Egzotyczne krzewy do polskiego ogrodu

Egzotyczne krzewy w naszych ogrodach nie zawsze wymagają specjalnych warunków uprawy. Niekiedy rosną bardzo okazale już przy zapewnieniu standardowego minimum: dobrego podłoża i systematycznego podlewania. W tym artykule przedstawimy ciekawe gatunki krzewów ozdobnych, które warto wybrać do własnego ogrodu.

egzotyczny krzew

Egzotyczne krzewy ozdobne wspaniale urozmaicają naszą działkę. Sprawiają, że nabiera ona koloru oraz wdzięku. Niektóre z nich kwitną przez znaczną część roku, co wpływa na atrakcyjność ogrodu.

Oto jedne z najciekawszych krzewów egzotycznych, których sadzonki warto umieścić na własnej działce:

Kasztanek jarzębolistny – krzew, który przybył do nas z Chin. Jest wrażliwy na przymrozki, dlatego warto okryć go na zimę. Poza tym nie sprawia żadnych problemów w uprawie. Jest szczególnie atrakcyjny podczas kwitnienia – zabarwia się wówczas na kolor biały połączony z czerwonym. Niektórzy twierdzą, że jego kwiaty przypominają nieco te, które ma hibiskus.

Suchodrzew chiński – krzew zimozielony, który dorasta do około 50 cm. Można z niego tworzyć okazałe żywopłoty, a do prawidłowego wzrostu nie potrzebuje specjalnego podłoża – rośnie na każdej glebie ogrodowej. Atrakcyjnym elementem rośliny są piękne, kremowobiałe kwiaty, które bardzo ładnie pachną. Roślinę można dowolnie przycinać.

Lonicera pileata

Paulownia puszysta – cesarskie drzewko szczęścia – to chyba jedno z najbardziej atrakcyjnych drzewek pochodzących z Chin. Bardzo ładnie się rozrasta do wymiarów małego drzewka. Może układać się na kształt serca. Najciekawszym elementem charakteryzującym ten krzew są kwiaty – dzwonkowate, okazałe i gęsto oplatające drzewo. Wydzielają piękny zapach. Roślina wzrasta w różnych warunkach, warto ją jednak umieścić w miejscu dobrze nasłonecznionym i przysłoniętym od silnych wiatrów.

Lagerstroemia czerwona Petite Red – krzew, którego elementem dekoracyjnym są nie tylko ciekawe kwiaty, ale przede wszystkim kora, która się łuszczy. Kwiaty mają tutaj kolor czerwony, są nieco pofalowane i tworzą wiechowate kwiatostany. Krzew kwitnie nawet 3-4 miesiące w roku. Jest rośliną łatwą w uprawie.

Eukaliptus Gunna to krzew o okazałych, niebieskich gałązkach. Często dodaje się tę roślinę do bukietów. Charakteryzują ją ozdobne, lancetowate liście o niebieskim kolorze. Może dorastać do 30 cm. Kwitnie od maja do lipca, a kwiaty tego eukaliptusa są bardzo dekoracyjne. Wyróżnia go duża zawartość dobrze działających na nasze drogi oddechowe aromatycznych olejków eterycznych.

 

Data publikacji: 13.07.2016