Produkty

Jak wykorzystać lawendę w dekoracji?

Jak wykorzystać lawendę w dekoracji?

Dekoracje z kwiatów znajdują wiele zastosowań. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje lawenda – świetnie nadaje się nie tylko do upiększenia wnętrza domu, ale także jego obejścia i ogrodu. Dekoracje wykonane z tej rośliny mogą przybrać różne postaci, jednak każdą z nich będzie łączyła wspólna cecha – piękny lawendowy zapach i purpurowy kolor.

pachnące kwiaty lawendyW Europie jej uprawa jest szczególnie rozpowszechniona w Prowansji, jednak jako element dekoracji jest wykorzystywana nie tylko we Francji. Jej piękno sprawia, że szczególnie często jest wykorzystywana przy ozdabianiu przyjęć, wystroju sal lub stanowi dekoracyjne dodatki. Jej walory podkreśla dodatkowo fakt, że w kosmetyce jest wykorzystywana do produkcji olejków eterycznych.

Lawenda żywa

Powyższe zalety wskazują, że lawenda już sama w sobie jest dobrym materiałem do dekoracji, dlatego częstym i bardzo prostym rozwiązaniem jest jej zwyczajna uprawa. Aby wzmocnić efekt dekoracyjny, najlepiej gdy posadzimy ją w doniczce lub innym naczyniu, które będzie odbiegało nieco od standardowego wyglądu. Lawenda bardzo ładnie wygląda, gdy rośnie w starej konewce lub dzbanku, wiklinowym koszyku czy nawet filiżance lub kubku. Okazale prezentuje się również w drewnianej skrzyni. Efekt wzmocnimy, gdy naczynia dodatkowo ozdobimy wizerunkiem roślinnym, np. przy pomocy techniki decoupage`u.

To, gdzie je postawimy, zależy od naszych upodobań, ale lawenda wpisuje się idealnie niemal w każdą przestrzeń. Tym samym może dekorować zarówno wejście do domu, taras, parapet w kuchni czy salon. Jeżeli zdecydujemy się na skrzynię, z powodzeniem możemy zawiesić ją pod sufitem. Zwisająca w ten sposób w salonie lawenda jest dekoracją śmiałą, nadającą równocześnie w pomieszczeniu bardzo przyjazny klimat.

Lawendą możemy również obsadzić mniejsze lub większe miejsca w naszym ogrodzie, co również przyniesie pozytywny efekt.

Gdy zetniemy lawendę

Jeżeli zdecydujemy się na ścięcie tej rośliny, możemy również wykorzystać ją do udekorowania pomieszczeń. Często spotykanym pomysłem jest po prostu wykonanie z niej wiązanki i położenie na stole lub komodzie bądź zawieszenie w wybranym przez nas miejscu. W ten sposób ozdobimy stół podczas rodzinnych uroczystości, a dodatkowo lawenda będzie unosiła wśród biesiadników przyjemną woń.

Niebywałą jej zaletą jest również to, że bardzo dekoracyjnie schnie i w takiej postaci świetnie się prezentuje. Dzieje się tak, ponieważ jej kwiaty nie więdną po ścięciu, tylko zasychają. To sprawia, że możemy ich użyć do wykonania m.in. wianków, które zawiesimy w dowolnie wybranym miejscu. Jednym z pomysłów może być ich umieszczenie na drzwiach wejściowych lub w oknie.dekoracja z lawendy

Zapachowe woreczki

Innym pomysłem na wykorzystanie lawendy jest zrobienie woreczków, do których wkładamy zasuszone kwiaty tej rośliny. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w każdym miejscu, w którym je umieścimy, będzie panował miły, lawendowy zapach. Takie woreczki możemy również wykorzystać do odstraszania moli odzieżowych, które bardzo nie lubią zapachu, jaki wydaje ta roślina. Wystarczy, że włożymy lawendę między ubrania. Dodatkowo będziemy mieli pewność, że nasza odzież będzie zawsze świeżo pachniała.

Zdjęcie i rysunek jako ozdoba ściany

Innym nieco pomysłem jest wykorzystanie w dekoracji lawendy za pomocą jej zdjęcia lub rysunku. Piękne rezultaty można uzyskać stosując opisaną wyżej technikę decopupage`u, ale równie popularnym sposobem jest wykonanie fototapety ukazującej lawendę w różnej postaci. Tutaj ogranicza nas w zasadzie tylko nasza wyobraźnia, ponieważ wizerunek lawendy możemy wykorzystać niemal na każdym elemencie i w dowolnym miejscu. Swoimi nierównymi kształtami i przyjemnym kolorem lawenda będzie z pewnością ozdobą każdej przestrzeni i każdego przedmiotu, na których ją umieścimy.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykorzystać lawendę w dekoracji?