icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Elektrozaczepy – dostępne rodzaje i zasada działania

Elektrozaczep to element, który możesz wykorzystać w celu poprawienia funkcjonalności drzwi zewnętrznych lub furtki. Czy wiesz jednak, na czym polega zasada jego działania? Zobacz, w jaki sposób elektrozaczep steruje otwieraniem i zamykaniem drzwi oraz jakie jego rodzaje możemy wyróżnić!

Elekrozaczep – budowa i zasada działania

Standardowy elektrozaczep do drzwi składa się z 3 elementów:

- obudowy;

- cewki, która jest nawinięta na rdzeń elektromagnesu;

- kotwicy wyposażonej w układ mechanicznych dźwigni.

W jaki sposób elementy oddziałują na siebie? Do urządzenia dociera prąd elektryczny, trafia na cewkę, która w rezultacie zwalnia dźwignie i podnosi kotwicę – to z kolei prowadzi do zwolnienia blokady. Naciskając na drzwi, zwolnimy więc zapadkę elektrozaczepu, co umożliwi nam ich otwarcie. Akcesorium zablokuje zamek w momencie, gdy napięcie zostanie odłączone.

Jakie elektrozaczepy do drzwi wyróżniamy?

Biorąc pod uwagę sposób działania, można je podzielić na 2 grupy:

standardowe (normaly closed, NC) – działają dokładnie tak, jak opisaliśmy to wcześniej – otwierają się w momencie, gdy przepływa przez nie prąd elektryczny;

rewersyjne (normaly open, NO) – drzwi są otwarte i zamykają się w momencie, gdy przepłynie przez nie impuls elektryczny.

Czy wiesz, że…

W instalacjach domowych najczęściej stosowane są elektrozaczepy zasilane prądem o wartości 12 lub 24 V. Możemy jednak także znaleźć urządzenia niestandardowe, o innym napięciu.

drzwiDo podziału elektrozaczepów możemy również wykorzystać konstrukcję ich obudowy. Zgodnie z tym wyróżniamy:

- elektrozaczepy symetryczne – symetryczna forma upraszcza i przyspiesza montaż;

- elektrozaczepy asymetryczne – ich niesymetryczny kształt sprawia, że montaż jest nieco bardziej wymagający. Można je z powodzeniem stosować na drzwiach prawych i lewych;

elektrozaczepy symetryczne wąskie – nadają się do montowania na wyjątkowo cienkich drzwiach, przede wszystkim tych wykonanych z PCV.

Elektrozaczepy różnicuje się również, biorąc pod uwage ich zapadkę. Na rynku spotkasz się z następującymi modelami:

elektrozaczepy ze stałą zapadką – nie ma możliwości regulowania języka zapadki, ponieważ jest zamontowany na stałe;

elektrozaczepy z regulowaną zapadką – dzięki możliwości regulacji, można łatwo dopasować akcesorium do zmieniających się warunków. Może się to okazać przydatne w miejscach narażonych na intensywne działanie czynników pogodowych – drzwi mogą się np. rozszerzać lub obkurczać w zależności od temperatury. Regulując język elektrozaczepu, będziemy mieć zawsze pewność, że dobrze pasuje do drzwi i spełnia swoją rolę.

Elektrozaczep JiS 1730 12 V AC z pamięcią uniwersalnyUwzględniając specjalne funkcje, dzielimy elektrozaczepy na:

niskoprądowe – mają niższe zapotrzebowanie na prąd elektryczny;

z pamięcią – po otrzymaniu impulsu elektrycznego pozostają otwarte tak długo, aż drzwi nie zostaną otwarte;

z wyłącznikiem – na obudowie znajduje się przycisk umożliwiający wyłączenie urządzenia na pewien czas – np. po to, aby wnieść coś do budynku bez konieczności kilkakrotnego otwierania drzwi. Później można go po prostu włączyć;

do pracy ciągłej – są przeznaczone do pracy bez przerwy przez cały dzień;

wzmocnione – nadają się do stosowania na wyjątkowo ciężkich drzwiach. Najczęściej używa się je w zakładach przemysłowych.

Wybierając właściwy elektrozaczep do drzwi, powinniśmy kierować się właśnie powyższymi kryteriami. O tym, co jeszcze jest istotne podczas wybierania tego akcesorium, przeczytamy w tym artykule.

Data publikacji: 02.03.2018