Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Aby rabaty kwiatowe już wiosną rozkwitły kolorami barwnych kwiatów, należy zadbać o te fragmenty ogrodu tuż po zimie. W artykule przedstawimy kolejność prac ogrodowych przy kwietnych rabatach od końca zimy aż do lata. Mamy nadzieję, że dzięki temu, ogrody będą przepiękną dekoracją otoczenia domu.

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Każdy ogród jest inny. W jednym będą dominowały połacie zielonej trawy, w drugim naszą uwagę zwrócą piękne, kolorowe kwiaty. Gust właściciela działki, ale również wielkość terenu, mogą mieć niebagatelne znaczenie w jej końcowym projekcie. A jednak nawet w ogrodzie minimalisty powinna się znaleźć choć jedna rabata kwiatowa. Dzięki niej teren wydaje się ciekawie zróżnicowany, bardziej kolorowy i żywy. Kwiaty wybrane kolorystycznie względem dekoracji, wyposażenia tarasu, czy też elewacji budynku olśniewają w okresie kwitnienia. A jeśli dobrze zaprojektujemy kompozycję rabaty, to pięknym kolorem będziemy się cieszyć właściwie przez cały rok.

Wiosenne prace ogrodowe mają niebagatelne znaczenie na wzrost roślin w późniejszych porach roku. Nawożenie, przycinanie oraz spulchnianie gleby to przecież domena prac wykonywanych właśnie po zimie. W tym artykule postaramy się opisać wszystkie prace na rabacie. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasze wiosenne ogródki wreszcie nabiorą kolorów po zimie, a co ważne, utrzymają się w takiej kondycji aż do późnej jesieni. Zatem? Rękawice na dłonie i ruszamy do ogrodu, by przywitać działkę z pierwszym, wiosennym słońcem.

Idealne miejsce na rabatę?

Każdą organizację rabaty rozpoczynamy od wyznaczenia miejsca pod uprawę kwiatów. W jednym przypadku miejsce będzie zależało od predyspozycji działki, w innym od życzeń właściciela – miejsce wyznaczone pod rabatę powinno znajdować się przede wszystkim tam, gdzie uzyskana kompozycja kwiatów będzie wspaniałą dekoracją. Kwiaty mogą być elementem dekoracji skalnika, czy stanowić pierwszy plan dla kompozycji krzewów.

Rabata, na której posadzimy, czy to rośliny jednoroczne, czy też byliny, powinna być przede wszystkim dobrze podsypana nawozem, oczyszczona z chwastów oraz spulchniona.

O wielkości rabaty decydujemy biorąc pod uwagę wielkość działki i jej możliwości. Pamiętajmy jednak również o czasie, który będzie trzeba poświęcić na pielęgnację roślin. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami czasochłonnych prac ogrodowych, lepiej pomniejszyć rabatę do koniecznego minimum. Zaniedbana rabata będzie szpeciła działkę.

Ciekawie prezentują się pięknie wijące rabaty o nieregularnych kształtach – są nieco pofalowane. Wprowadzają do ogrodu odrobinę tajemniczości, ale i okiełznanej nowoczesności. Aby je wyznaczyć i utrzymać w ryzach, możemy brzegi rabaty wysadzić kamieniami czy tez kostką. W ten sposób, nawet mocno ekspansywne gatunki kwiatów nie powinny przedostawać się do innych części ogrodu.

Przeczytaj także: Wiciokrzewy – efektowne rośliny ogrodowe

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Jakie kwiaty będą najlepsze na rabatę?

Na jednej rabacie możemy posadzić wiele gatunków kwiatów. Podczas ich wyboru uwzględnijmy: jakie wymiary może osiągnąć roślina, jakie ma wymagania względem gleby, jakiego nasłonecznienia wymaga i jakiego koloru będą jej kwiaty. W ten sposób zapanujemy nad chaosem, który może ogarnąć naszą działkę.

Porada specjalisty:

Podczas doboru poszczególnych gatunków roślin zwróćmy uwagę na to, aby gatunki ekspansywne nie znalazły się obok słabo rosnących.

Nieważne, jakiego rodzaju kwiaty wybierzemy. Mogą to być byliny, rośliny jednoroczne lub dwuletnie oraz rośliny cebulowe. Podczas ich pielęgnacji będą nas jednak dotyczyły inne zasady.

Spośród wszystkich gatunków kwiatów naszą uwagę na pewno powinny zwrócić: dalie, liliowce, bratki czy astry. Są to przepiękne rośliny, a jednocześnie nie wymagające skomplikowanej pielęgnacji.

Jeśli natomiast w wyznaczonym miejscu zwykle mamy problem z dostępnością światła, warto uwzględnić pod uprawę takie kwiaty jak żurawkę, czy bergenię.

