Jeden obraz czy kilka?
Poprawne rozwieszanie obrazów zależy m.in. od tego, ile sztuk zamierzamy powiesić, a także jakiej są wielkości i kształtu. Jeśli w pobliżu znajdują się meble lub sprzęty, trzeba uwzględnić ich wysokość oraz szerokość. Obrazy należy „wpisać” w kształt mebla, a zatem stworzyć spójną kompozycję.
Jeśli mamy do zawieszenia tylko jeden obraz, powinien się on znaleźć w środku – w centralnej części odcinka, który wyznacza znajdujący się po nim mebel. Nie może być ani za wysoko, ani za nisko, ponieważ zaburzy to proporcje pokoju. Idealną wysokość osiąga się wtedy, gdy obraz znajduje się na wysokości wzroku dorosłej osoby.
Galeria obrazów na ścianie
Z większej liczby obrazów można stworzyć przepiękną galerię. Ważne jednak, by odpowiednio ją zaplanować. Ułożenie obrazów warto wcześniej naszkicować na kartce, najlepiej w kilku wariantach. Elementy muszą być zgrupowane.
Nie tylko obrazy mają kształt – galeria jako całokształt również. Obrazy i zdjęcia w ramkach dobrze wyglądają w ułożeniu regularnym, czyli symetrycznym, jak i nieregularnym. Jeśli mają być zawieszone w jednej linii, musimy podjąć decyzję, do której krawędzi je równać. Klasyczne rozwiązanie zakłada równość od góry, nowoczesne od dołu. Możliwe też jest przeprowadzenie linii przez środek obrazów, wówczas będą wysunięte w górę i dół.
Porada eksperta Nie warto wieszać obrazów od najmniejszego do największego – to nieestetyczny zabieg. Efektowne jest wymieszanie obrazów tak, by tworzyły nieregularny szlak, bądź też umieszczenie największego w środku, a po bokach coraz to mniejszych. |
Regularna galeria z obrazami o nieparzystej liczbie lub zróżnicowanymi wielkościowo zakłada wizualne „zamknięcie” elementami o tych samych kształtach. Oznacza to, że ramki okrągłe lub wieloboczne powinny znajdować się wewnątrz kompozycji. Na bokach – rozwieszone równo –zostaną zamocowane obrazy prostokątne.
Obraz w obrazie – modna sztuczka wieszania obrazów
Interesującym i atrakcyjnym wizualnie rozwiązaniem jest takie zbudowanie galerii, by elementy znajdujące się po bokach wyznaczały wyraźną ramę. Im bliższe będą sobie kształtem, wielkością i kolorem, tym lepiej. Wówczas środek pozwala na swobodę mieszania obrazów czy zdjęć. Mocnym akcentem będzie zastosowanie ramek włoskich po bokach galerii.
Galerie wpisane w mebel i wykraczające poza niego
Jeśli galeria jest mniejsza od mebla – kanapy, komody czy stołu – musi znaleźć się w środkowej części odcinka. Ładnie i estetycznie wyglądają galerie zrównane z meblem. Jeśli mamy taką możliwość, możemy wyciągnąć je w górę, zamiast rozbudowywać na boki. Jeśli jednak zależy nam na galeriach szerokich, musimy pamiętać, by z zajmowały tyle samo miejsca z obu stron mebla.
Większą dowolność mamy podczas wieszania obrazów na niezagospodarowanej ścianie. Na przedpokoju warto zestawić je z dużym lustrem – w ozdobnej ramie bądź ciętym. Ładnie zaprezentuje się także kwietnik ścienny z wiszącymi roślinami. Im więcej różnorodnych elementów kompozycji zastosujemy, tym galeria będzie nowocześniejsza i ciekawsza. Dobrze zaprezentuje się i ta spójna z kolorystyką pokoju, i dobrana na zasadzie kontrastu.