icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak przygotować plac zabaw do zimy?

Plac zabaw stworzony na przydomowej posesji powinien być przede wszystkim bezpieczny. Wpływ ma na to jego wytrzymałość i trwałość. Zależą one zaś od odpowiedniego zabezpieczenia, o które powinniśmy zatroszczyć się szczególnie przed nadejściem zimy. Oto prace, które warto wówczas wykonać.

Domek Sobex Jakob z podstawą 150 x 243 x 299 cm
Domek Sobex Jakob z podstawą

Zima, a nawet jesień, to czas, w którym różnego rodzaju urządzenia stanowiące plac zabaw dla dzieci na naszej przydomowej czy ogrodowej przestrzeni są narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, z deszczem, śniegiem, mrozem i ostrym wiatrem na czele. Mogą one powodować uszkodzenia wielu elementów, które nie pozwolą na korzystanie z dostępnych wcześniej rozrywek kolejnej wiosny czy nawet podczas cieplejszych zimowych dni.

Systematyczne przeglądy

Jeśli pamiętamy o tym, by regularnie sprawdzać stan urządzeń zainstalowanych na placu zabaw, możemy być pewni, że są one sprawne i bezpieczne. Przeglądów warto dokonywać zarówno przed zimą, jak i na wiosnę. Szczególnego zainteresowania wymagają w tym przypadku wszystkie elementy wykonane z drewna. Miejmy na uwadze to, że drewno jest najbardziej narażone na niekorzystne warunki pogodowe, wobec których może nie tylko tracić kolor, ale także zmieniać strukturę i pękać. Mogą się na nim rozwijać również groźne grzyby i pleśnie. Elementy wykonane ze stali są z kolei narażone na rozwój destrukcyjnej korozji. Odpowiednio je zabezpieczając, może uniknąć uszkodzeń.

Uwaga!

Kiedy uszkodzenia elementów wykonanych z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych są trudne do naprawienia, powinny one zostać jak najszybciej wymienione. Należy w tym celu stosować oryginalne części stworzone przez danego producenta, jeśli tylko jest to możliwe. Wymiany wymagają najczęściej komponenty drewniane, które zaczęły gnić lub pękać. Jeśli zaś kupujemy nowe, gotowe urządzenia, powinniśmy zawsze sprawdzać, czy są do nich dołączone instrukcje montażu oraz wskazówki dotyczące konserwacji i naprawy.

Wosk barwiący Liberon kasztan 0,5 kg
Wosk barwiący Liberon kasztan 0,5 kg

Wygładzanie drewna

Plac zabaw do ogrodu jest najczęściej wykonywany z drewna. To idealny materiał do budowy piaskownik, domków czy huśtawek, czyli podstawowych elementów tego rodzaju miejsca rozrywki dla najmłodszych. O jego odpowiednie zabezpieczenie warto zadbać zarówno zaraz po zakupie i montażu poszczególnych urządzeń, jak i na etapie przedsezonowej i posezonowej konserwacji. A ta powinna się rozpocząć od dokładnego wygładzenia drewna, które wyeliminuje niebezpieczne drzazgi i przygotuje materiał do impregnacji i lakierowania.

Drewniane place zabaw powinny być przede wszystkim gładkie i zaokrąglone na rogach. Takie przygotowanie powierzchni nie tylko wyeliminuje drzazgi i pomoże w późniejszej impregnacji i malowaniu, ale także sprawi, że będzie ją łatwiej utrzymać w czystości. Właściwe jest zatem w tej sytuacji dokładne przeszlifowanie wszelkich nierówności papierem ściernym w dwóch etapach. W pierwszym z nich powinniśmy pozbyć się większych niedoskonałości, używając papieru o niskiej granulacji. W drugim zaś usunąć tłuste zabrudzenia i zmatowić powierzchnię przy użyciu papieru o wyższej gradacji. Dzięki temu aplikacja środków zabezpieczających będzie znacznie łatwiejsza i wpłynie na skuteczniejszą ochronę drewna.

Impregnat gruntujący do drewna Bondex Wood Preserver 0,75 l
Impregnat gruntujący do drewna Bondex

Impregnacja drewna

Plac zabaw drewniany powinien zostać odpowiednio zaimpregnowany, co zabezpieczy jego elementy przede wszystkim przed butwieniem i gniciem, na które jest narażony szczególnie w trakcie zimy.

