icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak ogrzać przedpokój?

Jesienią i zimą przedpokój jest miejscem, w którym przechowujemy mokre odzienie wierzchnie i obuwie - z tego powodu ważne jest zapewnienie takiej ilości ciepła, które nie tylko ogrzeje przestrzeń tuż za drzwiami wejściowymi, ale i wysuszy płaszcze i parasole. Możemy w tym celu zastosować różne rodzaje ogrzewania – od podłogowego po tradycyjne i nowoczesne grzejniki. Których z nich najkorzystniej będzie użyć?

Przedpokój i jego funkcje

Spośród pomieszczeń składających się na mieszkanie lub dom przedpokój stanowi wnętrze przechodnie, które umożliwia przejście od drzwi zewnętrznych do poszczególnych wnętrz. Jego rozmaite kształty od kwadratu, przez prostokąt (jeśli jest szczególnie wydłużony, jest korytarzem), aż do litery L, umożliwiają domownikom swobodne poruszanie się pomiędzy wejściem do domu a pomieszczeniami, które połączone są z przedpokojem, jeśli odległość najbardziej zbliżonych ścian przeciwległych nie będzie mniejsza niż 1,2 m. Zachowanie tego dystansu umożliwi komunikację również osobie niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Czy wiesz, że...?

Nazwa „przedpokój" traktowana jest często na równi z „przedsionek", tymczasem wyrazy te nie są bliskoznaczne. Przedsionek – inaczej nazywany wiatrołapem – jest ograniczona drzwiami przestrzenią pomiędzy drzwiami zewnętrznymi a prowadzącymi do wnętrza mieszkania, czyli najczęściej przedpokoju. Jego głównym zadaniem jest zapobiegnięcie ucieczce ciepła z ogrzewanych pomieszczeń przez wyrównanie temperatur między wnętrzem a zewnętrzem. Dodatkowo jego obecność wytłumia dźwięki otoczenia budynku, może też pełnić rozmaite funkcje użytkowe.

Grzejnik stalowy Quinn Radiators Ligna CV22 600 x 800 mm
Grzejnik stalowy Quinn Radiators Ligna CV22

Przedpokój jest strefą, gdzie rozmawiamy z przybyłymi do nas osobami (o ile tej funkcji nie przejmuje porozumiewanie się za pomocą domofonu czy wideodomofonu) i gdzie witamy naszych gości – i z tego powodu jego wykończenie powinno nawiązywać do całości mieszkania, stanowić aranżacyjny wstęp i przedsmak tego, co zobaczą w pokoju gościnnym lub salonie.

Pomieszczenie to należy wyposażyć nie tylko w przestronne lustro i odpowiednie oświetlenie, które ułatwi nam ubranie się przed wyjściem z domu do pracy i szkoły, ale również w ogrzewanie, którego zalety doceniamy przede wszystkim zimą, jak też słotną jesienią.

Grzejnik dekoracyjny Luxrad Oval 1700 x 410 mm grafitowy
Grzejnik dekoracyjny Luxrad Oval 1700 × 410 mm

To w przedpokoju suszymy zaśnieżone czapki i rękawiczki, ociekające wodą parasole i kurtki przeciwdeszczowe, przemoknięte obuwie, czyścimy łapy psu po powrocie ze spaceru. Wysoka temperatura nie tylko przyspieszy proces suszenia, ale wytworzy już przy wejściu do domu wyczuwalną atmosferę ciepłą i przyjaznego klimatu, którymi chcemy, żeby charakteryzował się cały nasz dom.

Jak uniemożliwić ucieczkę ciepła przez drzwi zewnętrzne?

Jeśli przedpokój graniczy bezpośrednio ze strefą wejścia do naszego domu, a nie jest odgrodzony od warunków zewnętrznych korytarzem lub klatką schodową, wystarczy dłuższe otwarcie, a nawet uchylenie drzwi, by zgromadzone w nim ciepło zmieszało się z przenikliwym zimnem. A dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy po powrocie z sanek dzieci przed zamknięciem drzwi otrzepują ze śniegu czapki, szaliki i rękawiczki.

Czy wiesz, że...?

O tym, jak intensywnie dochodzi do wyrównania temperatur w takim pomieszczeniu jak przestronny hol – który jest reprezentacyjnym, wystawnym i przestrzennym przedpokojem – wiedzą widzowie teatrów, restauracji i kin. Otwierając drzwi prowadzące do takich budynków, napotykaliśmy do niedawna na sztywną, materiałową kurtynę, która zapobiegała ucieczce ciepła – dzisiaj jej funkcję przejęły kurtyny powietrzne, urządzenie, które nadmuchują z góry silny strumień gorącego powietrza, uniemożliwiając zimnu wniknięcie do wnętrza holu.

Grzejnik dekoracyjny Terma TRP 600 x 990 mm grafit
Grzejnik dekoracyjny Terma TRP 600 × 990 mm grafit

Zastosowanie kurtyny powietrznej w domu jednorodzinnym będzie jednak niepotrzebnym wydatkiem, jeśli ściany zewnętrze pokryte są warstwą izolacji, do odpowiedniej ościeżnicy drzwiowej dobrane zostały skrzydła o współczynniku przenikalności cieplnej UD mniejszym niż 1,3 W/(m²*K), a dodatkowo drzwi zostały uszczelnione, podobnie jak ościeżnica. Dodatkowe uszczelki są cechą składową drzwi energooszczędnych, a jeśli nasze wejście do domu nie zostało wyposażone w taki model, o zamontowanie uszczelek możemy z powodzeniem zadbać we własnym zakresie.

