icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Czerwień, zieleń, złoto i biel – świąteczne kolory we wnętrzu

Złoto kojarzy się ze światłem, czerwień z ogniem i miłością. Do tradycyjnych kolorów Bożego Narodzenia należą też zieleń, srebro i biel. Choć trendy na przyozdabianie wnętrz co roku się zmieniają, wciąż powracamy do tradycji. Zobaczmy, jak z klasą użyć świątecznych kolorów, aby stworzyć w domu magiczną atmosferę.

Ozdoby świąteczne w czerwieni

Ozdobiona choinkaOzdobiona choinkaOzdobiona choinkaOzdobiona choinka

Czerwony symbolizuje krew i serce. Uważany jest za kolor życia i miłości rodzinnej. Jest wyrazisty i kontrastuje z wieloma barwami. Jeśli zależy nam na klasycznej aranżacji, możemy go użyć w postaci dodatków. Czerwone świece wyróżnią się na tle białego obrusu. Jako dekorację stołu lub choinki w stylu rustykalnym wykorzystajmy czerwone jabłka będące symbolem biblijnego owocu lub czerwone bombki, które będą je przypominać. Kokardy w odcieniu wina pięknie udekorują świeże gałązki choinki. Do trendów w dekorowaniu wnętrz wraca sztuczny zamsz i welur – czerwony, przyjemny w dotyku materiał w postaci bieżnika na stół lub zasłony ociepli wygląd pomieszczenia w minimalistycznym stylu.

kokarda czerwonakokarda czerwonakokarda czerwonakokarda czerwona

Świąteczne dekoracje w bieli i srebrze

Biały jest symbolem czystości i niewinności. Kojarzy się również z zimowym pejzażem – drzewko przyprószone bielą wprowadzi do wnętrza świąteczny klimat. Biały obrus lub firana będą tłem, które podkreśli inne charakterystyczne dla Bożego Narodzenia kolory w pomieszczeniu. Korzystając z nich, rozjaśnimy również przestrzeń. W nowoczesnym mieszkaniu możemy postawić białą choinkę, do której pasują bombki w każdym odcieniu. Zamiast białych warto zastosować też srebrne dodatki. Metaliczne ramki na zdjęcia lub świeczniki w kolorze chromu odbijają refleksy światła, co zapewnia dodatkowy blask w pomieszczeniu.

choinka mini zielonachoinka mini zielonachoinka mini zielonachoinka mini zielona

Zieleń choinki i jemioły

Zieleń jest barwą nadziei. W święta pojawia się domu w formie świerkowych czy jodłowych gałązek. Choinka symbolizuje nieprzerwane, wieczne życie. Świeża choinka lub stroik na stole dodatkowo pięknie pachną, współtworząc jedyny w swoim rodzaju nastrój. Zielony wieniec lub girlanda zawieszona na drzwiach powita gości świąteczną atmosferą. Oprócz zieleni igliwia możemy wykorzystać do dekoracji także jemiołę. Zwyczaj wieszania jej w domu przywędrował z Wysp Brytyjskich – początkowo miał zapewnić szczęście rodzinne. Dziś jemioła zachęca do pocałunku osoby pod nią spotkane – zielone listki możemy umieścić pod lampą sufitową czy w przejściu w drzwiach, by pomóc przeznaczeniu. Jemioła przechowywana w domu do kolejnych świąt ma przynieść do naszych czterech kątów zgodę, zdrowie i szczęście.

Zobacz jak samodzielnie wykonać świąteczny stroik tutaj.

Złote dekoracje świąteczne

dekoracje świątecznedekoracje świątecznedekoracje świątecznedekoracje świąteczne

Złoty to kolor światła i blasku. Jest niezwykle charakterystyczny dla Bożego Narodzenia – złote łańcuchy i bombki to tradycyjne ozdoby choinkowe. Czubek choinki ukoronujmy złotą gwiazdą betlejemską. Jeśli nie przepadamy za zdobnymi dekoracjami, na wigilijnym stole ustawmy świece lub lampiony. Ich złoty blask wprowadzi podniosły i przyjemny nastrój. Podobną rolę spełnią lampki choinkowe zapewniające przytulny nastrój w domu w chłodne, grudniowe dni. Do aranżacji wnętrza złoto możemy też „przemycić” w postaci bardziej prozaicznych dodatków. Złota donica lub rama obrazu posłużą nam jako dekoracje również poza sezonem świątecznym.

Data publikacji: 29.12.2016