Dobierając rośliny na rabatę, pamiętajmy także, że możemy je dobrać kolorystycznie, komponując je w jednokolorowe bukiety lub o ładnie przenikających tonacjach. Ważne, aby uniknąć wrażenia chaosu i pstrokacizny.

Co do piętrowego sadzenia roślin – podczas planowania rabaty uwzględnijmy, by niskie rośliny zawsze znajdowały się z przodu, wyższe w następnym rzędzie, a te najwyższe kolejno po nich. Kwiaty nie powinny się wzajemnie zasłaniać, ale tworzyć zgrany duet. Wtedy wyglądają najładniej.

Rabata kwiatowa – pierwsze kroki po zimie

Oczywiście niezbędną czynnością do przygotowania wiosennej rabaty kwiatowej będzie usunięcie osłon zimowych, okrywających roślinę przed zmarznięciem. Nie ściągajmy od razu całej osłonki. Pozbywajmy się stopniowo kolejnych warstw, tak by roślina miała czas na przyzwyczajenie się do nowej temperatury i warunków panujących na zewnątrz. Materiały służące jako osłona – czyli słomę czy liście możemy przenieść do kompostownika, korę rozgrabić i wykorzystać jako podłoże do ściółkowania. Wszystkie materiały, które można przekształcić, warto zawsze ponownie wykorzystać.

Przyjrzyjmy się gałęziom róż – suche pędy możemy usunąć, ale zawsze wykonujmy tę czynność z rozwagą. Bardzo łatwo można usunąć nowe, zdrowe pędy.

Kiedy wiosna będzie już w pełni, a gleba wreszcie będzie miękka, można rozpocząć usuwanie chwastów, rozsypać nawóz lub w inny sposób odżywić ziemię. Glebę wyrównajmy i odczekajmy kilka dni z kolejnymi pracami ogrodniczymi. Podłoże powinno się uleżeć. Kiedy zauważymy, że gleba nie jest już zbita, możemy działać.

Przeczytaj także: 7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

Jak dbać o rabaty kwiatowe wiosną?

Wszystko co powinniśmy wiedzieć o rabacie z bylinami

Byliny mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele sezonów, ale aby pięknie zakwitły, konieczne będzie zadbanie o jakość takiego podłoża. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli nawożenie, czyli dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do ziemi – zazwyczaj tuż po zakończeniu zimy.

Ważne, aby pierwsze nawożenie nastąpiło jeszcze przed okresem wegetacji, wówczas przyniesie najlepsze efekty.

Od czego zacząć? Od wstępnego badania zawartości gleby. Wystarczy pobrać jej próbkę i dostarczyć do Stacji Chemiczno-Rolniczej. Jeśli jednak to dla nas zbyt czasochłonne rozwiązanie, wybierzmy nawozy uniwersalne, które będą bogate w azot. Dobrze sprawdzą się również środki tzw. długo działające, których wpływ rośliny mogą odczuć nawet do 3 miesięcy po rozsypaniu na miejscu ich wzrostu.

Czy wiesz, że...

Po każdym nawożeniu konieczne jest obfite podlanie gleby. Ważne jest również, by zawsze stosować się w dawkowaniu środków do zaleceń producenta. Przenawożenie również może być niebezpieczne dla rośliny.

Wysiewamy rośliny jednoroczne

Rośliny jednoroczne możemy wysiewać w dwojaki sposób: albo najpierw do pojemników lub skrzynek, albo bezpośrednio do gruntu. Charakter pracy przeprowadzamy oczywiście zgodnie z gatunkiem kwiatów, który przypadł nam do gustu.

W pojemnikach pozostawionych w dość dobrze oświetlonym miejscu możemy wysiać: szarłat, aster chiński, aksamitkę czy cynię.

Do gruntu posadzimy smagliczkę, miłka letniego, groszek pachnący, mak ogrodowy, czarnuszkę damasceńską, ostróżkę ogrodową, gipsówkę letnią, chabry.

Rabaty ogrodowe, możemy planować z góry, na kilka lat lub zmieniać ich położenie w zależności od upodobań. Decyzję o umiejscowieniu takiej dekoracji ogrodowej warto jednak podejmować jeszcze jesienią, kiedy można przeprowadzić część prac związanych z sadzeniem lub podcinaniem. Jedno jest pewne, kiedy tylko znikną pierwsze mrozy, a słońce zacznie pojawiać się na horyzoncie coraz dłużej i śmielej, warto zabrać się do intensywnego planowania rabaty. Wówczas będziemy mieli szansę na to, by nasz ogród szybciej stał się kolorowy od kwiecistych płatków.

Uwaga:

Jeśli jesteś zwolennikiem wiejskich ogrodów, pozwól swojej rabacie na nieco bardziej nieograniczony wzrost. Kwiaty przenikające się barwą kolorów i wysokością pędów będą wyglądały naturalnie i sielsko.

Data publikacji: 26.04.2017