Elektrozaczepy – dostępne rodzaje i zasada działania
Elektrozaczep to element, który możesz wykorzystać w celu poprawienia funkcjonalności drzwi zewnętrznych lub furtki. Czy wiesz jednak, na czym polega zasada jego działania? Zobacz, w jaki sposób elektrozaczep steruje otwieraniem i zamykaniem drzwi oraz jakie jego rodzaje możemy wyróżnić!
Elekrozaczep – budowa i zasada działania
Standardowy elektrozaczep do drzwi składa się z 3 elementów:
- obudowy;
- cewki, która jest nawinięta na rdzeń elektromagnesu;
- kotwicy wyposażonej w układ mechanicznych dźwigni.
W jaki sposób elementy oddziałują na siebie? Do urządzenia dociera prąd elektryczny, trafia na cewkę, która w rezultacie zwalnia dźwignie i podnosi kotwicę – to z kolei prowadzi do zwolnienia blokady. Naciskając na drzwi, zwolnimy więc zapadkę elektrozaczepu, co umożliwi nam ich otwarcie. Akcesorium zablokuje zamek w momencie, gdy napięcie zostanie odłączone.
Jakie elektrozaczepy do drzwi wyróżniamy?
Biorąc pod uwagę sposób działania, można je podzielić na 2 grupy:
- standardowe (normaly closed, NC) – działają dokładnie tak, jak opisaliśmy to wcześniej – otwierają się w momencie, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny;
- rewersyjne (normaly open, NO) – drzwi są otwarte i zamykają się w momencie, gdy przepłynie przez nie impuls elektryczny.
Czy wiesz, że… W instalacjach domowych najczęściej stosowane są elektrozaczepy zasilane prądem o wartości 12 lub 24 V. Możemy jednak także znaleźć urządzenia niestandardowe, o innym napięciu. |
Do podziału elektrozaczepów możemy również wykorzystać konstrukcję ich obudowy. Zgodnie z tym wyróżniamy:
- elektrozaczepy symetryczne – symetryczna forma upraszcza i przyspiesza montaż;
- elektrozaczepy asymetryczne – ich niesymetryczny kształt sprawia, że montaż jest nieco bardziej wymagający. Można je z powodzeniem stosować na drzwiach prawych i lewych;
- elektrozaczepy symetryczne wąskie – nadają się do montowania na wyjątkowo cienkich drzwiach, przede wszystkim tych wykonanych z PCV.
Elektrozaczepy różnicuje się również, biorąc pod uwage ich zapadkę. Na rynku spotkasz się z następującymi modelami:
- elektrozaczepy ze stałą zapadką – nie ma możliwości regulowania języka zapadki, ponieważ jest zamontowany na stałe;
- elektrozaczepy z regulowaną zapadką – dzięki możliwości regulacji, można łatwo dopasować akcesorium do zmieniających się warunków. Może się to okazać przydatne w miejscach narażonych na intensywne działanie czynników pogodowych – drzwi mogą się np. rozszerzać lub obkurczać w zależności od temperatury. Regulując język elektrozaczepu, będziemy mieć zawsze pewność, że dobrze pasuje do drzwi i spełnia swoją rolę.
Uwzględniając specjalne funkcje, dzielimy elektrozaczepy na:
- niskoprądowe – mają niższe zapotrzebowanie na prąd elektryczny;
- z pamięcią – po otrzymaniu impulsu elektrycznego pozostają otwarte tak długo, aż drzwi nie zostaną otwarte;
- z wyłącznikiem – na obudowie znajduje się przycisk umożliwiający wyłączenie urządzenia na pewien czas – np. po to, aby wnieść coś do budynku bez konieczności kilkakrotnego otwierania drzwi. Później można go po prostu włączyć;
- do pracy ciągłej – są przeznaczone do pracy bez przerwy przez cały dzień;
- wzmocnione – nadają się do stosowania na wyjątkowo ciężkich drzwiach. Najczęściej używa się je w zakładach przemysłowych.
Wybierając właściwy elektrozaczep do drzwi, powinniśmy kierować się właśnie powyższymi kryteriami. O tym, co jeszcze jest istotne podczas wybierania tego akcesorium, przeczytamy w tym artykule.
Data publikacji: 02.03.2018