icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki? Wybierz z nami

Pobieranie energii elektrycznej z energii słonecznej stało się sposobem na dbanie o środowisko i obniżenie domowych rachunków. Po odpowiednim zaprojektowaniu instalacji energię z fotowoltaiki można wykorzystać również do ogrzewania. Jaki piec do fotowoltaiki będzie najlepszym wyborem – sprawdźmy!

Jaki piec do fotowoltaiki można zastosować – co oferuje nam rynek?

Obecnie istnieje już wiele rozwiązań, dzięki którym możliwe jest fotowoltaiczne ogrzewanie domu. To, jaki piec do fotowoltaiki będzie najlepszym wyborem, zależy od jego typu konstrukcji i parametrów. Na rynku pojawiło się już kilka przetestowanych rozwiązań, które dobrze sprawdzą się w naszych domach.

Jednym ze sprawdzonych wyborów jest jednofunkcyjny kocioł indukcyjny. Fotowoltaika dostarcza do niego energię, która następnie służy do ogrzewania wody zgromadzonej w instalacji. Tego typu kocioł indukcyjny nie tylko zasila kaloryfery ciepłą wodą, ale również dostarcza ją stale w kuchni i łazience. Istnieje jeszcze jeden ważny argument dla zastosowania tego rodzaju kotła. Jaki? Kocioł elektryczny do fotowoltaiki jest niewielkich rozmiarów.

Kolejnym sposobem na to, jaki piec elektryczny do fotowoltaiki można zastosować, jest piec elektryczny dwufunkcyjny. Kiedy najlepiej sprawdzi się taki piec? Na pewno w przypadku, kiedy jest potrzeba ogrzania całego domu oraz wody użytkowej. Tego typu piec do fotowoltaiki to spora konstrukcja, dlatego konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca.

Jeszcze innym wyborem jest akumulacyjny piec indukcyjny. Fotowoltaika dostarcza mu energię potrzebną do ogrzania dużej ilości wody. Konstrukcja takiego pieca i instalacji jest nieco bardziej złożona i potrzeba do niej znacznie więcej miejsca. W jaki sposób działa taki piec na prąd? Fotowoltaika działa na zasadzie akumulacji ciepła poprzez podgrzewanie wody użytkowej w czasie, kiedy instalacja produkuje dużo energii. Następnie zgromadzone ciepło jest oddawane.

Zalety i wady pieców do fotowoltaiki

Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety. To, jakie są nasze oczekiwania od instalacji, związane jest z tym, jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki należy wybrać. Nie każdy z pieców będzie odpowiednim wyborem dla danego budynku. Piec na prąd – fotowoltaika – wybór zależy od naszych oczekiwań, ale również od możliwości podłączenia wybranej instalacji. Poznajmy zalety wybranych pieców.

Jednofunkcyjny kocioł indukcyjny, fotowoltaika:

  • Jest prosty w instalacji i montażu, a także można podłączyć go do ogrzewania centralnego.
  • Jest to bardzo wydajny piec na prąd. Fotowoltaika dostarcza mu jedynie energii, więc nie potrzeba dodatkowego miejsca na przechowywanie opału.
  • Kocioł indukcyjny jednofunkcyjny ma szerokie zastosowanie. Można wykorzystać go do ogrzewania mieszkania, biura i innych powierzchni użytkowych. 
  • Niestety koszt kotła indukcyjnego nie należy do najniższych, co często jest jedną z przeszkód w przejściu na taką instalację.

Piec elektryczny dwufunkcyjny:

  • Stworzenie takiej instalacji nie wymaga konieczności dobudowy przewodu kominowego. W związku z tym nie ma też ryzyka wydostania się niebezpiecznego tlenku węgla. 
  • Ogrzewa nie tylko mieszkanie, ale również wodę potrzebną do bieżącego użytku.
  • W tym przypadku wadą również stają się wysokie koszty eksploatacji. Szczególnie dzieje się tak w sytuacji, kiedy budynek nie posiada odpowiedniej izolacji termicznej.

Akumulacyjny piec indukcyjny:

  • Zapewnia maksymalne dostosowanie pracy systemu do warunków otoczenia i własnych potrzeb.
  • Koszty instalacji są niskie jeśli chodzi o akumulacyjny piec indukcyjny. Fotowoltaika tego typu nie ma konieczności wygospodarowania dodatkowych instalacji.
  • Istnieje jeszcze jeden minus takiej instalacji. Jaki? Kocioł elektryczny do fotowoltaiki działa tylko wtedy, gdy ma dostarczoną energię. Przerwy w dostawie prądu mogą stanowić poważny problem w sytuacji, gdy kocioł elektryczny jest głównym źródłem energii cieplnej.

Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać – podsumowanie

Jaki kocioł elektryczny do fotowoltaiki wybrać? Dobierając kocioł elektryczny do fotowoltaiki oraz ogrzewania wody i domu należy zwrócić uwagę nie tylko na koszty tego typu inwestycji, ale także odpowiednie parametry tego urządzenia. Powinno ono mieć odpowiednią moc, która jest w stanie całkowicie zaspokoić potrzeby domowników, zarówno na energię cieplną, jak i ciepłą wodę użytkową.

Jeśli nadal gromadzą się w nas wątpliwości, jaki piec elektryczny do fotowoltaiki wybrać, dobrym sposobem jest udanie się po poradę do specjalistów w tej dziedzinie. Odpowiednie plany i przemyślana instalacja to niezbędne rzeczy, których trzeba dokonać, chcąc kupić piec indukcyjny. Fotowoltaika jest bowiem instalacją, która wymaga skrupulatnej logistyki.

Należy skupić się przede wszystkim na własnych oczekiwaniach oraz możliwościach naszego domu, chcąc kupić kocioł indukcyjny. Fotowoltaika najlepiej sprawdza się w przypadku bardziej nowoczesnych domów, które są przystosowane do poprowadzenia instalacji. W przypadku nieco starszych domów dobrym rozwiązaniem będzie akumulacyjny piec indukcyjny, który nie wymaga skomplikowanych rozwiązań.

Jaki piec elektryczny do fotowoltaiki sprawdzi się w przypadku nowoczesnych budynków? Można powiedzieć, że każdy. Współczesne budownictwo cechuje się przystosowaniem pod energooszczędne instalacje, a w dodatku jest szczelne, dzięki czemu energia cieplna wyprodukowana przez piec indukcyjny się nie marnuje. 

W sytuacji, gdy zależy nam na ogrzewaniu zarówno pomieszczeń, jak i ciepłej wody użytkowej, dobrym rozwiązaniem jest wybór dwufunkcyjnego kotła elektrycznego. Taki piec posiadający dwie funkcje jednocześnie jest dużym udogodnieniem. W ten sposób nie potrzebujemy osobnych instalacji do ogrzewania domu i wody.

To, jaki piec elektryczny do fotowoltaiki będzie najlepszym wyborem, zależy od wielu indywidualnych cech naszego domu. Zakup pieca do fotowoltaiki to ważna decyzja, która pozwoli nam dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu.