Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?

Ogród może być miejscem spotkań w gronie rodziny i znajomych nie tylko w czasie ciepłych, letnich wieczorów, ale również wiosną i jesienią, jeśli tylko zapewnimy gościom odpowiednie warunki. Oto sposoby na utrzymanie temperatury, pozwalającej na długie biesiadowanie pod gołym niebem.

Komfort cieplny w ogrodzie od wiosny do jesieni

Spotkania organizowane pod gołym niebem mają swój niezaprzeczalny urok i czar, który pryska, kiedy tylko chłód wieczoru wdziera się pomiędzy biesiadników. Doraźnie możemy ratować sytuację ciepłymi pledami przyniesionymi z domu, jednak aby w przyszłości nie pozwolić niskiej temperaturze zepsuć nam czasu spędzonego w gronie rodziny i znajomych, należy uprzednio się przygotować. Na szczęście sposobów na uzyskanie komfortu cieplnego jest na tyle dużo, że z powodzeniem można wybrać, taki który nam odpowiada – czy będzie to ogrodowa altana, miejsce do grillowania, czy rozległy taras.

Jak zorganizować miejsce spotkań na świeżym powietrzu?

Wybrany przypadkowo fragment ogrodu, który posłuży nam do przygotowania grilla pod gołym niebem, spełni swoją funkcję w czasie miesięcy wakacyjnych, jednak aby stał się miejscem przeciąganych długo w noc spotkań także jesienią, wymagać będzie od nas nieco starań. Dlaczego? Zimne powiewy będą dokuczliwe dla naszych gości, jeśli wybierzemy miejsce zupełnie nieosłonięte od wiatru. Z kolei deszcz, nawet letni, sprawi, że biesiadnicy przeniosą się do wnętrza budynku, jeżeli nad ich głowami nie będzie rozpostarte żadne zadaszenie.

Jeśli nasz teren zielony nie posiada wybudowanej altany, minimum komfortu zapewni ogrodowy namiot lub pawilon. Aby zapewnić w nich cyrkulację powietrza podczas upalnych i dusznych dni, boczne ściany po zwinięciu w rulon podczepiane są pod daszek. Materiały wykonania tego typu akcesoriów ogrodowych pozwalają na wielosezonowe użytkowanie, ale ograniczeniem będzie brak możliwości obsługi wewnątrz przenośnego grilla, jeśli ściany są zsunięte i chronią przed wiatrem.

Przenośny ogrzewacz gazowy Duraterm
Przenośny ogrzewacz gazowy Duraterm
Piecyk ceramiczny Master 440 CR
Piecyk ceramiczny Master 440 CR

Trafnym wyborem miejsca spotkań w gronie wielu osób będzie przydomowy taras, zwłaszcza że bliskość kuchni pozwoli na sprawną obsługę gości. Jeśli jest osłonięty od wiatru, na przykład za pomocą porośniętego pnączami kwietnika (lub zieloną ścianą ogrodu wertykalnego), a od deszczu chronią wysuwane markizy lub stałe zadaszenie, miejsce takie okaże się idealne dla zapewnienia biesiadowaniu odpowiedniej temperatury, gdy spotkania odbywają się wiosną lub jesienią.

Ciepło, blask i zapach pochodzący z rozpalonego ognia

Niemal każdy przechowuje w pamięci wspomnienia spotkań organizowanych przy palącym się ognisku. Ciepło bijące z rozpalonych polan nie musi pochodzić tylko z niego. Wystarczy na ścianie domu graniczącej z altaną wybudować kominek – wg uznania zabudowany lub otwarty – aby w wygodnych fotelach ogrodowych napawać się doznaniami, jakie towarzyszą zjawiskom płomieni dobywających się z paleniska.

Uwaga!

Tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku ścian wybudowanych z drewna. Jeśli natomiast surowcem tym wyłożona jest posadzka tarasu, w miejscu usytuowania kominka lub stacjonarnego, murowanego grilla należy ją utwardzić i pokryć niepalnym materiałem.

W zależności od naszych potrzeb kominek można konstrukcyjnie połączyć z funkcją grilla stacjonarnego, domowej wędzarni czy pieca. Jeśli nie zdecydujemy się na wybudowanie takiej konstrukcji lub nie pozwalają na to materiały wykonania ściany graniczącej z tarasem, posiłkować się możemy wolnostojącym piecem typu koza – aby oprócz zapewnienia ciepła sycił oczy widokiem płomieni, wybierzmy model z przeszklonymi drzwiczkami. Innym sposobem na towarzystwo palących się płomieni jest użycie biokominka – w tym jednak przypadku, aby odczuć jego skuteczność cieplną, należy wybrać model o dużej mocy, a taki – z racji swoich gabarytów i wagi – jest trudny do przenoszenia.

Parasol, grzybek i inne grzejniki zasilane gazem

Nasz przegląd urządzeń grzewczych, które możemy zastosować na zewnątrz budynku rozpoczynamy od grzejników zasilanych gazem pochodzącym z butli z paliwem płynnym. To promienniki, które emitują promieniowanie podczerwone dające natychmiastowe uczucie ciepła. Są bezpieczne w użytkowaniu i efektywnie ogrzewają przestrzeń niezależnie od podmuchów wiatru nawet do kilkunastu metrów kwadratowych, tworząc miłe w odczuciu ciepło. Mają one różne kształty, choć ten sam sposób działania:

- promienniki podwieszane pod parasolem grzewczym,

- przenośny ogrzewacz gazowy,

- grzybek,

- słup ognia.

