Produkty

Jak pozbyć się chwastów

Jak pozbyć się chwastów

Chwasty na naszych działkach i w ogrodach są niezwykle uciążliwe. Rosną szybko i równie łatwo się rozmnażają. Często powodują duże straty przez zarastanie innych roślin, co kończy się ich zamieraniem. Dlatego od początku sezonu warto podjąć z nimi walkę.

chwastyOgraniczanie ilości chwastów

Aby ograniczyć występowanie chwastów na naszej działce warto zacząć od początku, czyli zmniejszyć możliwość pojawiania tych niepożądanych roślin. O ile na trawniku nie jest to takie łatwe, to na rabacie czy zakątku z krzewami jest to wykonalne. Dobrym sposobem jest ściółkowanie gleby. Możemy zastosować ściółki organiczne, np. korę czy zrębki drewniane. Ograniczy to występowanie chwastów w dużej ilości oraz poprawi warunki glebowe innych roślin.

Mamy także możliwość zastosowania ściółek syntetycznych np. foli lub agrowłókniny. Jest to skuteczny sposób na redukcję zachwaszczenia przy małym nakładzie pracy. Ściółki syntetyczne wystarczają na wiele lat i nie wymagają regularnej kontroli, jak w przypadku organicznego pokrycia gleby (więcej w artykule „Ściółkowanie gleby w ogrodzie”).

Ważne również, by samemu nie wprowadzić nasion chwastów do naszego ogrodu. Gdy kupujemy ziemię ogrodniczą, zawsze decydujmy się na tę od dobrego producenta, najlepiej taką w workach z gotowym podłożem. Również materiał siewny na trawnik czy rabatę powinien być pozbawiony nasion chwastów. Warto zdecydować się na dostępny w sklepach ogrodniczych w zamkniętych opakowaniach, wtedy mamy pewność, że jest to wyselekcjonowany, wysokiej jakości produkt.

Ręczne usuwanie chwastów

Chwastów najlepiej pozbyć się na początku sezonu, kiedy nie wytworzyły jeszcze nasion. Szczególnie istotne jest to przy gatunkach jednorocznych, ponieważ te łatwo rozmnażają się przez osypujące się nasiona.

Najtańszą i najprostszą metodą pozbycia się chwastów jest usuwanie ręczne. Do wyboru mamy motykę, łopatę lub po prostu własne dłonie. Dość szybko pieli się za pomocą motyki, gdy ma ona odpowiednio zaostrzone ostrze. Jednak niektóre chwasty, zwłaszcza te wieloletnie, nie reagują dobrze na ten zabieg. Wręcz odwrotnie, stymuluje je to do rozmnażania i rozrastania np. przez kłącza. Zatem podczas ich usuwania wykopujemy również to, co znajduje się pod ziemią, ale tak, by nie uszkodzić korzeni i pozbyć się całej bryły, a nie tylko jej części. By podważyć chwast, możemy sobie pomoc ostro zakończoną łopatką.

Usuwanie ręczne jest skuteczne, jeżeli wykonujemy je regularnie, nawet co tydzień, ewentualnie co dwa. W innym przypadku po jakimś czasie nie poradzimy sobie z dużą ilością niepożądanych gości, a powrót do początkowego stanu ogrodu będzie trudniejszy.

Chemiczna walka z chwastami

W sytuacji gdy inne, mniej inwazyjne sposoby zawodzą, a ilość chwastów stale się powiększa, warto zastanowić się nad zastosowaniem chemicznych środków, czyli herbicydów. Są skuteczne i dość proste w użyciu. Nie będą też niebezpieczne, gdy zastosujemy się do zaleceń producenta na etykiecie.

Istnieje kilka środków chwastobójczych, które mogą nam się przydać w walce z chwastami. Najczęściej stosowany to herbicyd selektywny, używamy go miejscowo. Usuwa chwasty w miejscu, gdzie został zastosowany nie działając na posadzone wcześniej rośliny. Dostępne również są herbicydy nieselektywne, ale te niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze, stosujmy je tylko przez założeniem ogrodu.

Jeśli chodzi o sposób działania herbicydów, mamy do wyboru kontaktowe i systemiczne. Te pierwsze niszczą rośliny w bezpośrednim miejscu kontaktu z nimi. Chwast wygląda jak poparzony i w końcowym etapie zamiera. Służą głownie do usuwania chwastów jednorocznych. Natomiast środki systemiczne wnikają w głąb rośliny niszcząc także korzenie. Powoduje to zahamowanie ich wzrostu, deformacje oraz zamieranie. chwasty

Ze względu na sposób wnikania herbicydu wyróżniamy środki nalistne i doglebowe. Nalistne działają na liście chwastów nie uszkadzając roślin uprawnych. Możemy również używać herbicydów doglebowych, ale aplikujmy je z dużą ostrożnością, ponieważ działają w miejscu występowania chwastu oraz w jego obrębie.

Zasady aplikacji herbicydów

Opryski prowadzimy przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Podczas przygotowywania preparatów zakładamy rękawiczki jednorazowe. Warto tez zakupić maseczkę ochronną dostępną w sklepach budowlanych lub aptekach, zapobiegnie to ewentualnemu wdychaniu środka.

Zabieg przeprowadzamy w bezwietrzną, bezdeszczową pogodę. Nie wskazane jest również opryskiwanie w upalne dni, najlepsza temperatura do tych działań mieści się w granicach 10-20o C. Nie jest zdefiniowany termin użycia herbicydów, ale najlepsze efekty uzyskamy, gdy zaaplikujemy go już podczas wschodów chwastów.

Podczas opryskiwania warto osłonić inne rośliny. Możemy to zrobić używając kawałka kartonu i zrobić z niego ściankę ochronną. Innym sposobem jest obcięcie dna butelki plastikowej i przytykanie jej górnej części do opryskiwanego chwastu.

Po użyciu środków chwastobójczych dokładnie myjemy pojemnik, z którego był aplikowany, preparat starannie zakręcamy i przechowujemy w chłodnym, nienasłonecznionym miejscu.

Jak widać walka z chwastami to sprawa do wygrania. Istnieje kilka sposobów by pozbyć się tych niechcianych roślin, a jednocześnie nie uszkodzić tych, o które dbamy. Najlepiej, gdy połączymy metody nieinwazyjne (takie jak pielenie ręczne np. na rabacie) z użyciem specjalnych środków (np. na trawniku).

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Choroby ogórków – jak je zwalczać?

Choroby ogórków – jak je zwalczać?
Ogórki to jedne z najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogródkach, szklarniach i tunelach foliowych. Niezależnie od tego, na jak...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak pozbyć się chwastów