Produkty

Jak dobrać wielkość zestawu solarnego?

Jak dobrać wielkość zestawu solarnego?

Kolektory słoneczne to sposób na oszczędność, na którą decyduje się coraz większa liczba osób. Jednak by zestaw solarny był efektywny, musi być dopasowany nie tylko do wielkości domu, ale także ilości mieszkańców czy kąta nachylenia dachu. Każdą instalację dobiera się tak, aby pokrywała zapotrzebowanie na energię cieplną, a to wymaga odpowiedniego określenia jej rozmiarów.

Funkcja

Zestaw solarny służy głównie do podgrzewania ciepłej wody, ale często wykorzystywany jest również do wspierania centralnego ogrzewania, dlatego określenie funkcji, jaką ma spełniać, jest ważne przed ostatecznym doborem wielkości kolektorów. Solary odpowiednich rozmiarów pokryją zapotrzebowanie na ciepłą wodę nawet w 70% w skali Panel solarnyroku i w 15-20% przy ogrzewaniu.

Dla kogo?

Standardowe szacunki przyjmują, że na jednego mieszkańca przypada około 50 litrów ciepłej wody na dobę, dlatego im większe będzie zapotrzebowanie, tym większy powinien być zestaw słoneczny i zasobnik wody. Zakłada się, że jeden kolektor przeznaczony jest dla zbiornika mieszczącego w sobie 125 litrów i tym samym (uwzględniając niewielki zapas) może pokryć zapotrzebowanie dla dwóch osób.

Dobrze, jeżeli do instalacji, która ma służyć także do wspomagania centralnego ogrzewania, dodamy dodatkowy kolektor i zwiększymy pojemność podgrzewacza, ponieważ znacząco zwiększy to wydajność systemu.

Konstrukcja domu

Wymiary solarów są dobrane tak, by mogły być bez problemu zamontowane na dachu lub elewacji budynku. Masa pojedynczego kolektora o powierzchni 2 m² z reguły nie przekracza 40 kg, dlatego nie stanowi zagrożenia dla konstrukcji dachu. Przed montażem najlepiej jednak sprawdzić stan wytrzymałości jego poszycia, zwłaszcza jeżeli planujemy montaż zestawu solarnego o dużej powierzchni. Dodatkowo wsporniki i stelaże służące do mocowania kolektorów powinny być odporne na korozję i zapewnić wytrzymałość na działanie wiatru i śniegu.

Ważny dla wydajności zestawu solarnego jest kąt nachylenia dachu, który również powinniśmy uwzględnić przy projektowaniu i doborze całego systemu. Optymalnym dla pracy kolektora jest nachylenie 20-50 stopni skierowane na południe. Ważne, żeby było to miejsce, na które nie będzie padał cień, ponieważ w takim przypadku solary nie są Panel solarny na dachuw pełni wydajne. Jeżeli wybór odpowiedniego miejsca nie jest możliwy, wymaganą wydajność można uzyskać, montując dodatkowy kolektor, jednak wiąże się to z większymi kosztami.

Jaki system

Przed wyborem systemu solarnego warto wiedzieć, kiedy będziemy z niego korzystać. Płaski kolektor jest efektywniejszy latem, natomiast w pozostałych okresach lepiej używać kolektorów próżniowych o średnicy 58 mm, ponieważ lepiej sprawdzają się podczas niższych, a nawet minusowych temperatur. Jeżeli planujemy używać zestawu solarnego przez cały rok, najlepszy będzie kolektor próżniowy o średnicy 70 mm, w którego wnętrzu znajduje się płaski solar. Połączenie typu płaskiego z próżniową izolacją daje najlepszą efektywność systemu przez cały rok niezależnie od pogody i temperatury na zewnątrz.

Przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na kolektory i dobierzemy wielkość zestawu, warto umówić się ze specjalistą na oględziny, które pomogą ustalić potrzebną ilość solarów i obliczyć całkowity koszt instalacji.

Warto również zapytać sprzedawcę, czy automatyka interesującego nas zestawu pasuje do kotła, który mamy w swoim domu. W przeciwnym wypadku cena całego systemy solarnego będzie większa.

Warto wiedzieć: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego udziela dotacji na kolektory słoneczne w ramach wspierania odnawialnych źródeł energii.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Rzygacze – czy warto je wykorzystać na nowym domu?

Rzygacze – czy warto je wykorzystać na nowym domu?
Systemy rynnowe są niezbędne w każdym budownictwie – są odpowiedzialne za odprowadzanie wód opadowych z dachów. Najczęściej cechuj...
Czytaj więcej

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Właściwości dachu w łuskę

Właściwości dachu w łuskę
Dach w łuskę, nazywany też popularnie karpiówką, to obecnie jedno z najstarszych, a zarazem najbardziej oryginalnych pokryć. Mimo że znane jest już od...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak dobrać wielkość zestawu solarnego?