Jak przygotować elementy małej architektury ogrodowej do zimy?

Sezon letni powoli dobiega końca – czas już zacząć myśleć o pracach przygotowujących ogród do zimy. Szczególnie wiele uwagi poświęćmy elementom małej architektury ogrodowej, których stan powinniśmy dokładnie skontrolować. Jakie obiekty poddać konserwacji i jak to zrobić, by sprostały one niekorzystnym warunkom pogodowym?

Architektura ogrodowa gotowa do zimy

Elementy wyposażenia przydomowego ogrodu przez cały rok wystawione są na działanie czynników zewnętrznych. Silne słońce, opady atmosferyczne i zmienne, czasem skrajne temperatury, to główne zagrożenia, jakim sprostać muszą obiekty wykonane z drewna, metalu i innych materiałów. Domki narzędziowe, ławki ogrodowe, pergole, bramki kwiatowe, murki czy kwietniki – to tylko niektóre z konstrukcji, które będą wymagały przed zimą dokładnego przeglądu, szczególnie jeśli zaniechaliśmy go w poprzednim sezonie.

Impregnat Altax 4 lata palisander 5 l

Od czasu poświęconego naprawie i konserwacji wyposażenia ogrodowego będzie w dużej mierze zależało to, jak długi czas będą nam służyły. Niepołatane dziury, przecieki, szczeliny, pęknięcia i rysy sprawią, że zima może znacznie pogorszyć stan znajdujących się na świeżym powietrzu obiektów. Zanim więc odłożymy wszelkie ogrodowe obowiązki do kolejnej wiosny, przeprowadźmy przegląd małej architektury. Stanowi on również dobry moment na to, by odnowić wygląd poszczególnych konstrukcji – przemalować je na zupełnie inny kolor bądź odświeżyć ten dotychczasowy. Które z ogrodowych elementów będą wymagały konserwacji lub renowacji i jak przeprowadzić te zabiegi?

Drewno w ogrodzie – konserwacja altan ogrodowych, ławek, pergol

Drewno to naturalny surowiec, który w projektach ogrodów odgrywa bardzo dużą rolę. Wykonane z niego konstrukcje perfekcyjnie wpisują się w naturalny krajobraz, pozwalając na zaaranżowanie ogrodu w estetyczny i spójny sposób. Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu drewnianych obiektów? Przyjrzyjmy się zewnętrznej powłoce wykończeniowej – jeśli odchodzi ona płatami lub łuszczy się, to sygnał, że powinniśmy ją zastąpić nową. Sygnałem informującym o konieczności zajęcia się drewnem jest też jego zazielenienie, butwienie, spękania i ubytki. Takie drewno jest narażone na wnikanie wody i dalszy rozkład – jeśli chcemy tego uniknąć, koniecznie zajmijmy się jego renowacją. Przy okazji skontrolujmy także stan miejsc łączenia poszczególnych elementów – wszystkie poluzowane śruby dokręćmy, a elementy skorodowane wymieńmy na nowe. Solidność połączeń i stabilność konstrukcji mają ogromne znaczenie szczególnie w przypadku domków, altanek, placów zabaw i znajdujących się na nich huśtawek, odpowiadając za bezpieczeństwo osób z nich korzystających.

Impregnat do drewna Altax 6 lat kasztan 0,75 l
Impregnat do drewna Altax 6 lat kasztan 0,75 l

Porada eksperta:

Renowacja drewna powinna obejmować kilka etapów. Najważniejsze z nich to:

- oczyszczenie powierzchni i usunięcie starych powłok wykończeniowych

- wypełnienie ubytków

- wygładzenie, odpylenie i wysuszenie

- impregnacja

- nałożenie powłoki wykończeniowej.

Jeśli surowiec posiada ślady żerowania szkodników, konieczne będzie zastosowanie środków i metod pozwalających na ich usunięcie. Podobnie, gdy na drewnie rozwinęły się mchy.

Pędzel do lazury Diall 110 mm
Pędzel do lazury Diall 110 mm

Wszystkie drewniane elementy odnawiamy w ten sam sposób. Jeśli stare powłoki odchodzą, zdzieramy je i szlifujemy surowiec. Widoczne w nim ubytku maskujemy za pomocą masy szpachlowej do drewna. Po przeszlifowaniu, oczyszczeniu i wysuszeniu drewna możemy przystąpić do jego impregnacji. Drewno nasycone impregnatem możemy z kolei pokryć odpowiednim środkiem wykończeniowym, np. farbą do drewna, lakierem albo lakierobejcą. O tym, jakie akcesoria przydadzą się podczas renowacji drewna, przeczytamy tutaj.

Wykonane z drewna ławki, pergole, plotki czy trejaże to większości konstrukcje o prostej budowie. Co innego, gdy mowa o domkach ogrodowych bądź altankach, pełniących więcej funkcji – bardzo ważnymi ich elementami są dachy. Przegląd zadaszenia i naprawa nieszczelności pozwoli nam uniknąć zamoknięcia znajdujących się w domkach sprzętów i narzędzi ogrodowych – nawet gdy zauważony przez nas przeciek jest niewielki, powinniśmy przed zimą go naprawić. Remont domku ogrodowego, powinien także obejmować skontrolowanie stanu okien oraz rynien.

