniśmy wysiać ich nasiona do pojemników wiosną, a następnie latem wysadzić młode rośliny na miejsca stałe. Przy wysadzaniu młodych roślin dzwonka ogrodowego latem należy zwrócić szczególną uwagę na optymalny rozstaw sadzonek, który powinien wynosić około 30 × 40 centymetrów. To bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dzwonków na stałych stanowiskach.

Pielęgnacja

Dzwonek ogrodowy to roślina wymagająca stosunkowo niewiele. Naszym podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie podlewanie, a i tego nie zawsze należy się podejmować – kiedy gleba jest dość często zraszana przez deszcz, wówczas rezygnujemy z dodatkowego aplikowania wody. Dzwonków nie potrzeba też najczęściej przycinać – usuwamy jedynie zwiędłe i przekwitłe kwiaty. Na czas zimy powinniśmy pamiętać z kolei o okryciu roślin, co pozwoli im bezpiecznie przeczekać nawet najmroźniejsze miesiące.