Jak samodzielnie zrobić opakowanie na chusteczki?

Jeśli mamy dość nieestetycznych i niepasujących do naszych wnętrz pojemników na chusteczki higieniczne, możemy samodzielnie wykonać takie, które będą zgodne z naszym gustem oraz ze stylem, w jakim urządziliśmy nasze wnętrza.

Pudełko na chusteczki

Kupowane pojemniki na chusteczki zwykle nie są zbyt trwałe, a to tego nie zawsze wystarczająco dobrze komponują się z naszymi wnętrzami. A jeśli już znajdziemy estetyczne opakowania, zwykle są dość kosztowne. Nie musimy jednak za każdym razem płacić za ładne i nietrwale opakowania, możemy przecież samodzielnie konać lub chociaż ozdobić pudełko, które uzupełni aranżację naszego wnętrza, a dodatkowo będzie trwałe i oryginalne.

Prosty chustecznik ozdobiony decoupage

Najłatwiejszym w wykonaniu będzie chustecznik wykonany z białego pudełka i serwetki do decoupage`u z wybranym wzorem. Dodatkowo będą nam jeszcze potrzebne:

- lakier wodny,
- klej do decoupage`u,
- tasiemka, wstążka lub koronka,
- papier do pieczenia,
- papier ścierny,
- nożyczki, ołówek, linijka,
- żelazko.

Na pudełku zaznaczamy ołówkiem części, które będziemy ozdabiali i pokrywamy je klejem. Następnie przyklejamy serwetkę, przykładając ją i delikatnie dociskając do pudełka. Rozgrzanym żelazkiem zaprasowujemy serwetkę, robimy to przez papier do pieczenia.

Następnie wycinamy nożyczkami przybliżony (nieco mniejszy od docelowego) kształt otworu do wydobywania chusteczek z pudełka. Nacinamy jego krawędzie, zawijamy i przyklejamy od spodu.

Pudełko

Uzyskany efekt utrwalamy pokrywając lakierem całe pudełko. Nakładamy kilka warstw lakieru – każdą kolejną po wyschnięciu poprzedniej i po ewentualnym przetarciu papierem ściernym. Po uzyskaniu gładkiej powierzchni możemy owinąć pudełko ozdobną wstążką, tasiemką czy koronką, które to ozdoby starannie przyklejamy.

Inna wersja chustecznika decoupage

Zamiast kartonowego, możemy użyć drewnianego pudełka. Ponadto przygotujmy:

- papier ryżowy z wytypowanym motywem,
- białą farbę akrylową,
- ewentualnie patynę postarzającą,
- lakier do decoupage`u,
- klej,
- pędzelek,
- papier ścierny.

Najpierw dokładnie szlifujemy drewniane pudełko papierem ściernym. Następnie nakładamy farbę akrylową od góry do dołu. Przyklejamy wycięty motyw dekoracyjny i pokrywamy wszystko lakierem.Ewentualnie nakładamy jeszcze patynę postarzającą i rozcieramy ją. Całość ponownie lakierujemy.

Wersja bez serwetek i papierów dekoracyjnych

Zamiast stosowania typowych dla decoupage`u bibułek dekoracyjnych, możemy użyć zwykłego kretonu, satyny czy innej tkaniny lub dzianiny o pożądanym kolorze i wzorze. Oryginalnym pomysłem będzie też samodzielne zrobienie na drutach bądź szydełku odpowiedniego kształtu i wzoru na chustecznik. Inne potrzebne materiały to:

- pudełko drewniane lub kartonowe,
- taśma dwustronnie klejąca,
- wstążka, tasiemka lub koronka.

 

Tkaninę czy dzianinę precyzyjnie przyklejamy do boków pudełka za pomocą taśmy dwustronej. Do ozdoby i wykończenia możemy stosować wstążki, koronki, tasiemki czy nawet kolorowe nitki.

Pudełko zdobione własnoręcznie wykonaną mozaiką

Do tego zadania potrzebować będziemy:

- maty gumowej z otworami, można użyć np. gumowej wycieraczki,
- pudełka na chusteczki,
- masy gipsowej,
- farby w wybranym kolorze,
- kleju stolarskiego.

W naczyniu szklanym przygotowujemy masę z gipsu i wody, mieszając składniki do osiągnięcia konsystencji gęstej śmietany. Można dodać nieco kleju, co zwiększy odporność materiału na zarysowania i otarcia.

Masę gipsową nanosimy na przygotowaną matę gumową z wzorami. Wypełniamy otwory wzorów i wyrównujemy dokładnie ich górne powierzchnie za pomocą deski lub linijki. Pozostawiamy do wyschnięcia przez 1 do 2 dni. Po tym czasie ostrożnie wyjmujemy mozaikę z maty pełniącej tu rolę formy.

Na pudełko do chusteczek nakładamy klej stolarski i przyklejamy nim dekoracyjną mozaikę. Wszystko pokrywamy wybraną farbą, zamalowujemy nią także ewentualne niedociągnięcia.

Data publikacji: 25.11.2015