Ekogroszek - co to jest? To musisz wiedziec

Jeden z wielu materiałów opałowych

Komfort cieplny w domu to kluczowa sprawa. Szczególnie w Polsce, gdzie ze względu na klimat, sezon grzewczy trwa około pół roku. Jeśli nie masz podłączenia do miejskiej sieci, musisz zadbać o niego samodzielnie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest montaż pieca na paliwa stałe. Wytworzone w nim ciepło dociera i do kaloryferów, i do kranów, z których wypływa gorąca woda. Wybierając system domowego ogrzewania istotny jest zarówno sprzęt, jak i materiał opałowy, który wybierzesz.

Każde paliwo stałe ma nie tylko różną cenę, ale też parametry. Jednym z popularniejszych materiałów wykorzystywanych w polskich domach jest ekogroszek. Co to jest? Jakie ma wady i zalety? Czy warto go wybrać? Poznaj najważniejsze informacje na temat ekogroszku.

Ekogroszek - co to jest? Z czego jest zrobiony?

Mimo popularyzacji zielonej energii elektrycznej, piece na paliwo wciąż są jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów i mieszkań. Nie wszystkie paliwa stałe są jednak w takim samym stopniu szkodliwe dla środowiska. Przykładem takiego materiału opałowego jest ekogroszek. Co to?

Kształtem przypomina drobne bryłki węgla, jednak jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska. Uznaje się go za jedno z najbardziej opłacalnych paliw stałych. Przeważnie spala się go w niskoemisyjnych kotłach (np. z podajnikiem ślimakowym lub tłokowym), a jego szkodliwość dla środowiska jest o wiele mniejsza niż w przypadku stosowania paliw wysokoemisyjnych - do atmosfery dostaje się mniej dymu i szkodliwych substancji. Czy ekogroszek to węgiel? Jest jego pochodną.

Ekogroszek powstaje z węgla kamiennego lub brunatnego i jest bardzo wartościowym paliwem. Podczas produkcji wysokokaloryczne grudki są kruszone i wielokrotnie płukane oraz przesiewane. To pozwala usunąć z nich miał, substancje szkodliwe i niepalne frakcje. Optymalny rozmiar ekogroszku waha się w przedziale od 5 do 25 mm.

Wady i zalety ekogroszku

Chcąc jak najlepiej wytłumaczyć czym jest ekogroszek, warto wspomnieć o jego wadach i zaletach. Na początek kilka plusów. Wybór tego paliwa stałego jest przede wszystkim ekonomiczny, chociaż jego cena może się wydawać wysoka. Ekogroszek jest materiałem o wysokiej kaloryczności, co przekłada się na jego wydajność. Plusem jest też zautomatyzowana obsługa pieca. Wystarczy załadować go raz na kilka dni. Dobrze ustawione urządzenie samo zadba o odpowiednią temperaturę w obiekcie.

Zaletą ekogroszku jest również jego wpływ na środowisko. Słowo „eko” w nazwie nie jest użyte na wyrost. Paliwo to jest o wiele mniej szkodliwe dla natury niż klasyczny węgiel - podczas spalania powstaje mniej gazów cieplarnianych. Materiał spełnia też normy unijne. W związku z tym, że paliwo nie degraduje mocno środowiska, zastanawiasz się czy ekogroszek to biomasa? Niestety nie - nie uznaje się za nią pochodnych węgla. Podczas spalania tego materiału wciąż wytwarza się m.in. dwutlenek węgla i pyły. Na bazie biomasy powstaje na przykład pellet.

Jakie wady ma wybór ekogroszku? Początkowo inwestycja wiąże się z wysokimi kosztami. Zakup pieca do ekogroszku nie należy do najmniejszych wydatków. Sprzęt wymaga też przeglądów i regularnej konserwacji. Z uwagi na to, że wyposażony jest w liczne czujniki i sterowniki, prawdopodobieństwo awarii urządzenia jest duże. Ekogroszku nie warto kupować „w ciemno”. Zawsze musisz dbać o jego najwyższą jakość. Nie wszystkie produkty spełniają narzucone normy. Źle przechowywany ekogroszek może zawilgotnieć. Taki materiał negatywnie wpłynie na stan pieca. Z tego powodu lepiej nie kupować ekogroszku luzem.

