Jak odnowić stare tapety?

Jeśli nasze tapety straciły dawny wygląd, nie zawsze musimy wymieniać je na nowe. Czasami wystarczy kilka zabiegów, które pozwolą przywrócić naszym ścianom świeży wygląd.

Od czego zacząć?

Najpierw warto dokonać przeglądu stanu zamocowania tapet. Jeśli znajdziemy miejsca, w których tapety odstają albo są przetarte czy zniszczone – powinniśmy o nie zadbać szczególnie. Jeśli odstawanie tapet jest jedynie miejscowe, w rogach czy na krawędziach, mamy możliwość dokonania precyzyjnej i dyskretnej naprawy przy pomocy specjalnego kleju do podklejania brzegów.

Nawet stare tapety winylowe czy papierowe, kiedy zostaną odtłuszczone i podklejone a nie mają zbyt dużych uszkodzeń mechanicznych, można poddać odnawianiu.

Odnawianie różnych rodzajów tapet:

- W przypadku tapet akrylowych, które są wykonane z papieru powlekanego warstwą akrylowej pianki, a także w przypadku tapet zwanych raufazami – możemy malować ich powierzchnie.

Uwaga! Do malowania tych tapet nie należy stosować farb rozcieńczanych wodą, ponieważ może to powodować odklejanie i powstawanie pęcherzy.

- Tapety winylowe łatwiej utrzymać w czystości, należą bowiem do zmywalnych. Poza okresowym myciem nadają się także do odświeżającego malowania.

- Tapety z włókna szklanego są bardzo odporne na zabrudzenia oraz zmywanie, dlatego znajdują zastosowanie w trudnych warunkach, także w łazienkach. Po jakimś czasie i te tapety możemy z powodzeniem odnowić przez pomalowanie ich powierzchni.

Już na etapie wykańczania ścian możemy pomyśleć o tapecie, która pozwoli na łatwe odświeżenie i szybką metamorfozę wnętrza w mniej lub bardziej odległej przyszłości.

Farby do malowania tapet

Nie wszystkie rodzaje farb nadają się do danego rodzaju tapety. Najczęściej stosujemy farby dyspersyjne, ponieważ są najbardziej uniwersalne. Nadają się zarówno do tapet winylowych, jak i z włókna szklanego. Dla zapewnienia odpowiedniego pokrycia nanosimy zwykle kilka warstw farby, jest to także niezawodny sposób na zamaskowanie śladów widocznego zużycia.

Gdy jednak ubytki starej tapety są nieco większe – warto zastosować farby akrylowe lub lateksowe. Do sfatygowanych i starych tapet najbardziej wskazane będzie użycie farb akrylowych.

Sposoby malowania tapet

Tak jak w przypadku zwykłego malowania ścian farbami, tak i przy odnawianiu tapet powinniśmy odpowiednio dobrać technikę nanoszenia farby. Jeśli zależy nam na zachowaniu wzoru tapety a także na czasie i wygodzie – najlepiej zastosować metodę natryskową. Cienką warstwę farby na stare tapety w sposób dokładny i równomierny naniesiemy za pomocą specjalnego pistoletu.

SMALL_jasna_tapetaSMALL_jasna_tapetaSMALL_jasna_tapetaSMALL_jasna_tapeta

Możliwe jest również nakładanie farby przy pomocy pędzli. Tutaj szczególnie istotny będzie dobór odpowiedniego narzędzia. Pędzle z krótkim i syntetycznym włosiem będą nadawały się szczególnie do malowania tapet z wypukłościami. Farby lateksowe najlepiej nakładać pędzlami z włosiem nylonowym, natomiast zwykłe emulsje – pędzlami z włosiem poliestrowym. 

Każdym pędzlem powinniśmy wykonywać ruchy okrężne, żeby pokryć dokładnie każdą wypukłość na powierzchni ściany.

Malowanie tapet wałkiem jest techniką znacznie szybszą niż malowanie pędzlem. Pamiętajmy jednak, że przy tapetach z wypukłościami powinniśmy zastosować wałek z długim włosiem, by farba miała szanse wypełnić wszelkie nierówności wzorów. Najlepiej będzie prowadzić wałek z farbą pionowo, a później ukośnie na boki.

Użycie szablonów malarskich sprawdzi się jedynie na gładkich tapetach. Wypukłe wzory spowodują nierówne przyleganie szablonu do ściany i możliwe jest, że pojawią się nieestetyczne zacieki.

SMALL_ciemna_tapetaSMALL_ciemna_tapetaSMALL_ciemna_tapetaSMALL_ciemna_tapeta