Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem

Piwnica bywa często jedynym miejscem, gdzie możemy przechowywać rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Ponieważ jednak nie jest ona zwykle bezpośrednią częścią mieszkania, nie dbamy o jej zabezpieczanie tak, jak w przypadku domu. Tymczasem powinniśmy to zrobić, zwłaszcza gdy przechowujemy w podziemiach cenne dla nas rzeczy.

Piwnica

Przejdź do następnych akapitów:

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem? – 4 skuteczne sposoby

Piwnice, zwłaszcza te w wielopiętrowych blokach, stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Nie posiadają trudnych do sforsowania zabezpieczeń, a można w nich znaleźć wartościowe przedmioty, dla których właściciele nie mają miejsca w mieszkaniach. Cienkie ścianki działowe, często prowizoryczne drzwi otwierające się na zewnątrz, niezabezpieczone okna – to słabe punkty większości piwnic. Jeżeli więc nie chcesz zrezygnować z dodatkowej przestrzeni, jaką oferuje piwnica, przyjrzyj się jej dokładnie i zabezpiecz, tak by, uniemożliwić dostanie się do środka potencjalnemu złodziejowi.

Przeczytaj również: Jak dbać o bezpieczeństwo – skuteczna ochrona dobytku przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć piwnicę? Zacznij od drzwi

Drzwi to pierwszy element, o który warto zadbać, gdy chcesz przechowywać w piwnicy wartościowe przedmioty. Zwłaszcza w starych piwnicach w blokowiskach są one jedynie prowizoryczne – lekkie, zbite zaledwie z kilku desek, przez które często można też dostrzec, co znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Ich wadą jest również łatwe do sforsowania mocowanie i zawiasy znajdujące się po zewnętrznej stronie piwnicy. Jeżeli zabezpieczenie piwnicy traktujesz poważnie, drzwi powinny stanowić jeden z najważniejszych elementów, jakie trzeba ulepszyć.

Po pierwsze, warto zainwestować w taki model drzwi, który będzie posiadał co najmniej klasę B, jeśli chodzi o odporność na włamanie. Najlepsze będą te wykonane z litego drewna lub stali. Równie ważne jest ich mocowanie – framuga powinna zostać osadzona na kotwach głęboko wpuszczonych w ścianę, a szczelina pomiędzy nią a skrzydłem drzwi powinna mieć na tyle niewielki rozmiar, by nie było możliwości włożenia w nią np. łomu. Dlatego między innymi framuga powinna być wyposażona w metalowy próg. Wewnątrz stalowych drzwi może znajdować się również kratownica – także stalowa.

Zamki

Równie ważnym elementem zabezpieczenia drzwi są odpowiednie zamki. Najlepiej zastosować dwa, z czego przynajmniej jeden – centralny – powinien być klasy C. Oba z wkładkami tej samej klasy, które w razie zgubienia przez nas kluczy wystarczy wymienić.

Pamiętaj także, aby drzwi oraz ich elementy (np. zamek) nie wyróżniały się wyglądem czy barwą od pozostałych. Dobrym rozwiązaniem może się okazać celowe ich postarzenie, np. porysowanie czy zabrudzenie, aby nie sprawiały wrażenia, że kryją za sobą wyjątkowe przedmioty.

jak-zabezpieczyc-piwnice

Właściwa ochrona okien

Drugim słabym punktem każdej piwnicy jest okno. Jeżeli Twoja piwnica jest w nie zaopatrzona, bez wątpienia musisz odpowiednio je zabezpieczyć. Oczywiście, otwór o minimalnych rozmiarach nie stanowi dużego zagrożenia, ponieważ nie umożliwi przedostania się do środka żadnemu człowiekowi. Sprawdź jednak dokładnie, czy nie zmieści się w nim dziecko – jeśli nie, nie musisz stosować żadnych zabezpieczeń.

Co innego, gdy otwór okienny jest dużych rozmiarów. Jak zabezpieczyć piwnicę w bloku w takim przypadku? Niezbędne będzie zamocowanie krat. Pamiętaj jednak, by wybrać pręty zbrojeniowe o średnicy minimum 18 mm. Te mniejsze można łatwo przeciąć nożycami dostępnymi w większości marketów budowlanych. Kratę możesz stworzyć samodzielnie przez zamocowanie poszczególnych prętów stabilnie w ścianach bądź zaprojektować, oddać do wykonania ślusarzowi i przymocować stworzoną przez niego całość.

Jak zabezpieczyć piwnicę? Pamiętaj o ścianach

Ściany działowe pomiędzy poszczególnymi piwnicami są często jedynie prowizoryczne, wykonane z cegieł albo płyt kartonowo-gipsowych. I jedne, i drugie łatwo sforsować, dlatego na nic zdadzą się wszelkie zabezpieczenia poczynione względem okien i drzwi, jeśli intruz z łatwością przedostanie się do pomieszczenia z piwnicy sąsiada. Jeśli więc okaże się, że ścianki działowe Twojej piwnicy nie są najlepszej jakości, możesz wykonać je od nowa, np. murując z cegły o grubości ok. 12 cm. Mniej pracy przysporzy zamurowanie wszelkich ubytków i zatkanie większych dziur połówkami cegieł.

Sprawdź także: Sejf z atestem – przed czym właściwie chroni?

Zainstaluj czujniki ruchu

Warto zadbać o to, by piwnica była bezpieczną przechowalnią dobytku. Poza powyższym możesz zatem zaopatrzyć ją także w czujnik ruchu z nadajnikiem radiowym lub klasyczny alarm, który głośnym dźwiękiem najprawdopodobniej odstraszy każdego intruza.

jak-zabezpieczyc-piwnice

Co zrobić, kiedy piwnica zostanie okradziona?

Wiesz już, jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem. Czasem jednak, pomimo najlepszych zabezpieczeń, dochodzi do kradzieży. Co zrobić w takiej sytuacji? 

Jeśli na pierwszy rzut oka widzisz, że złodzieje zabrali wszystko z piwnicy, nie wchodź do środka, tylko jak najszybciej wezwij policję. Jeżeli jednak włamywacze nie zabrali wszystkiego, przyjrzyj się, co mogło zostać skradzione i również zgłoś włamanie. Ta wiedza przyda się podczas zgłaszania sprawy policji.

Zastanów się też, w jaki sposób złodzieje dostali się do środka – przez drzwi, okno, a może przeszli od sąsiada obok? To słaby punkt Twoich zabezpieczeń, wymagający wprowadzenia zmian. Warto też skontaktować się z sąsiadami i spółdzielnią, poinformować o zdarzeniu i ostrzec innych, aby problem kradzieży nie dotknął szerszej grupy.

jak-zabezpieczyc-piwnice

Zainspiruj się: Przegląd sejfów do domowego zastosowania

Jak zabezpieczyć piwnicę w bloku?

Sposoby na to, jak zabezpieczyć piwnicę przed kradzieżą w bloku, kamienicy albo domku jednorodzinnym, są co do zasady takie same. Pamiętaj o odpowiedniej ochronie ścian, drzwi i okien. Zainwestuj w czujniki ruchu. Jeśli w Twoim domu jednorodzinnym zamontowany jest alarm, zadbaj o to, aby obejmował on również podziemie.