Konstrukcje metalowe w ogrodzie – przygotowanie do zimy

W ogrodach przydomowych równie często co po drewno sięgamy po metal. Mowa nie tylko o wykonanych z niego meblach ogrodowych, ale też konstrukcjach typu bramki kwiatowe czy choćby kwietniki. Również one pod wpływem niekorzystnych czynników tracą swój blask, ulegają zarysowaniom, matowieją i pokrywają się rdzą, która – jeśli w porę jej nie usuniemy – może spowodować całkowite zniszczenie metalu.

Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 9 l
Impregnat Drewnochron Extra dąb ciemny 9 l

Porada eksperta:

Odnawianie i zabezpieczanie metalu to proces obejmujący następujące czynności:

- oczyszczenie powierzchni z zabrudzeń oraz ognisk rdzy

- odtłuszczenie powierzchni

- zabezpieczenie farbą antykorozyjną i malowanie farbą do metalu bądź pokrycie farbą na rdzę.

Pistolet natryskowy Dynatec 45
Pistolet natryskowy Dynatec 45

O tym, że metalowa pergola, płotek lub kwietnik wymagają uwagi, będą świadczyły widoczne na nich zarysowania, obtarcia, rdza oraz odchodząca płatami farba. Podobnie jak w przypadku drewna najpierw usuwamy luźne fragmenty emalii, a drucianą szczotką pozbywamy się rdzy – jest to konieczne nawet wtedy, gdy w późniejszym etapie planujemy wykorzystać farbę dekoracyjną o właściwościach antykorozyjnych, określaną jako farba na rdzę. Po tej czynności przychodzi czas na odtłuszczenie metalu przy użyciu rozpuszczalnika. Po wyschnięciu jego powierzchni możemy już przystąpić do nakładania wybranych środków ochronnych i dekoracyjnych. Pamiętajmy przy tym, by wybranego środka używać zawsze dwukrotnie – jedynie dwie odpowiednio grube warstwy farby będą stanowiły skuteczną ochronę metalu przed niszczeniem i pozwolą nam na uniknięcie powtarzania pracy w kolejnym sezonie. Do malowania metalu przyda się pędzel bądź urządzenie natryskowe, za pomocą którego dokładnie nałożymy farbę na szczególnie skomplikowane w formie bramki lub ogrodzenia.

Beton i kamień w ogrodzie – impregnacja

Ogrody to również przestrzenie, w których doskonale odnajdują się materiały takie jak beton oraz kamień. Jedne i drugie chętnie stosowane są do tworzenia konstrukcji typu grille, fontanny, murki czy pełniące typowo dekoracyjną rolę rzeźby. Uchodzą za surowce bardzo trwałe i eleganckie, które dobrze znoszą działanie czynników atmosferycznych. Jednak i one od czasu do czasu potrzebują zabiegów renowacyjnych i pielęgnacyjnych, które pozwolą na dłużej zachować ich piękny wygląd.

Uszkodzone nawierzchnie lub obiekty betonowe możemy łatwo naprawić za pomocą odpowiedniej zaprawy. Bardzo ważne jest, by nie odkładać tej pracy do kolejnego sezonu – zimą wnikająca w szczeliny betonu woda będzie powodować jego dalsze niszczenie. Aby dodatkowo zwiększyć trwałość wykonanych z betonu konstrukcji, warto go zaimpregnować – odpowiedni środek sprawi, że materiał ten będzie m.in. łatwy w czyszczeniu oraz niepodatny na wchłanianie zabrudzeń. Jeszcze jednym sposobem na zabezpieczenie betonu przed czynnikami zewnętrznymi jest jego malowanie – specjalne farby wytwarzają na jego powierzchni nienasiąkliwą oraz łatwo zmywalną powłokę.

Kamienne elementy małej architektury również warto raz na kilka sezonów zaimpregnować. Zwiększy to odporność surowca na mróz, wchłanianie wody oraz powstawanie plam. W tym artykule znajduje się więcej informacji dotyczących pielęgnacji betonowych i kamiennych ozdób ogrodowych.

Olej Bondex Extreme 2 w 1 bangkirai 0,75 l
Olej Bondex Extreme 2 w 1 bangkirai 0,75 l

Ogrodowa ceramika – nie tylko płytki na tarasie

Tarasy, które często pokrywane są naturalnym drewnem, równie chętnie pokrywamy przeznaczonymi do tego kaflami. Mrozoodporne płytki stanowiące wykończenie przydomowego tarasu, schodów prowadzących do ogrodu i murków to nie jedyne obecne w nim ceramiczne akcenty. Stanowią jednak ważne elementy, których stan przed zimą powinniśmy skontrolować. Odspajające się, pękające i ukruszone kafelki najlepiej wymienić na nowe, by nie stały się przyczyną niszczenia pozostałej części powierzchni, o co w zimie nie będzie trudno. Zwróćmy też uwagę na obecne pomiędzy płytkami fugi – jeśli są wybrakowane, także konieczne będzie usunięcie i wypełnienie nową masą.

Jeżeli chodzi o ceramikę, w ogrodach spotkamy się także z szeregiem wykonanych z niej donic. Nierzadko duże pojemniki stanowią ważne elementy aranżacji ogrodu – jeśli służą nam one jedynie sezonowo, warto dobrze je wyczyścić i schować do garażu, piwnicy lub domku narzędziowego, gdzie bezpiecznie doczekają do kolejnego sezonu.

Data publikacji: 07.09.2016