Niewątpliwie największą urodą cieszy się ostatni z wyżej wymienionych, a trzeci z wolnostojących grzejników gazowych – słup ognia. Nazwa ta jest użyta nieprzypadkowo, ponieważ jego działaniu towarzyszy zjawiskowy wieczorową i nocną porą płomień, który dodatkowo rozświetla przestrzeń wokół urządzenia. Ponieważ urządzenia tego typu są często spotykane w kawiarniach, ogródkach piwnych i restauracjach, o skuteczności ich działania możemy się przekonać przed wyborem odpowiedniego dla nas modelu – np. podczas wieczornego wyjścia do miasta.

Porada eksperta:

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić stronę wizualną grzejnika typu słup ognia, niektórzy producenci wyposażyli jego obudowę w wielokolorowe oświetlenie LED, które łagodnie przechodząc z jednej barwy w następną wraz z płomieniem współtworzy nastrój i dekoruje światłem przestrzeń. Rozwiązanie tego typu sprawdzi się szczególnie w miejscach, które długo w noc rozbrzmiewają odgłosami głośnej zabawy.

Jeśli miejsce przygotowywane do spotkań pod gołym niebem – zgodnie z nazwą – nie jest niczym osłonięte, warto wybrać parasol grzewczy z rozmieszczonymi pod jego czaszą promiennikami gazowymi. Zadaszenie tego spełni dwojaką funkcję – zapobiegnie zarówno moknięciu i marznięciu gości i gospodarzy w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych.

Nagrzewnica elektryczna Stanley PTC 2 kW
Nagrzewnica elektryczna Stanley PTC 2 kW

Grzejniki zasilane energią elektryczną

Także w przypadku tego rodzaju zasilania znajdziemy promienniki podczerwieni – równie efektywne co gazowe – oraz inne urządzenia, których używać możemy również wewnątrz budynku w celu dogrzania pomieszczeń. Ich jedynym ograniczeniem jest konieczność doprowadzenia do miejsca ich zastosowania przewodu sieciowego. Najlepiej, aby miał wyrazisty, jaskrawy kolor, co umożliwi nam jego dostrzeżenie w miejscach gorzej oświetlonych. Do urządzeń grzewczych możliwych do wykorzystania na zewnątrz budynku należą:

- nagrzewnica elektryczna (w tym olejowa),
- termowentylator,
- termowentylator kwarcowy i ceramiczny,
- przenośny grzejnik olejowy,
- promiennik elektryczny.

Dwa pierwsze spośród wymienionych urządzeń będą działać efektywnie na wolnym powietrzu pod warunkiem, że biesiadnicy będą osłonięci od wiatru – nagrzane przez ogrzewnicę lub standardowy termowentylator powietrze tym szybciej się ochłodzi, im więcej nieszczelności w pionowych osłonach znajdą chłodne podmuchy. Warto pamiętać również, że promienniki, przenośne grzejniki i termowentylatory nie są przystosowane do zastosowań zewnętrznych, dlatego w trosce o bezpieczeństwo użytkowania powinny być załączane z wewnątrz budynku lub w najbliższym jego – osłoniętym ścianami i zadaszonym – sąsiedztwie.

Czy wiesz, że…?

Zarówno zasilane gazem, jak i energią elektryczną promienniki wytwarzają ciepło, które szczególnie dobrze nadaje się do zastosowań zewnętrznych. Dlaczego? Promieniowanie podczerwone – w przeciwieństwie do nagrzewnic – nie ma za zadanie spowodować ocieplenia powietrza wypełniającego ograniczoną ścianami i dachem przestrzeń. Promieniowanie dopiero po zetknięciu z ciałem stałym powodują wzrost jego temperatury, co przypomina (również sensorycznie) działanie na skórę promieni słonecznych.

Termowentylator kwarcowy Duraterm RH 06
Termowentylator kwarcowy Duraterm RH 06

Nie tylko działanie grzejnika wpływa na odczuwanie ciepła!

Pamiętajmy, że komfort przebywania na zewnątrz domu tworzy nie tylko odpowiednia temperatura wyrażona w stopniach Celsjusza, jaka towarzyszy gospodarzom i gościom, ale również szeroko pojęta wygoda. Na tę ostatnią składają się przyjemne w użytkowaniu meble ogrodowe, najlepiej osłonięte poduchami i miękką w dotyku tapicerką tekstylną. Wybierając je, zwróćmy uwagę na to, by ich konstrukcja umożliwiała przechowywanie w ich wnętrzu przygotowanych na okazję biesiady pledów dla co bardziej wrażliwych na zmiany temperatur dzieci i dorosłych. Odczuwaniu przyjemnego ciepła przysłuży się również imbryk żeliwny ze stale gorącą herbatą. Zachowamy odpowiednią temperaturę jego zawartości, jeśli ustawiony będzie na powierzchni wolnostojącego pieca lub na stojaku wyposażonym w zapalony, jednorazowy ogrzewacz.

 

Data publikacji: 09.11.2016