Jak pozbyć się chwastów na zawsze z ogrodu? Poznaj nasze metody

Jak pozbyć się chwastów na zawsze? Pasożytnicze rośliny, samosiejki czy po prostu popularnie zwane chwasty to zmora działkowiczów i ogrodników. Rosną szybko i równie łatwo się rozmnażają. Często zarastają rośliny, które docelowo chcesz uprawiać. Dlatego warto podjąć z nimi walkę od samego początku sezonu. Zobacz, co zrobić, żeby nie rosły chwasty.

chwasty

Jak pozbyć się chwastów raz a dobrze?

Zastanawiasz się, co na chwasty zastosować w tym roku? Chcesz pozbyć się ich z ogródka czy z działki bezpowrotnie? Żeby usunąć uporczywie narastające rośliny pasożytnicze i samosiejki, które popsuć mogą nie tylko ogólny wygląd rabat czy trawnika, ale nawet zabić rośliny uprawne, możesz zastosować kilka metod. 

Najczęściej stosuje się: ręczne pielenie, chemiczne niszczenie chwastów lub ściółkowanie, które nie pozwala się im przebić. Zwracaj także uwagę na to, aby nie dostarczać do gleby nasion chwastów. 

Nie zawsze będziesz w stanie uchronić się przed powracającymi chwastami. W niektórych przypadkach pozostaje Ci regularne czuwanie nad uprawą i eliminowanie niechcianych roślin na bieżąco. Pamiętaj, że im szybciej usuniesz chwast, tym łatwiej się go pozbędziesz. Jak pozbyć się chwastów z trawnika lub rabatek? Poznaj te metody!

chwasty

1. Co na chwasty? Ściółkowanie gleby

Aby ograniczyć występowanie chwastów na działce, warto zacząć od początku, czyli zmniejszyć możliwość pojawiania się tych niepożądanych roślin. O ile na trawniku nie jest to takie łatwe, to na rabacie czy zakątku z krzewami jest to wykonalne. Dobrym sposobem jest ściółkowanie gleby. Możesz zastosować ściółki organiczne, np. korę czy zrębki drewniane. Ograniczy to występowanie chwastów w dużej ilości oraz poprawi warunki glebowe innych roślin.

Możesz również zastosować ściółkę syntetyczną, np. folię lub agrowłókninę. To skuteczny sposób na redukcję zachwaszczenia przy małym nakładzie pracy. Ściółki syntetyczne wystarczają na wiele lat i nie wymagają regularnej kontroli, jak w przypadku organicznego pokrycia gleby (więcej w artykule Ściółkowanie gleby w ogrodzie).

2. Uważaj na nasiona chwastów

Ważne również, by samemu nie wprowadzić nasion chwastów do ogrodu. Gdy kupujesz ziemię ogrodniczą, zawsze decyduj się na tę od dobrego producenta, najlepiej taką w workach z gotowym podłożem. Również materiał siewny na trawnik czy rabatę powinien być pozbawiony nasion chwastów. Warto zdecydować się na ten w zamkniętych opakowaniach, dostępny w sklepach ogrodniczych – wtedy masz pewność, że jest to wyselekcjonowany produkt wysokiej jakości.

3. Ręczne usuwanie chwastów

Chwastów najlepiej pozbyć się na początku sezonu, kiedy nie wytworzyły jeszcze nasion. Szczególnie istotne jest to przy gatunkach jednorocznych, ponieważ te łatwo rozmnażają się przez osypujące się nasiona.

Najtańszą i najprostszą metodą pozbycia się chwastów jest usuwanie ręczne. Do wyboru masz motykęłopatę lub po prostu własne dłonie. Dość szybko pieli się za pomocą motyki, gdyż ma ona odpowiednio zaostrzone ostrze.

Jednak niektóre chwasty, zwłaszcza te wieloletnie, nie reagują dobrze na pielenie motyką. Wręcz odwrotnie, stymuluje je to do rozmnażania i rozrastania np. przez kłącza. Zatem podczas ich usuwania wykopuj również to, co znajduje się pod ziemią, ale tak, by nie uszkodzić korzeni i pozbyć się całej bryły, a nie tylko jej części. By podważyć chwast, możesz sobie pomoc ostro zakończoną łopatką.

Usuwanie ręczne jest skuteczne, jeżeli wykonujesz je regularnie, nawet co tydzień, ewentualnie co dwa. W innym przypadku, po jakimś czasie nie poradzimy sobie z dużą ilością niepożądanych gości, a powrót do początkowego stanu ogrodu będzie trudniejszy.

