LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Earthship – słoneczny dom samowystarczalny

W latach 70-tych XX w. w Stanach Zjednoczonych narodził się pomysł słonecznych domów samowystarczalnych. Jej orędownikiem został architekt Mike Reynolds. Idea, jaka przyświeca tej technologii, jest prosta. Wybudować samowystarczalny dom używając materiałów pochodzących z odzysku, w technologii zbliżonej do pasywnej. Głównym dostarczycielem energii dla takich domów jest słońce. Poprzez zastosowanie ciekawych, przemyślanych rozwiązań domy takie w bardzo małym stopniu szkodzą środowisku naturalnemu.

Jak jest skonstruowany

Konstrukcja takiego domu oparta jest głównie o zużyte opony samochodowe. Wewnątrz nich znajduje się ubita ziemia, która jest akumulatorem energii. Oprócz opon do budowy ścian, wykorzystywane są też takie mateiały jak puszki po napojach i butelki. Bardzo często ściany powstają także z prasowanej słomy obłożonej gliną wspomaganej drewnem z rozebranych starych budynków. Na pierwszy rzut oka ich konstrukcja wydaje się mało solidna, ale w praktyce domy te są bardzo trwałe. Południowa ściana takiego budynku powinna się składać z okien o jak największej powierzchni. Ułożone pod specjalnym kątem (zależnym od szerokośći geograficznej) pozwalają nagrzewać się ścianom wewnątrz w zależności od pory roku. W czasie zimy duża energii zgromadzonej za dnia zostaje oddane w nocy. W lecie kąt padania promieni słonecznych pozwala nagrzewać się pomieszczeniom wewnątrz tylko w małym stopniu. Rozwiązanie to w naturalny sposób steruje temperaturą wewnątrz budynku

Earthship – słoneczny dom samowystarczalny

Skąd czerpie energię?

Istotnym elementem takiego domu jest gospodarka energetyczna. Wyposażenie składa się z urządzeń, które pozwalają czerpać energię wprost z natury. Na dachu znajdziemy więc panele solarne do nagrzewania wody oraz fotowoltaiczne do wytwarzania prądu. Aby nie być zależnym od jednego źródła energii, najlepiej umieścić w pobliżu wiatrak bądź małą elektrownię wodną (jeśli jest taka możliwość). Całość energii elektrycznej jest magazynowana w akumulatorach, gdzie po przetworzeniu może byc wykorzystana do zasilania sprzętów w gospodarstwie domowym.

Przeczytaj także: Jak odprowadzać wodę z dachu płaskiego

Skąd czerpie wodę?

W budynkach Earthship woda pozyskiwania jest z deszczówki bądź topniejącego śniegu. Bezpośrednio z dachu spływa ona przez system filtrów do zbiornika. Jego wielkość jest zależna od liczby domowników, do której przystosowany jest dom. W obiegu rozróżniamy wodę białą, szarą i czarną. Woda biała jest to woda zdatna do picia, kąpieli bądź podobnych czynności. Woda szara jest obiegiem wtórnym wody białej. Po wstępnym oczyszczeniu przez filtr trafia do specjalnego zbiornika, z którego jest zasilana spłuczka w ubikacji. Po wtórnym wykorzystaniu zamienia się w wodę czarną. Czarna woda kończy swój bieg w szambie ekologicznym.

Sprawdź też: Dach mansardowy – konstrukcja, zalety i wady

Earthship – słoneczny dom samowystarczalny

Wyjątkowy mikroklimat

Wewnątrz domu panuje specjalny mikroklimat tworzony przez dużą ilość roślin. Wilgoć, którą produkują, jest częściowo skraplana na okiennych szybach i trafia z powrotem do gleby naturalnie podlewając rośliny. Temperatura jest dodatowo sterowana przez dobrze zaprojektowany system wentylacji z odzyskiem ciepła. Wszystkie te poszczególne instalacje bądź rozwiązania składają się na duży, żyjący w symbiozie z człowiekiem organizm, którym Earthship niewątpliwie jest.