Produkty

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Instrukcja krok po kroku

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Instrukcja krok po kroku

Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe powinno efektywnie pracować kilka lat. Jeśli zauważysz spadek wydajności systemu, konieczne będzie odpowietrzenie podłogówki. Jak usunąć nagromadzone powietrze w rurkach pod posadzką? Okazuje się, że zadanie to wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Przejdź do następnych akapitów:

Odpowietrzenie to konieczność, ale nie zawsze wada systemu

Ogrzewanie podłogowe od dobrych kilku lat wymieniane jest jako jeden z najlepszych i najefektywniejszych sposobów na rozprowadzenie ciepła po domu. Podłogówkę tworzy system rurek skryty pod posadzką. To normalne, że w dopiero co stworzonym układzie znajduje się nadmiar powietrza. Dlatego po zakończeniu montażu przewodów, przy pierwszym uruchomieniu instalacji, ma miejsce odpowietrzanie podłogówki. Dzięki temu ogrzewanie będzie działało prawidłowo.

O ile cały układ został dobrze wykonany, przez kilka najbliższych lat nie trzeba będzie tego procesu powtarzać. Ogrzewanie powinno działać bez zarzutów. Po upływie około 4 lat od ostatniego odpowietrzenia instalacji, przy normalnym użytkowaniu ogrzewania, konieczne będzie ponowne oczyszczenie rurek z powietrza. I nie jest to defekt systemu. Jednak nie wszystkie instalacje są bez wad i czasem podłogówkę należy odpowietrzyć znacznie szybciej. Jakie są przyczyny takiej sytuacji? Po czym poznać, że rurki są zapowietrzone? Jak samemu odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Po tych oznakach poznasz, że podłogówka jest zapowietrzona

Trudno przeoczyć nadmierną ilość gazu w ogrzewaniu podłogowym. Nie jest to jedna z wad ukrytych, które ujawniają się po dłuższym czasie czy dopiero podczas gruntownego remontu. Do stwierdzenia nieprawidłowości nie musisz też zatrudniać fachowca. Możesz to zrobić samodzielnie. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Zapowietrzony system jest mniej wydajny, dlatego pierwszą przesłanką o nadmiarze powietrza w rurkach jest spadek temperatury. Chłód odczujesz pomimo intensywnej pracy ogrzewania. Możesz poczuć, że ogólnie w domu zmniejszyła się temperatura lub znaleźć na podłodze zimne miejsca, od których przestało docierać ogrzewanie. Oznaką problemu są też odgłosy wydobywające się z instalacji. Bulgotanie, szum czy dźwięk przypominający przelewanie wody potwierdzają konieczność odpowietrzenia podłogówki.

Na szczęście zadanie to nie wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu ani zrywania podłogi. Pracę ułatwia nowoczesny sposób tworzenia instalacji. Jak odpowietrzyć podłogówkę? Przygotuj sobie skrzynkę z narzędziami i zarezerwuj dłuższą chwilę. Czas odpowietrzania zależy od rozmiaru układu i stopnia napełnienia rurek powietrzem.

Przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego

Jeśli od pierwszego włączenia podłogówki nie minęło wiele czasu, a Ty już zastanawiasz się, jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe, warto zastanowić się nad źródłem problemu. Poznaj najpopularniejsze przyczyny zapowietrzenia instalacji. Czasem wina wcale nie leży w źle wykonanym systemie, ale jego niepoprawnym użytkowaniu.

Nadmiar powietrza w rurkach najczęściej pojawia się w efekcie niewłaściwego napełnienia systemu. Wody w układzie nie może być ani za dużo, ani za mało. Powinna też wypełniać rurki w odpowiednim tempie. Jeśli przez ten etap przejdzie się zbyt szybko, ogrzewanie straci wydajność. Przyczyną problemu może być również niedokładne odpowietrzenie podłogówki za pierwszym razem. Powietrze, które pozostanie w rurach, cały czas będzie w nich krążyło.

Ogrzewanie podłogowe to system złożony z wielu elementów, którego najsłabszym ogniwem, pod względem częstego zapowietrzania, są małe śrubki czy złączki. Jeśli będą niedokręcone, powietrze do rurek może przedostawać się właśnie przez nie. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji wzrasta, jeśli podczas tworzenia ogrzewania nie użyto wkładki antydyfuzyjnej.

Gdy ustawisz niewłaściwą temperaturę wody, sam przyczynisz się do zwiększenia ilości powietrza w rurach. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy ciecz w układzie jest zbyt gorąca.

jak odpowietrzyć podłogówkę

Jak odpowietrzyć podłogówkę krok po kroku?

