Jak chronić cenne cebulki tulipanów?

Tulipany to jedne z najpopularniejszych kwiatów, które uwielbiamy sadzić i patrzeć, jak wschodzą w czasie wiosny. Wtedy, gdy natura dopiero budzi się ze snu zimowego, piękne wielobarwne pierwsze kwiatostany kołyszą się na tle jeszcze szarego otoczenia. Jest to uroczy widok, który oczaruje każdego gościa w naszym ogrodzie. Dlatego tak wielu z nas decyduje się na sadzenie, pielęgnację, a w późniejszym czasie przechowywanie tych roślin.

cebulki tulipanów

Sadzenie cebul

Tulipany to kwiaty należące do roślin cebulowych z rodziny liliowatych. Wszystkich gatunków jest ok. 120, a samych odmian kilkanaście tysięcy, jest więc w czym wybierać. Oczywiście te liczby stale się powiększają, ponieważ tulipany to bardzo lubiane przez ogrodników rośliny, a producenci ciągle pracują na kolejnymi odmianami.

Każdy z nas może mieć u siebie w ogrodzie te piękne rośliny, wystarczy posadzić je w odpowiednim czasie oraz pielęgnować ich cebule, gdy już nie są w ziemi. To właśnie dzięki nim roślina wypuszcza łodygę, na której potem tworzy się kwiatostan. Aby wiosną tak się działo, musimy zadbać o cebulkę podczas jej wykopywania, przechowywania, i sadzenia.

Cebulki sadzimy w drugiej połowie września lub w pierwszej października do żyznej, przepuszczalnej gleby o odczynie ok. 7. Starajmy się zapewnić im stanowisko słoneczne, raczej unikajmy cienia. Sadzimy, delikatnie wkładając cebulkę w mały dołek na głębokość od 10 do 12 cm, w zależności czy jest to gleba ciężka, czy lekka (w tym przypadku może być nieco głębiej). Zwykle nie sadzimy więcej niż 18-20 cebul na 1m².

Cebule możemy także włożyć do ażurowych koszyczków, aby chronić je przez ewentualnymi gryzoniami i uszkodzeniami, jakie te zwierzęta mogą powodować. Ułatwi nam to też pracę przy wyciąganiu cebul z gleby.

Wykopywanie i przechowywanie cebul

Wyciąganie cebul z ziemi to bardzo ważny proces, robimy to starannie i bardzo delikatnie, tak by nie uszkodzić ich żadnym narzędziem. Gdy roślina przekwita, obrywamy najpierw kwiaty, czekając, aż liście zżółkną i obeschną. Latem (koniec czerwca-lipca-początek sierpnia) wyciągamy cebule z ziemi. Następnie oczyszczone układamy ostrożnie w koszyku, skrzynce czy innym ażurowym pojemniku. Dobrze, gdy trzymamy je w dość przewiewnym pomieszczeniu o temperaturze w granicach 17-23 ºC. Kolejno delikatnie oddzielamy cebulki przybyszowe.

Zawartość pojemnika dobrze jest czymś przykryć, aby uniknąć wysuszenia cebul. Możemy je okryć np. trocinami. Warto też wcześniej przejrzeć wszystkie cebule i sprawdzić, czy nie mają żadnych oznak porażenia chorobami, zwłaszcza grzybowymi. Warto też przed sadzeniem zaprawiać cebulki przez moczenie ich w specjalnym preparacie grzybobójczym.

Istotny jest też fakt, że cebule pozostawione w ziemi bez wykopywania wydadzą na drugi rok kwiaty, ale z każdym rokiem będą one coraz słabsze i mniejsze, i tak do momentu, gdy w naszym ogrodzie nie pojawi się nic.

cebulki tulipanów

Pielęgnacja tulipanów

Tulipany nie są szczególnie wymagającymi roślinami. Jeżeli rosną na odpowiednim stanowisku opisanym wcześniej, będą nas cieszyć całą wiosnę. Jednak by tulipany pięknie kwitły, a cebulki były zdrowe i wydały piękne kwiatostany, musimy o nie nieco zadbać zarówno podczas przechowywania cebul, jak i podczas wzrostu i rozwoju samej rośliny.

Kwiaty te lubią być nawożone, np. kompostem czy obornikiem, możemy także użyć nawozów mineralnych. Zakończyć nawożenie należy na 1-2 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia.

Niestety tulipany nawiedzają czasami różne choroby grzybowe, takie jak np. popularna fuzarioza czy inne wirusowe choroby. Szkodnikami, które mogą się pojawić na tych roślinach, są przede wszystkim mszyce. Gdy zauważymy porażone kwiaty, musimy je wykopać i najlepiej usunąć z naszej działki lub spalić w bezpiecznym miejscu.

 

Data publikacji: 18.11.2014