Parametry ekogroszku

Każdy materiał opałowy różni się parametrami. Wpływają one na wydajność i bezpieczeństwo. Warto więc wiedzieć nie tylko co to jest ekogroszek, ale też jakimi wartościami charakteryzuje się ten dobry materiał.

Kształt pojedynczych grudek jest o wiele mniejszy, niż klasycznego węgla i regularniejszy niż koksu. Ma jedną z najwyższych kaloryczności i najniższych spiekalności. Co ważne, nie każdy ekogroszek jest tak samo wartościowy. Przed zakupem, musisz więc dobrze sprawdzić jego kaloryczność - im wyższa, tym lepiej. Paliwo emituje niewielką ilością substancji niepalnych. Po spaleniu powstaje mało pyłu. Wilgotność materiału nie przekracza 10%. Zawartość siarki z kolei powinna być niższa niż 1%

Czy warto wybrać ekogroszek? Najważniejsze korzyści

Ekogroszek stał się materiałem popularnym i chętnie kupowanym. Czy rzeczywiście warto w niego inwestować? Ależ tak i to z kilku powodów! Tym, co najbardziej powinno Cię przekonać do zmiany klasycznego węgla na ekogroszek, jest jego przyjazny wpływ na środowisko. Podczas spalania paliwa powstaje mniej zanieczyszczeń, co przekłada się na poprawę stanu powietrza w okolicy i Twoje zdrowie.

Paliwo warto również wybrać z uwagi na wydajność. Ekogroszek pali się długo i dostarcza bardzo dużo ciepła. Piece, w których spala się materiał, są wyjątkowo wygodne w obsłudze. Nie musisz schodzić kilka razy dziennie do kotłowni, aby uzupełnić podajnik. W niektórych przypadkach wystarczy uzupełnić zapas paliwa nawet raz na tydzień. Po spaleniu ekogroszku pozostaje niewiele popiołu. Nie musisz więc często czyścić pieca. Chociaż koszt urządzenia jest wysoki, zwraca się po kilku latach.

Jak wybrać ekogroszek i rozpoznać dobre paliwo?

Różnorodność produktów na rynku nie wynika wyłącznie z mnogości producentów, ale też jakości. Niestety nie każdy ekogroszek jest dobry. I chociaż jego normy są jasno określone, wciąż zdarzają się podrobione produkty ze złym składem. Taki materiał spalisz w piecu, jednak prawdopodobnie nie będzie miał korzystnych właściwości, przypisywanych ekogroszkowi. Skąd masz mieć pewność, że wybrałeś dobre paliwo?

Niezależnie od tego czy kupujesz dużą, czy małą ilość ekogroszku, zawsze sprawdzaj jego parametry. Nie są podane? Dopytaj sprzedawcę. Zwróć też uwagę na certyfikaty i atesty. Staraj się kupować ekogroszek z dobrych, sprawdzonych źródeł. Istotny jest nie tylko skład paliwa, ale też sposób jego przechowywania - materiał nie powinien być wilgotny.

Ogrzej dom ekogroszkiem

Wysoka kaloryczność i wydajność paliwa, łatwość obsługi pieca czy pozytywny wpływ na środowisko przemawiają za tym, żeby zainwestować w ekogroszek. Chociaż jest pochodną węgla, cechuje się o wiele lepszymi parametrami. Szkodliwe substancje usuwane są w procesie produkcji, podczas której rozdrobniony materiał jest płukany i przesiewany. Dobry ekogroszek spala się długo i nie pozostaje po nim dużo popiołu. Uznaje się go za jedno z najbardziej opłacalnych oraz ekologicznych paliw stałych. W ekogroszek zaopatruj się w dobrym i sprawdzonym źródle, jakim jest sieć sklepów Castorama.