Usunięcie nadmiaru powietrza z podłogówki nie jest trudne, ale raczej czasochłonne. Elementem nowoczesnej instalacji są rozdzielacze, wyposażone w automatyczne zawory odpowietrzające. Ich obecność zdecydowanie ułatwia zadanie. W jaki sposób usprawnić ogrzewanie podłogowe? Jak odpowietrzyć tak zbudowaną instalację?

Postępowanie zależy od umiejscowienia rozdzielaczy. Czy są na jednym poziomie z ogrzewaniem czy na różnych kondygnacjach? Zadanie to jest najprostsze, gdy skrzynka z belką rozdzielczą znajduje się na tym samym piętrze. W jaki sposób przebiegają wtedy prace? Jak odpowietrzyć podłogówkę z zaworem RTL lub bez niego? Instrukcja zawiera tylko kilka kroków. Część z nich trzeba powtarzać.

Krok 1

Ustaw pompę ciepła tak, aby pracowała na pełnej mocy. Następnie zakręć praktycznie wszystkie zawory odcinające, które znajdują się na belce. Otwarty zostaw jedynie jeden z nich.

Krok 2

Odkręć wodę i poczekaj, aż wypchnie nadmiar powietrza z rur. Usłyszysz wtedy świsty z odpowietrznika. Zadanie powiedzie się, jeśli otwarta pozostanie tylko jedna pętla. Przeważnie proces ten trwa od 10 minut do 15 minut. Jeśli zobaczysz krople wody na instalacji nie wpadaj w panikę - to normalne zjawisko.

Krok 3

Gdy przepompowana zostanie cała woda, zakręć zawór.

Krok 4

Powtórz 2 i 3 krok na kolejnych obwodach. Im ich więcej, tym dłuższe będzie całe przedsięwzięcie. Nie przyspieszaj go jednak w żaden sposób - efekt będzie odwrotny.

Każdą odpowietrzoną rurkę zakręć. Mimo że jest oczyszczona z powietrza, musi pozostać zamknięta. Niezależnie od etapu odpowietrzania, otwarty może być tylko jeden przewód.

Krok 5

Po odpowietrzeniu wszystkich pętli podłogówki, odkręć zawory i włącz ponownie instalację.

Jak odpowietrzyć podłogówkę, gdy rozdzielacz znajduje się na innej kondygnacji?

Jeśli rozdzielacz znajduje się poniżej ogrzewania podłogowego (np. w piwnicy), schemat pracy jest inny. Przede wszystkim nie należy włączać pompy, ale ją wyłączyć. Później zamknij wszystkie zawory i automatyczne odpowietrzniki. Co dalej? Do zaworów spustowych przymocuj wężyki. Przewód odchodzący od belki zasilającej połącz z instalacją wodociągową, a z belki powrotnej z kanalizacją. Otwórz jeden przewód i zakręć go dopiero wtedy, gdy przepływająca woda będzie pozbawiona powietrza. Cały proces powtórz na pozostałych obwodach. Nim uruchomisz ponownie instalację, sprawdź jeszcze, czy powietrze nie zostało w rozdzielaczu.

Ogrzewanie podłogowe łatwo odpowietrzysz samodzielnie

Do rozwiązania problemu z zapowietrzoną podłogówką nie musisz zatrudniać fachowca. Znajdź wolne popołudnie, bo zadanie to bywa czasochłonne i samodzielnie usuń nadmiar powietrza z rurek schowanych pod posadzką. Zadanie to jest bardzo łatwe, jeśli rozdzielacz znajduje się na tym samym poziomie co system ogrzewania podłogowego. Dłużej potrwa odpowietrzanie układu, jeśli centrum sterowania umieszczone jest na innej kondygnacji. Miej to na uwadze, gdy będziesz projektował lub remontował wnętrze. Elementy do stworzenia niezawodnej, a przede wszystkim łatwej do odpowietrzenia podłogówki, znajdziesz w Castoramie.

Data publikacji: 25.08.2021
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Odpowiadamy!

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe? Odpowiadamy!
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie grzewcze wybierane coraz częściej w nowym budownictwie, chociaż wiele osób decyduje się na montaż systemu p...
Czytaj więcej

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać

Jaka mata grzejna do łazienki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać
Mata grzejna do łazienki to najprostszy sposób na wykonanie ogrzewania podłogowego w tym pomieszczeniu. Jej instalacja nie wymaga generalnego r...
Czytaj więcej

Jak uzyskać prawidłowe odczyty czujników ciepła

Jak uzyskać prawidłowe odczyty czujników ciepła
Wyposażony w czujnik temperatury regulator pokojowy ma za zadanie sterować intensywnością działania urządzenia grzewczego. Dzięki jego użyciu w pomies...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Instrukcja krok po kroku