Produkty

Instalacja lamp ogrodowych krok po kroku

Instalacja lamp ogrodowych krok po kroku

Jeśli podczas projektowania ogrodu zamarzyło nam się, by go efektownie oświetlić, całkiem dobrym pomysłem jest zamontowanie w tym miejscu lamp ogrodowych. Przy odpowiednim zaplanowaniu prac całe przedsięwzięcie powinno być szybkie, łatwe i przyjemne.

lampa w ogrodzieNajlepszą chwilą na montaż lamp ogrodowych jest czas, w którym nie zdążyliśmy jeszcze założyć ogrodu. Bez problemu możemy wówczas przekopać całą powierzchnię, doprowadzając instalację elektryczną wszędzie tam, gdzie będzie ona potrzebna. Przygotowując oświetlenie ogrodowe zaczni od:

1. Projekt

Całe przedsięwzięcie powinniśmy rozpocząć od sporządzenia stosownego projektu – najlepiej kompleksowego obejmującego zarówno cały ogród, jak i jego oświetlenie. Tylko w takim wypadku podczas planowania będziemy mieć pełną dowolność, a nasza kreatywność nie będzie niczym ograniczana.

2. Instalacja elektryczna

Następny krok to doprowadzenie instalacji elektrycznej we wcześniej wybrane miejsca. Najlepiej podłączyć ją bezpośrednio do instalacji domowej, a następnie zabezpieczyć dwoma albo nawet trzeba wyłącznikami – jednym automatycznym (czujka włączająca cały mechanizm tuż po zapadnięciu zmroku), drugim manualnym oraz dodatkowo awaryjnym z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.

3. Zasilanie

Napięcie całego układu powinno zależeć od mocy lamp, które będziemy montować. Może być ono niskie (12 lub 24 V) bądź takie, z jakim mamy do czynienia na co dzień – 230 V. To pierwsze warto zastosować na działkach o małej powierzchni, gdzie moc lamp nie musi być wygórowana. Inaczej jest z większym metrażem – wówczas warto zdecydować się na mocniejsze lampy, które będą dawać więcej światła. Przy okazji tego drugiego cała instalacja może nam się także przydać w przyszłości do innych, bardziej prozaicznych celów, takich jak na przykład koszenie trawnika.

4. Okablowanie lampa castorama

Kable, w przypadku lamp o niskim napięciu, powinny być dobrane według przekroju żył. Ten z kolei uzależniony jest od długości całej instalacji. Nie ma znaczenia głębokość wkopania, choć dla bezpieczeństwa dobrze jest włożyć je w plastikowe rurki ochronne i schować w głębi ziemi na poziomie około metra, by nie uszkodzić ich w czasie późniejszych prac ogrodowych. W przypadku wyższego napięcia kabel, którego użyjemy, musi posiadać odpowiednią odporność izolacji napięciowej (najlepiej 1 kV). W tym przypadku niezwykle ważny jest również przekrój żył, który powinien wynosić minimum 2,5 mm2. Same kable warto natomiast wkopywać w linii prostej.

5. Montaż lamp

W miejscach przygotowanych do instalacji lamp, które zaopatrzyliśmy wcześniej w odpowiednie okablowanie, powinniśmy wykopać około metrowe otwory, w których osadzimy lampy. Każdą uprzednio należy podłączyć do instalacji za pomocą trójżyłowego kabla i na tym nasza praca powinna się zakończyć.

Instalacja lamp ogrodowych jest prostym procesem, na który może pozwolić sobie każdy domowy majsterkowicz. Przy dobrym planie działania i trzymaniu się kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa całość powinna bezawaryjnie służyć przez kilka dobrych lat.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć

Jak działa inteligentna żarówka? Wszystko, co musisz wiedzieć
Chciałbyś wypróbować technologię smart w swoim domu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Postaw na inteligentne sterowanie oświetleniem. Nawet jedn...
Czytaj więcej

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?

Alejki ogrodowe – jak je oświetlić?
Ponieważ ścieżki wytyczone i utwardzone brukowaną nawierzchnią służą do poruszania się również po zapadnięciu zmroku, przydatne będzie ich oświetlenie...
Czytaj więcej

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?

Jak wykonać efektowne oświetlenie ogrodu?
Ogród służy nam nie tylko za dnia, ale również wieczorem i w nocy, a jego urokliwa sceneria jest plastyczną ilustracją długich konwersacji. Dodamy pos...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Instalacja lamp ogrodowych krok po kroku