Idealne do przedpokoju – ogrzewanie podłogowe

Jeśli przedpokój spełnia funkcję wizytówki naszego domu i dbamy o jego wykończenie spójne z linią aranżacyjną pozostałych pomieszczeń, widok umieszczonego w pobliżu drzwi wejściowych grzejnika zaburzy stylistyczną całość kompozycyjną. Możemy jednak zapewnić pomieszczeniu odpowiednią dawkę ciepła, a sobie i naszym gościom – brak obecności urządzenia grzewczego w polu widzenia. Umożliwi to montaż ogrzewania podłogowego. Czym góruje ono nad innymi sposobami na zwiększenie temperatury w pomieszczeniu?

- komponenty składające się na ogrzewanie podłogowe są ukryte pod posadzką, a na widoku pozostaje jedynie regulator temperatury,

- często wykorzystywanym materiałem pokrycia podłogi są płytki ceramiczne – w ich ofercie znajdziemy nie tylko poszukiwany wzór na powierzchni i tonację kolorystyczną, ale również parametry pozwalające na zastosowanie na macie grzejnej lub przewodach wypełnionych czynnikiem grzewczym,

- ciepło od posadzki rozchodzi się po pomieszczeniu w sposób równomierny i jest odczuwane w przyjemny sposób,

- ogrzewana podłoga skraca czas wysychania przemoczonego obuwia i położonych na niej otwartych parasoli pokrytych wodą deszczową i ze stopionego śniegu.

Porada eksperta:

Wybierając do przedpokoju jeden z dwu typów ogrzewania podłogowego – elektryczny lub wodny – warto zwrócić uwagę na to, że drugie z wymienionych – z racji usytuowania w pobliżu drzwi zewnętrznych – narażone będzie na zamarznięcie czynnika grzewczego w przypadku dłuższej nieobecności domowników i panujących w tym czasie panujących mrozów. Z tego względu korzystniejszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, mniej czułe na spadek temperatury. Jeśli jednak przedpokój od drzwi zewnętrznych dzieli wiatrołap i nie ma ryzyka przeniknięcia mrozu do pomieszczenia, a dodatkowo zdecydowaliśmy się na zastosowanie wodnego ogrzewania podłogowego w większej ilości pokoi, tego typu podłogówka sprawdzi się również w przedpokoju.

Grzejnik kwarcowy Skan pojedynczy
Grzejnik kwarcowy Skan pojedynczy

Jakie grzejniki do przedpokoju?

Skutecznym sposobem na ogrzanie przedpokoju jest zastosowanie grzejnika. Takie rozwiązanie jest efektywne – zwłaszcza w takich pomieszczeniach, w których utrzymywanie wyższej temperatury przez większość czasu jest niepotrzebne i tylko sporadycznie pojawia się konieczność użycia urządzeń grzewczych. Możemy zdecydować się na zastosowanie grzejników przenośnych i nadmuchowych.

Są mobilne, łatwe do przenoszenia i ustawiamy je (lub kierunek strumienia ciepłego powietrza) w każdym miejscu, które potrzebuje dogrzania.

Grzejnik dekoracyjny Instal-Projekt Indivi czarne szkło
Grzejnik dekoracyjny Instal-Projekt Indivi

Taką cechą nie mogą poszczycić się urządzenia trwale umiejscowione w ścianie lub podłodze, ale niektóre z modeli tego typu grzejników mają właściwość, która w ogólnym rozrachunku wad i zalet sposobów ogrzewania pomieszczeń, jest coraz częściej brana pod uwagę – mają dekoracyjny wygląd i łączą cechy estetyczne i funkcjonalne.

Co więcej – w przeciwieństwie do na przykład grzejników łazienkowych – popularnych drabinek – które trudno wyobrazić sobie jako element wyposażenia salonu, dekoracyjnie urządzenia grzewcze sprawdzają się nie tylko w przedpokoju.

Pierwszym przykładem jest grzejnik w formie ławeczki, na której można usiąść w czasie zmiany obuwia z domowego na wizytowe – dzięki jego zastosowaniu nie będziemy musieli troszczyć się o zapewnienie naszym gościom i domownikom siedziska do wygodnego zakładania butów. A że dodatkowo będzie ono ciepłe, pomoże w wyschnięciu rękawiczek, czapek i szalików.

Grzejnik dekoracyjny Instal-Projekt Afro New 280 x 1800 x 106 mm biały
Grzejnik dekoracyjny Instal-Projekt Afro New

Jeśli z kolei nasz przedpokój jest małych rozmiarów lub z racji kształtu przypomina korytarz na tyle wąski, że postawienie na nim ławeczki utrudniłoby przemieszczanie się i wygodne mijanie dwu osób, grzejnik może mieć inny kształt – kolumnowy i blisko sąsiadujący ze ścianą.

On również wyposażony jest w funkcjonalne udogodnienie, ponieważ może służyć za wieszak – kolejne akcesorium niezbędne w pomieszczeniu, w którym ściąga się i zakłada odzienie wierzchnie. Jeśli któryś z naszych gości nie zabrał ze sobą parasola i przybył do nas w nasiąkniętym wilgocią płaszczu, ten – powieszony na grzejniku – w krótkim czasie stanie się nie tylko suchy, ale i przyjemnie ciepły. Właściwości tej pozbawione będą za to ubrania na zwykłym wieszaku w przedsionku, w którym panuje temperatura zbliżona do tej za drzwiami wejściowymi.

 

 

Data publikacji: 21.11.2016