Gabiony – jak je stworzyć i do czego wykorzystać?

Ogrodzenia gabionowe zyskują coraz większą popularność w otoczeniu domów prywatnych – nie są już wyłącznie domeną terenów wojskowych czy rozwiązań inżynieryjnych. Prostota wykonania oraz estetyczny, a zarazem oryginalny wygląd takiego płotu sprawiają, że stawia się je coraz chętniej. Dowiedzmy się zatem, jak powstają płoty gabionowe.

Ławka z gabionami wypełnionymi kamieniami

Czym jest gabion?

Mianem gabionu określa się samą konstrukcję z metalowej siatki, która przybiera postać klatki. Jego pierwotnym zastosowaniem jest wzmacnianie skarp, brzegów rzecznych czy nasypów ziemnych. Stalowy kosz wypełnia się kamieniami, żwirem czy gruzem bądź innym twardym i trwałym materiałem w formie kruszywa.

Ogrodzenia i elementy gabionowe coraz częściej stanowią fragmenty architektoniczne, które są nie tylko funkcjonalne, ale i ozdobne. W odróżnieniu do innych rozwiązań mogą być zrealizowane szybko, tanio i łatwo. Gabiony prezentują się również dość nowocześnie.

Czy wiesz, że…?

Z gabionów powstają również mury oporowe, a ich częste zastosowanie wciąż funkcjonuje w bazach wojskowych, kiedy należy szybko wybudować trwałe i odporne ogrodzenie. Gabion to inaczej kosz szańcowy. Sprawdza się lepiej niż worki z piaskiem.

Jak powstaje ogrodzenie gabionowe?

Podstawą płotu gabionowego jest siatka. Najłatwiejszą formą budowania takiego ogrodzenia jest korzystanie z gotowych gabionów, czyli metalowych koszy. Posiadają one właściwy kształt oraz specjalne zaciski, które umożliwiają odpowiednie ich złożenie i wykorzystanie.

Istotnym elementem składowym konstrukcji gabionowej jest słup stabilizujący, dzięki któremu ogrodzenie będzie sztywne i odporne na uderzenia czy wiatr. Podpory użyjmy zawsze, gdy płot ma być wyższy niż 80 cm i zabetonujmy ją w glebie.

Gabiony ułożone zdłuż ścieżki

Oprócz samego kosza z siatki ważnym składnikiem ogrodzenia gabionowego jest jego wypełnienie. Zazwyczaj wrzuca się do niego kamień, są jednak różne rozwiązania. Najczęściej gabiony możemy wypełnić:

- otoczakami – np. granitowymi,
- łupkami granitowymi,
- bazaltem,
- żwirem,
- potłuczonymi cegłami,
- ceramiką i szkłem,
- drewnem.

W zależności od użytego materiału ogrodzenie gabionowe będzie mniej lub bardziej trwałe.
A oto dokładna instrukcja budowy gabionów.

Gabion Castorama

Dlaczego warto wykorzystać gabiony?

Siatka wypełniona kamieniem lub innym kruszywem może prezentować się wyjątkowo estetycznie, ale nie jest to jej główna zaleta.

Z gabionów możemy wykonać gruby i wysoki mur, który stanowi doskonałą izolację akustyczną i zapewnia maksymalną prywatność. Biorąc pod uwagę wszystkie walory takiego ogrodzenia, koszty jego wzniesienia są stosunkowo niskie. Również szybkość jego powstania przemawia na jego korzyść.

Elementy gabionowe mogą również stanowić osobne fragmenty architektury ozdobnej – w zagospodarowaniu terenów zielonych wykorzystamy je w różnoraki sposób. Z gabionów powstaną ławy, blaty, podesty czy też inne konstrukcje, które mogą być przydatne w ogrodzie czy parku.

Ogrodzenie gabionowe odznacza się również dużą trwałością i odpornością na rozmaite warunki, zarówno fizyczne, jak i mechaniczne.

Data publikacji: 24.04.2018