Produkty

Zamiokulkas a zamia

Zamiokulkas a zamia

Zamia i zamiokulkas to dwie rośliny doniczkowe, które często ze sobą mylimy. W naszych domach najczęściej hodujemy zamiokulkasy, równie często jednak nazywamy je zamiami. W czym rośliny te są do siebie podobne, a czym się różnią?

O zamiokulkasie

Zamiokulkas zamiolistny to dekoracyjna roślina z rodziny obrazkowatych, której główną ozdobą są liście. Są mięsiste, intensywnie zielone, błyszczące i gromadzą w sobie wodę, podobnie zresztą jak bulwiaste kłącze, z którego wyrastają ogonki liściowe. W naturze zamiokulkas rośnie w mało sprzyjających warunkach: narażony Zamiokulkasjest na długotrwałe susze, zacienie (rośnie bowiem w cieniu większych roślin), a także na nieurodzajne, ubogie w składniki odżywcze gleby. Z tego też względu jest rośliną mało wymagającą, która także w uprawie domowej dobrze znosi warunki, w których inne gatunki nie przyjęłyby się.

Zamiokulkas jest więc rośliną, która nie wymaga częstego podlewania – wystarczy robić to raz na jakiś czas (lepiej rzadziej niż częściej) i dopiero wtedy, gdy jego podłoże lekko się przesuszy. Dodatkowo wody dostarczamy mu oszczędnie – roślina sama magazynuje ją w swoich tkankach.

Bardzo dużą zaletą zamiokulkasa, w znacznej mierze decydującą o łatwości jego uprawy, jest fakt, że z powodzeniem będzie się rozwijał nawet w miejscach, gdzie nie docierają do niego promienie słoneczne. Możemy więc ustawić go w głębi pokoju – będzie to dla niego lepsze, niż wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Optymalna dla zamiokulkasa temperatura otoczenia to 20-30 stopni Celsjusza. W zimie może ona być niższa i utrzymywać się w granicach 16 stopni. Roślina nie wymaga także zbyt intensywnego nawożenia – w okresie wegetacyjnym robimy to co 2-3 tygodnie, korzystając z płynnego nawozu rozcieńczonego z wodą.

Zamiokulkas jest także rośliną, która raczej nie choruje – jeśli już zdarzy się, że zostanie zaatakowana przez drobnoustroje, najpewniej będzie to skutkiem niewłaściwej pielęgnacji: zbyt częstego podlewania bądź zbyt niskiej temperatury panującej w mieszkaniu.

Zamiokulkas jest więc gatunkiem wyjątkowo prostym w uprawie, którego pielęgnacja nie przysparza większych problemów. Jest to podstawowa cecha, która odróżnia go od zamii.

Zamia

Zamia furfuracea należy do rodziny sagowców. Korona utworzona przez liście i przypominająca w formie pióropusz wyrasta tutaj ze szczytu pękatego pnia, po którym również odróżnimy zamię od zamiokulkasa. Mylące są natomiast same liście – do złudzenia przypominają te, które cechują zamiokulkasa – to właśnie jest przyczyną Donica białaczęstego mylenia obu gatunków i stanowi jedno z nielicznych podobieństw między nimi. Zamia jest bowiem rośliną o wiele bardziej wymagającą niż zamiokulkas.

Gatunek ten preferuje temperatury powietrza w granicach 20-30 stopni Celsjusza. Wymaga stanowiska jasnego i przestronnego, dlatego należy hodować ją w dużych pomieszczeniach – parapet okienny nie jest dla zamii odpowiednim miejscem. Roślina ta nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie słońca, jednak możliwe jest to w ogrodzie czy na tarasie po uprzednim przyzwyczajeniu okazu do promieni słonecznych.

W przeciwieństwie do zamiokulkasa, zamia wymaga regularnego podlewania – nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża, w którym rośnie. Podlewamy ją raz na 10 dni, dostarczając wody w umiarkowanych ilościach, by nie przelać ziemi. Do właściwego rozwoju zamia potrzebuje także wilgotnego powietrza, dlatego dwa razy w tygodniu zraszamy jej liście.

Raz na miesiąc, od kwietnia do października, zasilamy także zamię nawozem, jednak również w tym przypadku zachowujemy stosowny umiar.

Dwa opisane gatunki roślin łączy więc pewne podobieństwo, jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny. Warunki ich uprawy są jednak odmienne, dlatego zanim zaczniemy stosować konkretne zabiegi pielęgnacyjne, dołóżmy starań, by właściwe zidentyfikować posiadamy przez nas okaz.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie
Okres świąteczny trwa w najlepsze. Ubieranie choinki i świąteczne imprezy sprawią, że ogród może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz...
Czytaj więcej

Betonowe donice – zrób to sam

Betonowe donice – zrób to sam
Lubisz własnoręcznie wykonane przedmioty, a w swoim mieszkaniu stawiasz na oryginalny, niepowtarzalny wystrój? W tym artykule pokażemy Ci, jak ...
Czytaj więcej

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe

Najlepsze sposoby na zdrowe rośliny doniczkowe
Hodowane w domu rośliny najczęściej rosną w różnego rodzaju doniczkach. Mimo iż sadzi się je w ziemi, nie jest to nich naturalne środowisko &nd...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
22.12.2016
ja sobie nie zdawałam sprawy z tego, że miałam zamię, a byłam pewna że to zamiokulkas... i chyba źle uprawiałam tą roślinę :( ale już znam różnicę ;)

Ocena i komentarz dla:

Zamiokulkas a zamia