4. Chemiczna walka z chwastami

W sytuacji, gdy inne, mniej inwazyjne sposoby zawodzą, a ilość chwastów stale się powiększa, warto zastanowić się nad zastosowaniem chemicznych środków, czyli herbicydów. Są skuteczne i dość proste w użyciu. Nie będą też niebezpieczne, gdy zastosujesz się do zaleceń producenta na etykiecie.

Istnieje kilka środków chwastobójczych, które mogą Ci się przydać w walce z chwastami. Najczęściej stosowany to herbicyd selektywny, używa się go miejscowo. Usuwa chwasty w miejscu, gdzie został zastosowany, nie działając na posadzone wcześniej rośliny. Dostępne również są herbicydy nieselektywne, ale te niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Stosuj je tylko przed założeniem ogrodu.

Jeśli chodzi o sposób działania herbicydów, masz do wyboru kontaktowe i systemiczne. Te pierwsze niszczą rośliny w bezpośrednim miejscu kontaktu z nimi. Chwast wygląda jak poparzony i w końcowym etapie zamiera. Służą głównie do usuwania chwastów jednorocznych. Natomiast środki systemiczne wnikają w głąb rośliny, niszcząc także korzenie. Powoduje to zahamowanie ich wzrostu, deformację oraz zamieranie.

Ze względu na sposób wnikania herbicydu wyróżniamy środki nalistne i doglebowe. Nalistne działają na liście chwastów, nie uszkadzając roślin uprawnych. Możesz również używać herbicydów doglebowych, ale aplikuj je z dużą ostrożnością, ponieważ działają w miejscu występowania chwastu oraz w jego obrębie.

Opryski prowadź przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Podczas przygotowywania preparatów zakładaj rękawiczki jednorazowe. Warto też zakupić maseczkę ochronną, dostępną w sklepach budowlanych lub aptekach. Zapobiegnie to ewentualnemu wdychaniu środka.

Zabieg przeprowadzaj w bezwietrzną, bezdeszczową pogodę. Niewskazane jest również opryskiwanie w upalne dni – najlepsza temperatura do tych działań mieści się w granicach 10-20o C. Nie jest zdefiniowany termin użycia herbicydów, ale najlepsze efekty uzyskasz, gdy zaaplikujesz go już podczas wschodów chwastów.

Podczas opryskiwania warto osłonić inne rośliny. Możesz to zrobić, używając kawałka kartonu i zrobić z niego ściankę ochronną. Innym sposobem jest obcięcie dna butelki plastikowej i przytykanie jej górnej części do opryskiwanego chwastu. Po użyciu środków chwastobójczych dokładnie umyj pojemnik, z którego był aplikowany, preparat starannie zakręć i przechowuj w chłodnym, nienasłonecznionym miejscu.

5. Jak pozbyć się perzu z trawnika? Gęsto posadź rośliny!

Jest kilka sposobów na zwalczanie perzu skutecznie. Roślinę tę lepiej usunąć z ogrodu jak najszybciej, ponieważ może wydzielać toksyczne dla innych sadzonek substancje czy odcinać im zasoby wody. Na perz w trawniku najlepszy będzie oprysk. Możesz jednak poradzić sobie z nim także, gęsto zasadzając inne rośliny tak, aby kłącza chwastu nie miały szans. Przydatne okazuje się również przekopywanie rabatek za pomocą wideł i wyciąganie kłączy z gleby.

chwasty

Co zrobić, żeby chwasty nie pojawiły się w ogródku?

Przeciwdziałanie pojawieniu się chwastów z pewnością pomoże Ci zachować czysty i piękny wygląda ogródka na dłużej.

Po pierwsze uważaj, aby przypadkiem samodzielnie nie przenosić ziaren chwastów i nie siać ich samodzielnie na własnej działce. Po drugie staraj się utrzymać balans w nawożeniu gleby. Doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że zarówno zbyt obfite, jak i niedostateczne nawożenie roślin może sprzyjać chwastom. Po trzecie, jeżeli chcesz ochronić trawnik, koniecznie regularnie go koś! To nie pozwoli się rozrosnąć niepożądanym gościom w Twoim ogródku.

Jak pozbyć się chwastów na zawsze? Teraz już wiesz!

Jak widać, walka z chwastami to sprawa do wygrania. Istnieje kilka sposobów, by pozbyć się niechcianych roślin, a jednocześnie nie uszkodzić tych, o które dbamy. Najlepiej, gdy połączymy metody nieinwazyjne (takie jak pielenie ręczne, np. na rabacie) z użyciem specjalnych środków (np. na trawniku).