Produkty

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem

Piwnica bywa często jedynym miejscem, gdzie możemy przechowywać rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Ponieważ jednak nie jest ona zwykle bezpośrednią częścią mieszkania, nie dbamy o jej zabezpieczanie tak, jak w przypadku domu. Tymczasem powinniśmy to zrobić, zwłaszcza gdy przechowujemy w podziemiach cenne dla nas rzeczy.

drzwi do piwnicyPiwnice, zwłaszcza te w wielopiętrowych blokach, stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Nie posiadają trudnych do sforsowania zabezpieczeń, a znaleźć w nich można wartościowe przedmioty, dla których ich właściciele nie mają miejsca w mieszkaniach. Cienkie ścianki działowe, prowizoryczne często drzwi otwierające się na zewnątrz, niezabezpieczone okna – to słabe punkty większości piwnic. Jeżeli więc nie chcemy zrezygnować z dodatkowej przestrzeni, jaką oferuje piwnica, powinniśmy najpierw dokładnie się jej przyjrzeć i zabezpieczyć tak, by uniemożliwić dostanie się do środka potencjalnemu złodziejowi.

Drzwi

To pierwszy element, o jaki powinniśmy zadbać, gdy chcemy przechowywać w piwnicy wartościowe przedmioty. Zwłaszcza w starych piwnicach w blokowiskach są one jedynie prowizoryczne – lekkie, zbite zaledwie z kilku desek, przez które często można też dostrzec, co znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Ich wadą jest również łatwe do sforsowania mocowanie i zawiasy znajdujące się po zewnętrznej stronie piwnicy. Jeżeli zabezpieczenie piwnicy traktujemy poważnie, drzwi powinny stanowić jeden z najważniejszych elementów, jakie będziemy musieli ulepszyć.

Po pierwsze, warto zainwestować w taki model drzwi, który będzie posiadał co najmniej klasę B, jeśli chodzi o odporność na włamanie. Najlepsze będą te wykonane z litego drewna lub stali. Równie ważne jest ich mocowanie: framuga powinna zostać osadzona na kotwach głęboko wpuszczonych w ścianę, a szczelina pomiędzy nią a skrzydłem drzwi powinna mieć na tyle niewielki rozmiar, by nie było możliwości włożenia w nią np. łomu. Dlatego między innymi framuga powinna być wyposażona w metalowy próg. Wewnątrz stalowych drzwi może znajdować się również kratownica, również stalowa.

Równie ważnym elementem zabezpieczenia drzwi są odpowiednie zamki. Najlepiej zastosować dwa, z czego przynajmniej jeden – centralny – powinien być klasy C. Oba z wkładkami tej samej klasy, które w razie zgubienia przez nas kluczy wystarczy wymienić.

Pamiętajmy także, aby drzwi ani ich elementy (np. zamek) nie wyróżniały się wyglądem czy barwą od pozostałych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także celowe ich postarzenie, np. porysowanie czy zabrudzenie, aby nie sprawiały wrażenia, że kryją za sobą wyjątkowe przedmioty.

Okna

Drugim słabym punktem każdej piwnicy jest okno. Jeżeli nasza piwnica jest w nie zaopatrzona, bez wątpienia należy odpowiednio je zabezpieczyć. Oczywiście, otwór o minimalnych rozmiarach nie stanowi dużego zagrożenia, ponieważ nie umożliwi przedostania się do środka żadnemu człowiekowi. Sprawdźmy jednak dokładnie, czy nie zmieści się w nim także dziecko - jeśli nie, nie musimy stosować żadnych zabezpieczeń.

Co innego, gdy otwór okienny jest dużych rozmiarów. Wtedy niezbędne będzie zamocowanie krat. Pamiętajmy jednak, by wybrać pręty zbrojeniowe o średnicy minimum 18 mm. Te mniejsze można łatwo przeciąć nożycami dostępnymi w większości marketów budowlanych. Kratę możemy stworzyć samodzielnie przez zamocowanie poszczególnych prętów stabilnie w ścianach bądź zaprojektować, oddać do wykonania ślusarzowi i przymocować stworzoną przez niego całość.

Ścianyzamek do piwnicy

Ściany działowe pomiędzy poszczególnymi piwnicami często są jedynie prowizoryczne, wykonane z cegieł albo z płyt kartonowo-gipsowych. I jedne, i drugie łatwo sforsować, dlatego na nic zdadzą się wszelkie nasze zabezpieczenia poczynione względem okien i drzwi, jeśli intruz z łatwością przedostanie się do naszego pomieszczenia z piwnicy sąsiada. Jeśli więc okaże się, że ścianki działowe naszej piwnicy nie są najlepszej jakości, możemy wykonać je od nowa, np. murując z cegły o grubości ok 12 cm. Mniej pracy przysporzy zamurowanie wszelkich ubytków i zatkanie większych dziur połówkami cegieł.

Warto zadbać o to, by nasza piwnica była bezpieczną przechowalnią naszego dobytku. Poza powyższym możemy także zaopatrzyć ją w czujnik ruchu z nadajnikiem radiowym lub klasyczny alarm, który głośnym dźwiękiem najprawdopodobniej odstraszy każdego intruza.

Data publikacji: 15.12.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jak zabezpieczyć działkę przed złodziejami

Jak zabezpieczyć działkę przed złodziejami
Posiadacze ogrodów działkowych z pewnością nieraz mieli do czynienia z włamaniami na teren działki bądź przynajmniej o nich słyszeli. Oddalone zwykle ...
Czytaj więcej

Rodzaje kłódek

Rodzaje kłódek
W kwestii bezpieczeństwa jednym z najbardziej solidnych artykułów są kłódki. To nimi zabezpieczamy drzwi do pomieszczeń, do których osoby trzecie nie ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem