LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jak działa instalacja odgromowa i dlaczego jest niezbędna?

Instalacja odgromowa to element ochrony budynków przed skutkami uderzeń piorunów. Jej głównym zadaniem jest bezpieczne odprowadzenie energii elektrycznej, wygenerowanej przez piorun, do podłoża ziemi, jednocześnie minimalizując ryzyko pożaru oraz uszkodzeń strukturalnych i elektrycznych.

instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa – zasada działania 

Instalacje odgromowe można podzielić na dwa główne typy: pasywne i aktywne. Oto ich charakterystyka.

Pasywna instalacja odgromowa

Pasywne systemy odgromowe działają na zasadzie przyciągania i bezpiecznego odprowadzania ładunku elektrycznego, wygenerowanego przez uderzenie pioruna. Elementy instalacji odgromowej tego rodzaju to zwody (pręty odgromowe), przewody odprowadzające i uziemienia.

Zwody umieszcza się na najwyższych punktach budynku, aby mogły "złapać" piorun. Przewody odprowadzające transportują ładunek elektryczny do uziomów, które rozpraszają go właśnie w ziemi. Pasywne systemy odgromowe są najczęściej stosowane w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Są one standardowym rozwiązaniem w większości konstrukcji i zalecane przez przepisy budowlane w wielu krajach.

Aktywna instalacja odgromowa

Aktywne systemy odgromowe, znane również jako aktywne piorunochrony, działają poprzez wczesne wykrywanie warunków, prowadzących do wyładowań atmosferycznych i aktywne przyciąganie pioruna do określonego punktu. Składają się z zaawansowanych technologicznie głowic odgromowych, które mogą zawierać materiały promieniotwórcze lub jonizatory. Te głowice generują pole elektromagnetyczne, które przyciąga piorun.

Aktywne systemy są często stosowane w specjalistycznych zastosowaniach, takich jak ochrona obiektów przemysłowych, wojskowych czy innych krytycznych elementów infrastruktury, gdzie standardowe rozwiązania pasywne mogą być niewystarczające.

Warto pamiętać, że regularne przeprowadzanie pomiarów instalacji odgromowej jest niezbędne dla zapewnienia jej skuteczności i bezpieczeństwa. Z biegiem czasu, różne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne, korozja czy zmiany w strukturze budynku, mogą wpływać na wydajność systemu odgromowego. 

Pomiar instalacji odgromowej pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych uszkodzeń lub słabych punktów w systemie, co umożliwia ich szybką naprawę lub wymianę. Ponadto, regularne kontrole są często wymagane przez przepisy prawne i normy bezpieczeństwa, a także mogą być warunkiem ważności polis ubezpieczeniowych.

instalacja odgromowa

Dlaczego instalacja odgromowa jest niezbędna?

Instalacje odgromowe chronią budynki i urządzenia przed skutkami uderzeń pioruna, a także zapewniają:

  • rozszerzoną ochronę przed pożarem – piorun uderzający w budynek może natychmiast wskrzesić ogień blisko łatwopalnych materiałów, co może prowadzić do szybko rozprzestrzeniającego się pożaru. Instalacja odgromowa, poprzez bezpieczne odprowadzenie prądu elektrycznego do ziemi, znacząco zmniejsza ryzyko wybuchu pożaru. Jest to szczególnie ważne w budynkach mieszkalnych, historycznych oraz w obiektach przemysłowych, gdzie obecność łatwopalnych materiałów jest częsta;
  • ochronę strukturalną – bezpośrednie uderzenie pioruna w strukturę budynku może spowodować poważne uszkodzenia, takie jak pęknięcia czy nawet zniszczenie elementów konstrukcyjnych. System odgromowy, poprzez kontrolowanie i odprowadzenia prądu piorunowego, minimalizuje ryzyko takich uszkodzeń. Dzięki temu integralność strukturalna budynku jest zachowana, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa jego użytkowników;
  • kompleksową ochronę urządzeń elektrycznych i elektronicznych – współczesne budynki są wyposażone w liczne urządzenia elektryczne i elektroniczne, które są wrażliwe na skoki napięcia, spowodowane między innymi uderzeniem pioruna. Instalacja odgromowa, poprzez odprowadzanie nadmiaru energii elektrycznej, chroni te urządzenia przed uszkodzeniem. Jest to szczególnie istotne w przypadku drogich urządzeń, takich jak komputery, systemy audio-wideo, sprzęt AGD oraz zaawansowane systemy automatyki domowej.

Instalacja odgromowa – koszt inwestycji

Koszty instalacji odgromowej mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość i rodzaj budynku, specyficzne wymagania dotyczące ochrony, a także od tego, jakiego rodzaju jest montowana instalacja odgromowa. Cena dla typowego budynku mieszkalnego może wahać się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

W przypadku większych obiektów komercyjnych lub specjalistycznych, takich jak obiekty przemysłowe czy historyczne, koszty mogą być znacznie wyższe ze względu na potrzebę zastosowania bardziej zaawansowanych systemów i większej liczby komponentów.

Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę koszty związane z projektowaniem i instalacją systemu, które mogą być różne w zależności od regionu czy dostępności kwalifikowanych specjalistów. Regularne przeglądy i konserwacja instalacji odgromowej również generują dodatkowe koszty, ale są one niezbędne dla utrzymania skuteczności systemu oraz zapewnienia bezpieczeństwa. 

Warto pamiętać, że inwestycja w dobrze zaprojektowaną i zainstalowaną instalację odgromową, może przynieść długoterminowe oszczędności, zapobiegając kosztownym uszkodzeniom spowodowanym przez uderzenia pioruna.

instalacja odgromowa

Podsumowanie

Aby zapewnić maksymalną ochronę swojego domu przed niebezpieczeństwami związanymi z wyładowaniami atmosferycznymi, warto zainwestować w solidną i niezawodną instalację, jaką jest piorunochron. Cena takiego rozwiązania może być zróżnicowana, ale należy pamiętać, że jest to inwestycja w długoterminowe bezpieczeństwo, co często przewyższa początkowe koszty instalacji.

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego domu i spokoju ducha, zapraszamy do sklepów sieci Castorama. Znajdziesz tutaj nie tylko bogaty asortyment komponentów niezbędnych do stworzenia skutecznej instalacji odgromowej, ale także spotkasz się z profesjonalnym doradztwem. 

Eksperci Castoramy, z pasją i wiedzą, pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązania, dostosowane do unikalnych potrzeb Twojego domu. W tych sklepach, gdzie jakość spotyka się z fachowością, każdy krok w kierunku bezpieczeństwa staje się prostszy. 

Castorama to nie tylko miejsce zakupów – to partner w tworzeniu bezpiecznego azylu dla Ciebie i Twoich bliskich.