Czym zabezpieczyć drewno? Po jego wygładzeniu możemy nanieść na jego powierzchnię bezbarwny impregnat, który posiada właściwości zabezpieczające tego rodzaju materiał przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Impregnat wodny ochroni ponadto strukturę drewna przed działaniem mikroorganizmów, niszcząc również zarodniki i larwy owadów, których działalność wpływa destrukcyjnie na surowiec. Jeśli mamy taką możliwość, poszczególne urządzenia wykonane z drewna możemy okryć dodatkowo na czas zimy specjalnymi wodoodpornymi osłonami.

Porada eksperta:

Zanim przystąpimy do aplikacji preparatu impregnującego drewno, warto dokładnie odpylić jego powierzchnię po gładzeniu. Najlepiej zrobić to przy użyciu sprężonego powietrza, ewentualnie suchej szmatki. Ponadto warto przetrzeć materiał benzyną ekstrakcyjną.

Lakier akrylowy do drewna Daxol sosna 0,7 l
Lakier akrylowy do drewna Daxol sosna 0,7 l

Lakierowanie drewna

Jeśli wygładzamy i impregnujemy drewniane elementy placu zabaw, powinniśmy też je pomalować. Najlepszym do tego środkiem jest specjalny lakier do drewna, dzięki któremu nie tylko wykończymy dekoracyjnie ten piękny surowiec, nadając całości spójnego charakteru, ale także dodatkowo go zabezpieczymy. Warto pamiętać o tym, że nałożenie 2-3 warstw lakieru sprawia, że drewno jest bardziej odporne na działanie wilgoci oraz promieni UV, a także – co bardzo ważne w przypadku placów zabaw dla dzieci – na uderzenia i tarcie, np. piaskiem. Co więcej, tak wykończona struktura jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości. Tak przygotowany przez nas plac zabaw posiada przy tym piękny wygląd, który zachęca najmłodszych do zażywania rozrywki na świeżym powietrzu.

Lakier do drewna Hartzlack akryl połysk 5 l
Lakier do drewna Hartzlack akryl połysk 5 l

Zabezpieczanie elementów metalowych

Oprócz drewna, które jest najczęściej wykorzystywane w przydomowych placach zabaw, popularne są też elementy metalowe. Mogą być z nich wykonane zarówno urządzenia, takie jak huśtawki, jak i komponenty odpowiadające za łączenie drewnianych konstrukcji. One wszystkie narażone są przede wszystkim na korozję, przed którą powinniśmy je chronić.

Rozwijająca się rdza nie tylko fatalnie się prezentuje, ale także obniża bezpieczeństwo użytkowanych przez dzieci urządzeń metalowych. Rdza powinna zostać w pierwszej kolejności dokładnie usunięta, a elementy, na których się pojawiła, odpowiednio zabezpieczone odpowiednią farbą do metalu, chroniącą przed szkodliwymi warunkami pogodowymi.

Pamiętajmy jednocześnie o tym, że elementy, których nie możemy w ten sposób odnowić, powinny zostać jak najszybciej wymienione. Mowa tutaj nie tylko o drobnych śrubach czy zaślepkach pokrytych rdzą, ale także często stosowanych w huśtawkach łańcuchach. Przy okazji warto też sprawdzić, czy wszystkie z nich są dokładnie dokręcone i solidnie spajają konstrukcję.

Ważne!

Najkorzystniej pod względem konserwacji, a właściwie jej braku, wypadają urządzenia wyprodukowane z tworzyw sztucznych. Bardzo ważne jest jednak to, by podczas ich zakupu zweryfikować, czy są one dopuszczone do kontaktu z dziećmi.

Zabezpieczanie nawierzchni

Jeśli mowa o kompleksowym zabezpieczeniu placu zabaw przed nadejściem zimy, warto zdecydować się również na sprawdzenie stanu nawierzchni, na jakiej zostały zamontowane urządzenia. Jeśli jest to:

beton – warto sprawdzić, czy nie wystaje on ponad powierzchnię gruntu i nie stwarza tym samym zagrożenia,

guma – warto sprawdzić, czy nie posiada dziur

piasek, żwir lub kora – warto sprawdzić, czy poziom nawierzchni nie wymaga uzupełniania.

Zdecydowanie najlepszymi materiałami na nawierzchnię placów zabaw są te, które dobrze amortyzują upadki, a do takich należą bez wątpienia: piasek, żwir, kora, rozdrobniona guma oraz tworzywo sztuczne HIC.

Odświeżanie po zimie

Jak już wspomnieliśmy, stan urządzeń warto sprawdzać nie tylko przed zimą, ale także po jej zakończeniu. Przy okazji na wiosnę warto zadbać również o:

- dokładne posprzątanie terenu,

- pielęgnację zieleni znajdującej się wokół placu zabaw,

- wymianę piasku w piaskownicy.

 

Data publikacji: 09.11.2016