Produkty

Earthship – słoneczny dom samowystarczalny

Earthship – słoneczny dom samowystarczalny

W latach 70-tych XX w. w Stanach Zjednoczonych narodził się pomysł słonecznych domów samowystarczalnych. Jej orędownikiem został architekt Mike Reynolds. Idea, jaka przyświeca tej technologii, jest prosta. Wybudować samowystarczalny dom używając materiałów pochodzących z odzysku, w technologii zbliżonej do pasywnej. Głównym dostarczycielem energii dla takich domów jest słońce. Poprzez zastosowanie ciekawych, przemyślanych rozwiązań domy takie w bardzo małym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu.

kolektory słoneczne Jak jest skonstruowany

Konstrukcja takiego domu oparta jest głównie o zużyte opony samochodowe. Wewnątrz nich znajduje się ubita ziemia, która jest akumulatorem energii. Oprócz opon do budowy ścian, wykorzystywane są też takie mateiały jak puszki po napojach i butelki. Bardzo często ściany powstają także z prasowanej słomy obłożonej gliną wspomaganej drewnem z rozebranych starych budynków. Na pierwszy rzut oka ich konstrukcja wydaje się mało solidna, ale w praktyce domy te są bardzo trwałe. Południowa ściana takiego budynku powinna się składać z okien o jak największej powierzchni. Ułożone pod specjalnym kątem (zależnym od szerokośći geograficznej) pozwalają nagrzewać się ścianom wewnątrz w zależności od pory roku. W czasie zimy duża energii zgromadzonej za dnia zostaje oddane w nocy. W lecie kąt padania promieni słonecznych pozwala nagrzewać się pomieszczeniom wewnątrz tylko w małym stopniu. Rozwiązanie to w naturalny sposób steruje temperaturą wewnątrz budynku.

Skąd czerpie energię?

Istotnym elementem takiego domu jest gospodarka energetyczna. Wyposażenie składa się z urządzeń, które pozwalają czerpać energię wprost z natury. Na dachu znajdziemy więc panele solarne do nagrzewania wody oraz fotowoltaiczne do wytwarzania prądu. Aby nie być zależnym od jednego źródła energii, najlepiej umieścić w pobliżu wiatrak bądź małą elektrownię wodną (jeśli jest taka możliwość). Całość energii elektrycznej jest magazynowana w akumulatorach, gdzie po przetworzeniu może byc wykorzystana do zasilania sprzętów w gospodarstwie domowym.

Skąd czerpie wodę?

W budynkach Earthship woda pozyskiwania jest z deszczówki bądź topniejącego śniegu. Bezpośrednio z dachu spływa ona przez system filtrów do zbiornika. Jego wielkość jest zależna od liczby domowników, do której przystosowany jest dom. W obiegu rozróżniamy wodę białą, szarą i czarną. Woda biała jest to woda zdatna do picia, kąpieli bądź podobnych czynności. Woda szara jest obiegiem wtórnym wody białej. Po wstępnym oczyszczeniu przez filtr trafia do specjalnego zbiornika, z którego jest zasilana spłuczka w ubikacji. Po wtórnym wykorzystaniu zamienia się w wodę czarną. Czarna woda kończy swój bieg w szambie ekologicznym.

woda z deszczówki

Wyjątkowy mikroklimat

Wewnątrz domu panuje specjalny mikroklimat tworzony przez dużą ilość roślin. Wilgoć, którą produkują, jest częściowo skraplana na okiennych szybach i trafia z powrotem do gleby naturalnie podlewając rośliny. Temperatura jest dodatowo sterowana przez dobrze zaprojektowany system wentylacji z odzyskiem ciepła. Wszystkie te poszczególne instalacje bądź rozwiązania składają się na duży, żyjący w symbiozie z człowiekiem organizm, którym Earthship niewątpliwie jest.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida

W zgodzie z naturą – historia Moniki i Dawida
Monika i Dawid są zwolennikami ekologicznych i recyklingowych rozwiązań. Ich dom jest energooszczędny, starają się żyć w duchu zero waste i produkować...
Czytaj więcej

Czerwiec w ogrodzie

Czerwiec w ogrodzie
Wszędzie jest już słoneczna pogoda, a Twój ogród w pełni rozkwitnie przed zwolnieniem tempa w lipcu i sierpniu. W czerwcu możesz mieć mn...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
16.01.2017
jestem pod wrażeniem. o kolektorach na dach myślę już od jakiegoś czasu, może się skuszę
04.02.2016
Taki dom to moje marzenie... Gram w totka :)

Ocena i komentarz dla:

Earthship – słoneczny dom samowystarczalny