icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Gdzie wieszać i stawiać obrazy w nowoczesnym mieszkaniu

Rozmieszczenie obrazów w naszym domu wpływa na to, jak odbierane zostaje dane pomieszczenie. Dzięki obecności obrazów pokój może wydawać się przestronniejszy czy nowocześniejszy lub wręcz przeciwnie - bardziej swojski i przytulny. Czy decydujemy się na jeden obraz, czy też na kilka, czy chcemy, by stanowiły one główny punkt naszego wystroju czy też były tylko jego elementem, to rozwieszenie obrazów wymaga poznaniu kilku zasad. Na szczęście jest to łatwa sztuka, którą może opanować każdy.

Sztuka rozmieszczenia obrazów. Od czego zacząć?
kilka obrazów na ścianie

Rozwieszanie obrazów podlega tym samym prawom kompozycyjnym, co każdy inny element wystroju. Oznacza to, że aby poprawnie i w efektowny sposób udekorować nasz pokój, trzeba to zrobić w sposób przemyślany. 

 

Zacząć trzeba od określenia tego, jaki wystrój panuje w naszym pomieszczeniu i postawienia sobie pytania, czy obrazy miałyby go utrzymać, czy raczej odmienić charakter pomieszczenia. Ważnym przy planowaniu kompozycji jest także to, ile sztuk grafik zamierzamy powiesić - czy obraz ma być jeden, czy ma być to galeria ścienna? Dodatkowo istotne jest określenie, czy obrazy mają uzupełniać wystrój pomieszczenia, czy wybijać się jako jego centralny punkt? 

 

Niezależnie jednak od tego, jak odpowiemy na powyższe pytania, istnieje uniwersalna zasada, której powinniśmy się trzymać przy wieszaniu obrazów w naszych domach. Czy to pojedynczy obraz czy też cała galeria, grafiki umiejscowione powinny być zawsze na wysokości wzroku, a centralny punkt naszej kompozycji powinien znajdować się mniej więcej 150-160 cm nad podłogą. 

Pojedynczy obraz - zasady wieszania

 

Wieszanie pojedynczego obrazu jest dość prostą czynnością, jednak mimo tego powinniśmy pamiętać o kilku zasadach aranżacyjnych.

 

1. Obraz nie może znajdować się ani za wysoko, ani za nisko, więc jego centralny punkt powinien znajdować się na wysokości wzroku,

 

2. Jeśli wieszamy obraz nad meblem to powinien być on zawieszony idealnie na jego środku. Zdecydowanie powinniśmy unikać sytuacji, w których obraz będzie szerszy niż mebel znajdujący się pod nim, bo psuje to całą kompozycję.

 

3. Dekoracje znajdujące się na meblu, nad którym wisi obraz, nie powinny go przysłaniać. Uznaje się, że bezpieczna odległość krawędzi obrazu od krawędzi wyposażenia, nad którym jest zawieszony to przynajmniej 20 cm.

 

4. Obrazy prostokątne poszerzają wizualnie pomieszczenie, to samo dotyczy panoram i tryptyków, z kolei obrazy pionowe zwężają je.

Galeria ścienna - co musimy wiedzieć?
obraz dekorowanie galeria

 

Jeśli decydujemy się na powieszenie obok siebie kilku obrazów, jesteśmy w stanie stworzyć pięknie prezentującą się galerię ścienną. Jednak żeby to osiągnąć rozmieszczenie obrazów musi być dobrze przemyślane. Przed rozpoczęciem pracy warto zwizualizować sobie cały projekt, na przykład w programie graficznym na komputerze lub po prostu z wykorzystaniem kartki papieru i ołówka. 

 

O czym musimy pamiętać, tworzą przykuwającą oko galerię ścienną?

 

  • Po pierwsze wiedzieć musimy na uwadze, że określony kształt mają nie tylko poszczególne obrazy, ale również cała kompozycja. Ukończona galeria, będzie mieć swoją własną ramę i cechować się będzie własnym kształtem, który będzie widoczny na pierwszy rzut oka w myśl zasady - od ogółu do szczegółu

 

  • Symetryczne rozmieszczenie sprawdzi się doskonale, gdy wszystkie obrazy są jednej wielkości, a także w przypadku obrazów oprawionych w ramy. W tej drugiej sytuacji - jeśli obrazy są różnej wielkości - to musimy ponadto zdecydować, czy wyrównać je do linii dolnej, górnej czy wycentrować całość. Klasycznie obrazy wyrównuje się do linii górnej, nowoczesne podejście zakłada wyrównanie do dołu. W przypadku wyrównania do środka, obrazy będą natomiast wysunięte będą w górę i dół, tworząc regularną kompozycję.

 

  • Jeśli obrazy są różnej wielkości i posiadają zróżnicowane kształty, najlepiej sprawdzać się będzie nieregularne ich rozmieszczenie. Unikamy wieszania obrazów w kolejności od najmniejszego do największego - rozwiązanie jest to bardzo mało atrakcyjne wizualnie.

 

  • Warto zdecydować się na umiejscowienie w centralnym punkcie najmocniej rzucających się w oczy obrazów, tych najbardziej kolorowych i oryginalnych, jako że to na nie pada nasze pierwsze spojrzenie osób, wchodzących do pomieszczenia.

Ramy do obrazów i ramki do zdjęć - jak je dobrać?
galeria obrazów

Przed zawieszeniem, czy to obrazu czy też zdjęcia, rozważamy wcześniejsze jego oprawienie. Dobierając ramę do obrazu musimy skupić się na dwóch kwestiach. Po pierwsze rama pasować musi do samego obrazu, po drugie do otoczenia, w którym zostanie powieszony.

 

Jeśli chodzi o pierwszy aspekt, to możemy kierować się kilkoma prostymi wskazówkami. Do obrazów olejnych, portretowych i krajobrazowych pasować będą duże ozdobne ramy, drewniane, bądź w kolorze złota. Z kolei szukając ramki na nowoczesne zdjęcia, powinniśmy kierować się prostotą i minimalizmem. 

 

Jeśli chodzi o współgranie ramy z otoczeniem, to warto pamiętać, że klasyczne drewniane i złote ramy lepiej prezentują się na ścianach ciemnych, z kolei rozwiązania bardziej minimalistyczne pasują do stylu nowoczesnego i świetnie komponują się z jasnymi ścianami.


 

Antyrama - świetna alternatywa dla klasycznych ram

 

Projektując domową galerię ścienną warto wziąć pod uwagę, że nie każdy obraz i nie każda fotografia wymaga zastosowania ramy. Czasem lepiej postawić na prostotę i zwrócić uwagę na alternatywy. Jednym z takich sprawdzonych pomysłów jest zastosowanie antyramy. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku plakatów, grafik, dyplomów czy chociażby czarno-białych zdjęć. Antyrama zapewnia dużą ochronę przed zniszczeniem, a jej atutem jest niższa cena niż w przypadku klasycznej ramy.

 

Niektóre obrazy, szczególnie w nowoczesnym wystroju mogą też w ogóle nie potrzebować ramy i być zawieszone sauté. Jest to rozwiązanie, które zyskuje na popularności i zapewnia dodatkową oszczędność.

Rozmieszczenie obrazów - na co jeszcze zwrócić uwagę?

 

Już obecność galerii ściennej w pokoju stanowi fantastyczną dekorację, jednak możemy urozmaicić ją nawet bardziej np, wieszając w pobliżu naszych obrazów żywe rośliny na specjalnie do tego przeznaczonych uchwytach i hakach. Innym ciekawymi akcesoriami dopełniającym wystrój mogą być stojące lampy podłogowe. Odpowiednio dopasowane będą świetnie współgrały z naszymi obrazami i galeriami ściennymi.

 

Możemy rozważyć też także rozmieszczenie obrazów w pomieszczeniu bez wieszania ich, na przykład poprzez ustawienie obrazka na komodzie lub też postawienie go na ziemi. Takie rozwiązania są bardzo oryginalne i nowoczesne, ale przy tym również zwodnicze. Trzeba bowiem pamiętać, że taka koncepcja lepiej sprawdzać się będą w przypadku obrazów bez ram lub w ramkach minimalistycznych. W innym przypadku kompozycja będzie sprawiała wrażenie chaotycznej i niedokończonej - jakby obrazy wciąż czekały na zawieszenie.