Instalacja lamp ogrodowych krok po kroku

Jeśli podczas projektowania ogrodu zamarzyło nam się, by go efektownie oświetlić, całkiem dobrym pomysłem jest zamontowanie w tym miejscu lamp ogrodowych. Przy odpowiednim zaplanowaniu prac całe przedsięwzięcie powinno być szybkie, łatwe i przyjemne.

Najlepszą chwilą na montaż lamp ogrodowych jest czas, w którym nie zdążyliśmy jeszcze założyć ogrodu. Bez problemu możemy wówczas przekopać całą powierzchnię, doprowadzając instalację elektryczną wszędzie tam, gdzie będzie ona potrzebna. Przygotowując oświetlenie ogrodowe zaczni od:

1. Projekt

Całe przedsięwzięcie powinniśmy rozpocząć od sporządzenia stosownego projektu – najlepiej kompleksowego obejmującego zarówno cały ogród, jak i jego oświetlenie. Tylko w takim wypadku podczas planowania będziemy mieć pełną dowolność, a nasza kreatywność nie będzie niczym ograniczana.

2. Instalacja elektryczna

Następny krok to doprowadzenie instalacji elektrycznej we wcześniej wybrane miejsca. Najlepiej podłączyć ją bezpośrednio do instalacji domowej, a następnie zabezpieczyć dwoma albo nawet trzeba wyłącznikami – jednym automatycznym (czujka włączająca cały mechanizm tuż po zapadnięciu zmroku), drugim manualnym oraz dodatkowo awaryjnym z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.

3. Zasilanie

Napięcie całego układu powinno zależeć od mocy lamp, które będziemy montować. Może być ono niskie (12 lub 24 V) bądź takie, z jakim mamy do czynienia na co dzień – 230 V. To pierwsze warto zastosować na działkach o małej powierzchni, gdzie moc lamp nie musi być wygórowana. Inaczej jest z większym metrażem – wówczas warto zdecydować się na mocniejsze lampy, które będą dawać więcej światła. Przy okazji tego drugiego cała instalacja może nam się także przydać w przyszłości do innych, bardziej prozaicznych celów, takich jak na przykład koszenie trawnika.

lampa_ogrodowa_zasilana_energi_s_onecznlampa_ogrodowa_zasilana_energi_s_onecznlampa_ogrodowa_zasilana_energi_s_onecznlampa_ogrodowa_zasilana_energi_s_oneczn

4. Okablowanie

Kable, w przypadku lamp o niskim napięciu, powinny być dobrane według przekroju żył. Ten z kolei uzależniony jest od długości całej instalacji. Nie ma znaczenia głębokość wkopania, choć dla bezpieczeństwa dobrze jest włożyć je w plastikowe rurki ochronne i schować w głębi ziemi na poziomie około metra, by nie uszkodzić ich w czasie późniejszych prac ogrodowych. W przypadku wyższego napięcia kabel, którego użyjemy, musi posiadać odpowiednią odporność izolacji napięciowej (najlepiej 1 kV). W tym przypadku niezwykle ważny jest również przekrój żył, który powinien wynosić minimum 2,5 mm2. Same kable warto natomiast wkopywać w linii prostej.

5. Montaż lamp

W miejscach przygotowanych do instalacji lamp, które zaopatrzyliśmy wcześniej w odpowiednie okablowanie, powinniśmy wykopać około metrowe otwory, w których osadzimy lampy. Każdą uprzednio należy podłączyć do instalacji za pomocą trójżyłowego kabla i na tym nasza praca powinna się zakończyć.

Instalacja lamp ogrodowych jest prostym procesem, na który może pozwolić sobie każdy domowy majsterkowicz. Przy dobrym planie działania i trzymaniu się kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa całość powinna bezawaryjnie służyć przez kilka dobrych lat.

lampa_ogrodowa_bajan_castoramalampa_ogrodowa_bajan_castoramalampa_ogrodowa_bajan_castoramalampa_ogrodowa_bajan_castorama