Strona główna

Strzałka w prawo

Hydraulika

Strzałka w prawo

Przyłącza do rur

Strzałka w prawo

Zawory hydrauliczne

Strzałka w prawo

Zawory czerpalne

Strzałka w prawo

Zawory czerpalne

Zawór czerpalny stosowany jest zazwyczaj przy domach wolnostojących albo wszystkich tych zabudowaniach jednorodzinnych lub wielorodzinnych, które dysponują ogrodem. Ma on formę popularnego kurka, który pozwala na czerpanie wody z miejsc innych niż krany łazienkowe albo kuchenne.

Filtry

Zawory czerpalne

Zawór czerpalny stosowany jest zazwyczaj przy domach wolnostojących albo wszystkich tych zabudowaniach jednorodzinnych lub wielorodzinnych, które dysponują ogrodem. Ma on formę popularnego kurka, który pozwala na czerpanie wody z miejsc innych niż krany łazienkowe albo kuchenne.

12 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Zawory hydrauliczne

Wyświetlanie 12 z 12 produktów

Zawór czerpalny – charakterystyka

Do obsługi instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu czy mieszkaniu niezbędne są odpowiednie zawory. Zawór czerpalny stosowany jest zazwyczaj przy domach wolnostojących albo wszystkich tych zabudowaniach jednorodzinnych lub wielorodzinnych, które dysponują ogrodem. Ma on formę popularnego kurka, który pozwala na czerpanie wody z miejsc innych niż krany łazienkowe albo kuchenne.

Zawór czerpalny ogrodowy przydaje się podczas nawadniania terenu, dbania o roślinność czy obsługi zwierząt gospodarskich. Jednocześnie zbliżone rodzaje zaworów wykorzystywane są też w budynkach użyteczności publicznej, aby ułatwić serwisowanie i konserwację powierzchni. Z zasady są one niedostępne dla gości, a jedynie dla personelu odpowiedzialnego za utrzymanie czystości.

Zależnie od danego modelu zawory różnią się między sobą konstrukcją czy zastosowaniem. Aby mieć pewność co do ich wykorzystania, należy uważnie dobrać materiał, z którego kurek jest wykonany, a także jego średnicę, a następnie dopasować je do instalacji. Choć zawór czerpalny dostępny jest w różnych średnicach, to najbardziej popularne wymiary gwintów to 1/2 i 3/4 cala (DN 15 i DN 20).

Korzyści ze stosowania zaworów czerpalnych

Zawory czerpalne to inaczej kurki, z których można czerpać wodę bezpośrednio z instalacji wodnej. Zwykle montuje się je na ścianie w pomieszczeniach gospodarczych lub na elewacjach budynków – dostarczają wodę potrzebną do podlewania ogrodu lub zasilania wodą urządzeń gospodarczych. Można podłączyć do nich także węże ogrodowe.

Kurki kulkowe posiadają w korpusie specjalny mechanizm kulkowy, który ułatwia odkręcanie wody bez użycia znacznej siły. Niektóre kurki z dźwignią zostały wyposażone w szybkozłącza, ułatwiające przyłączenia szlauchów. Z kolei kurek czerpalny z zabezpieczeniem jest zbudowany w taki sposób, że osoby nieupoważnione nie będą mogły czerpać wody z instalacji.

Wszystkie modele przygotowano z wytrzymałych i odpornych na duże ciśnienie wody materiałów. Niklowane zawory są odporne na korozję. Plastikowe zawory są dostosowane raczej do niższych ciśnień, dlatego nie powinny być montowane tam, gdzie obecne jest wysokie ciśnienie w instalacji. Dobrze przygotowany zawór czerpalny mosiężny jest zwykle bardziej wytrzymały.

Kurek czerpalny – wybierz odpowiedni

To, jaki zawór czerpalny wykorzystasz do montażu przy swoim domu, w firmie albo budynku mieszkalnym lub użyteczności publicznej zależy przede wszystkim od Twoich oczekiwań. Jednak nie tylko – równie istotna jest średnica rur, która powinna odpowiadać średnicy samego zaworu, aby instalacja nie została rozszczelniona. Dodatkowo kluczowe jest wspomniane wyżej ciśnienie. Upewnij się, jakie panuje w instalacji, do której potrzebujesz zaworu, a następnie dobierz produkt o dopasowanych parametrach.

Zawór czerpalny plastikowy jest jednym z częściej stosowanych w instalacjach ogrodowych. Z uwagi na materiał, z którego go wykonano, nie rdzewieje, co jest znaczną zaletą. Jest lekki i wykazuje wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, co przekłada się na długie użytkowanie bez ryzyka zniszczenia. Jednocześnie jest też korzystnym finansowo wyborem. Oferujemy go w kilku kolorach. Pamiętaj jednak, że zazwyczaj nadaje się do instalacji, w których ciśnienie nie przekracza 10 barów.

W budynkach użyteczności publicznej, czyli tam, gdzie zawór kulowy czerpalny stosowany jest przede wszystkim do pobierania wody służącej do czyszczenia różnych powierzchni, korzystnym wyborem będzie produkt przypominający tradycyjny kran. Nie ma on zazwyczaj opcji podłączania węża ogrodowego, ale jednocześnie jest wygodniejszy w obsłudze i pozwala na nalewanie wody do naczyń o dużej średnicy. Takie rozwiązania sprawdzą się też w zabudowie mieszkalnej, na przykład w pomieszczeniach gospodarczych.

W przypadku ogrodu sprawdź, czy wybierasz zawór czerpalny ze złączką do węża. Takie rozwiązanie pozwala wygodnie podpiąć wąż ogrodowy pod zawór i bezpośrednio korzystać z płynącej w instalacji wody na przykład do podlewania kwiatów czy nawadniania trawnika. To szczególnie polecane rozwiązanie w przypadku osób prowadzących przy domu ogród warzywny albo kwiatowy.

Zawory ogrodowe często wykorzystywane są również w chłodniejsze miesiące, kiedy temperatury spadają poniżej zera. Jeśli chcesz korzystać z zaworu w takich sytuacjach, zdecyduj się na montaż produktu mrozoodpornego. Zazwyczaj ma on większą głębokość z opcją odcięcia dopływu wody jeszcze poza strefą zamarzania. W ten sposób przed sezonem jesienno–zimowym nie będziesz musiał spuszczać wody z części instalacji. Pamiętaj, że modele bez tej cechy, w których zgromadzi się woda, narażone są na uszkodzenie wskutek zwiększania powierzchni zamarzającej wody.

Do dwóch najbardziej popularnych typów zaworów należą zawór czerpalny ½ cala oraz zawór czerpalny ¾ cala. Pierwszy z nich częściej spotykany jest w budynkach, gdzie doprowadza się wodę na przykład do instalacji w pomieszczeniach gospodarczych. Obie średnice rur łatwo uzupełnisz jednak dopasowanymi zaworami danego rodzaju, zarówno klasycznymi, jak i odpornymi na działanie mrozu.