icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Hydraulika

Strzałka w prawo

Przyłącza do rur

Strzałka w prawo

Zawory hydrauliczne

Strzałka w prawo

Zawory specjalne

Strzałka w prawo

Zawory specjalne

Zawory specjalistyczne to elementy hydrauliki, które służą do regulacji przepływu różnych substancji, a także do sterowania funkcjami urządzeń i maszyn. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne i precyzyjne sterowanie systemami hydraulicznymi, zapewniając jednocześnie ich niezawodność i długotrwałą eksploatację.

Filtry

Zawory specjalne

Zawory specjalistyczne to elementy hydrauliki, które służą do regulacji przepływu różnych substancji, a także do sterowania funkcjami urządzeń i maszyn. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne i precyzyjne sterowanie systemami hydraulicznymi, zapewniając jednocześnie ich niezawodność i długotrwałą eksploatację.

8 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Zawory hydrauliczne

Wyświetlanie 8 z 8 produktów

Zawór antyskażeniowy – czym jest?

Zawory to elementy instalacji wodociągowej lub grzewczej, które regulują przepływ wody lub gazu. W znajdują się również zawory specjalne o różnym zastosowaniu. Zawór antyskażeniowy zapobiega wtórnemu skażeniu wody pitnej w instalacji wodociągowej – odcina od głównego wodociągu instalację, w której nastąpił przepływ wsteczny powodujący zanieczyszczenie. Zawory te podłącza się do zespołu wodomierza. Ich uzupełnieniem mogą być magnetyzery o średnicy 1/2 lub 3/4 cala, które jonizują wodę i zapobiegają osadzaniu się kamienia w instalacji.

Filtry antyskażeniowe mogą być montowane w różnych miejscach i mają szerokie zastosowanie. Przykładowo filtr skośny do wody używany jest w instalacjach wody pitnej i centralnego ogrzewania, gdzie służy do wychwytywania i usuwania zanieczyszczeń mechanicznych. Pozwala to zatrzymać zabrudzenia, które mogą pojawić się w starszych instalacjach. Zawory wypływowe ścienne montuje się w punkcie czerpalnym, czyli w miejscu, z którego woda pobierana jest bezpośrednio. Te małe kraniki instaluje się zwykle na ścianie w pomieszczeniu gospodarczym lub na elewacji domu – mogą służyć jako dodatkowo źródło wody w domu lub ogrodzie.

Zazwyczaj montowane są produkty z wytrzymałych materiałów. Z tego powodu dobrym wyborem będzie zawór zwrotny mosiężny uzupełniony o zawór zapobiegający skażeniu wody pitnej. Oba te produkty oznaczone są odpowiednimi symbolami oraz muszą spełniać rygorystyczne normy europejskie.

Dlaczego warto korzystać z zaworów antyskażeniowych?

Jak wiadomo, za jakość wody, która przesyłana jest do mieszkań i domów, odpowiadają przede wszystkim lokalne stacje wodociągowe, których zadaniem jest uzdatnianie czynnika roboczego. Z tego powodu w kranach dostępna jest zazwyczaj woda pitna. Czasem jednak w samej instalacji dochodzi do sytuacji, które powodują, że zanieczyszczenia zmieniają jakość wody – zazwyczaj chodzi o jej cofanie się i powtórny kontakt z drobnoustrojami. W takiej sytuacji zawór antyskażeniowy zapobiega zanieczyszczeniu wody już na poziomie instalacji w domu.

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów zaworów mających chronić wodę przed wtórnym zanieczyszczeniem. Najprostszy i gwarantujący podstawowe bezpieczeństwo jest zawór antyskażeniowy EA, który stosuje się w domach jednorodzinnych oraz przy instalacjach przeciwpożarowych. Nieco bardziej rozbudowany, a więc zalecany do budynków wielorodzinnych, obiektów przemysłowych, usługowych oraz części instalacji grzewczych jest zawór antyskażeniowy BA. Bardzo istotne jest, aby zawsze dobrać właściwy rodzaj zaworu do wymagań, jakie stawia dana instalacja. To ważne dla zapewnienia jej użytkownikom bezpieczeństwa.

Woda pitna dopływająca do mieszkań i domów z wodociągów określana jest pod względem jakości w pięciostopniowej skali, gdzie jedynka oznacza wodę prawidłową i wolną od zanieczyszczeń, a piątka – stanowiącą niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi. Zawór antyskażeniowy, zależnie od rodzaju, wyróżnia się konkretną czułością na skażenia, stąd tak istotny jest właściwy jego dobór. Obecnie prawo budowlane i sieci wodociągowe wymagają od właścicieli budynków mieszkalnych oraz przemysłowych montażu zaworów antyskażeniowych. Pamiętaj jednak, że zawór zwrotny nie jest tym samym urządzeniem.

Zawór antyskażeniowy – wybierz odpowiedni

Zawór zwrotny do wody nie jest tym samym elementem instalacji wodnej co zawór antyskażeniowy. Ten pierwszy dba o to, aby woda płynęła w jednym kierunku, ale może być stosowany w praktycznie wszystkich instalacjach i zapobiega również ich awariom. Z kolei zawór chroniący przed skażeniem ma opcję testowania poprawności pracy. Jest również przeznaczony do kontaktu z wodą pitną i ma odpowiedni atest PZH. Co najważniejsze, jego czułość jest o wiele wyższa niż prostego zaworu chroniącego przed pływem zwrotnym w instalacji.

Podstawową kwestią jest wybór zaworu o odpowiedniej klasie. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym albo potrzebujesz zaworu do montażu przy kurku czerpalnym w ogrodzie, wybierz zawór EA. Chroni on przed skażeniami do drugiego poziomu jakości wody, dzięki czemu będzie wystarczający przy prostej instalacji. Pamiętaj, że rodzaj zaworu powinien być dobrany przez specjalistę, dlatego jeśli zaleci montaż bardziej wyspecjalizowanego rodzaju – podążaj za jego radą.

W przypadku domów wielopoziomowych, w których dostępnych jest przynajmniej kilka lokali mieszkalnych albo użytkowych, niezbędny jest zawór antyskażeniowy typu BA. Chroni on przed skażeniem wody na każdym poziomie, dlatego jest bezpieczniejszy. To istotne, bo w przypadku bardziej rozbudowanej instalacji ryzyko spadku ciśnienia czy powstania przeciwciśnienia jest o wiele większe. Jest to również zawór nadzorowany, dlatego pamiętaj, aby raz w roku testować poprawność jego działania.

Jeśli chcesz uzupełnić instalację przy systemie zraszaczy albo punkcie czerpalnym, wybierz dodatkowo zawór zwrotny hydrauliczny, który zapobiegnie problemom z instalacją wodną. Pamiętaj, aby na zewnątrz czy w sytuacji, gdy instalacją płynie ciepła woda zawsze decydować się na produkt z mosiądzu, z uszczelnieniem teflonowym albo metalowym. W przypadku mniejszych instalacji, do usuwania zanieczyszczeń typowo mechanicznych dobrze sprawdza się zawór skośny. Nie pełni on jednak tej samej roli co zawór zapobiegający skażeniu wody.