Kubki do łazienki - szklane, metalowe, plastikowe czy ceramiczne

W urządzaniu łazienki największą wagę przywiązujemy do dużych elementów. Szukamy wanny, zlewu i toalety, wybieramy płytki na ścianę i podłogę. Dopiero później znajdujemy czas na dodatki i dekoracje. A to często one - kubki, mydelniczki, wieszaki - nadają klimat naszym łazienkom i podnoszą ich atrakcyjność. Jak odpowiednio dobrać akcesoria łazienkowe?

W jakim stopniu akcesoria łazienkowe wpływają na wystrój?

Akcesoria łazienkowe można podzielić na dwa rodzaje: mocowane oraz stojące. Oba stanowią niezbędny element wyposażenia łazienki i niezaprzeczalnie mają wielki wpływ na wystrój całego pomieszczenia. W końcu nie od dziś wiadomo, że “diabeł tkwi w szczegółach”, a źle dobrane detale potrafią zepsuć całą aranżację i pozbawić ją wyrazu. Mając ten fakt na uwadze, każde akcesorium od łazienki należy wybierać w sposób przemyślany, aby stworzyć spójną i ciekawą kompozycję. Dzisiaj skupimy się na tym produkcie, który niezbędny jest w każdym domu - kubku łazienkowym do wygodnego i praktycznego przechowywania przede wszystkim szczoteczek i past do zębów. Pokażemy, jakie są jego rodzaje i jak wybrać idealnie pasujący do naszych potrzeb. 

akcesoria łazienkowe

Do czego przydać się może kubek do łazienki?

Kubek do łazienki, tak jak inne akcesoria łazienkowe, może być stojący i mocowany, z czego ta pierwsza opcja jest zdecydowanie bardziej popularna. Głównym przeznaczeniem takiego elementu wyposażenia jest trzymanie w nim naszych szczoteczek oraz pasty do zębów, ale służyć może też do przechowywania innych akcesoriów. Wielu z nas trzyma tam grzebienie, pędzle do makijażu, maszynkę do golenia, a także nieduże kosmetyki. Po co jednak używać takiego gadżetu, zamiast położyć te produkty po prostu w szufladzie czy na blacie? Dzięki kubkowi do łazienki nasza szczoteczka i inne akcesoria są zawsze uporządkowane i dostępne pod ręką. Co więcej, kubek nie pozwala im stykać się z umywalką czy szafką, co powoduje, że nie będą powstawały na potencjalne plamy i zabrudzenia, np. z pasy do zębów czy kremu do golenia. Dodatkowo dzięki takiemu kubkowi nasza toaleta zyska na funkcjonalności.

Kubki do łazienki

Jakie są rodzaje kubków łazienkowych?

Do wyboru mamy 4 rodzaje kubków na szczoteczki do zębów: plastikowe, metalowe, ceramiczne oraz szklane. Zobaczmy, czym się różnią i jak wybrać idealny kubek do naszej łazienki.

Kubki plastikowe

Do największych zalet tego typu kubków zaliczyć można przede wszystkim ich cenę, wytrzymałość oraz łatwość w czyszczeniu. Obecnie ich oferta jest tak różnorodna, że każdy znajdzie idealny wariant dla siebie.Co więcej, kubki na szczoteczki wykonane z tworzyw sztucznych mogą z łatwością imitować różnego rodzaju materiały, co czyni je świetną alternatywą dla droższych rozwiązań. Z kolei fakt, że tego rodzaju kubki do szczoteczek do zębów się nie tłuką (lub zdarza się to bardzo rzadko) powoduje, że jest to świetne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci. Maluchy będą szczególnie zadowolone, gdy wybierze się kubki kolorowe lub z motywem bajkowym. Ważnym jest, aby pamiętać by materiał, z którego stworzony jest kubek posiadał odpowiednie atesty higieniczne. 

Kubki metalowe

Kubki robione ze stali nierdzewnej sprawdzają się świetnie w nowocześnie wykonanych łazienkach, a modele emaliowane będą z kolei idealnym wyposażeniem łazienek w stylu retro. Wykonane są w różnych stylach, kształtach oraz kolorach, a więc znalezienie odpowiedniego dla siebie produktu jest bezproblemowe. W przypadku kubków metalowych musimy pamiętać, że trzeba częściej dbać o ich czystość, ponieważ z łatwością zbierają one odciski palców i kurz. Ich dużym plusem jest natomiast trwałość, bo nie jest im straszny nawet upadek z wysokiej półki łazienkowej.

Kubki ceramiczne

Świetnie sprawdzą się jako dodatek estetyczny do płytek w łazience. Można poszukać takich, które nawiązują do tła fakturą bądź jakimś elementem. Cechuje je elegancja i nieodzownie kojarzą się z luksusem. To wspaniały wybór dla łazienek minimalistycznych. Kubki są wytrzymałe i na pewno długo nam posłużą, musimy jednak ostrożnie się z nimi obchodzić. Na ich powierzchni zdarzyć się mogą bowiem nieestetyczne odpryski i ukruszenia ceramiki.

Kubki szklane

To wybór najbardziej uniwersalny ze wszystkich. Szklane kubki sprawdzą się w każdej łazience. Przy obecnym wyborze możemy dowolnie przebierać w szkle matowym, polerowanym i gładkim, półprzezroczystym. Wszystkie są odporne na wilgoć i temperatury. Trudniej rozwijają się w nich grzyby i pleśnie, są łatwe w czyszczeniu. Niestety są też bardzo delikatne, więc należy obchodzić się z nimi uważnie, bo nie stłuc ani nie wyszczerbić.

Kubki łazienkowe

O czym warto pamiętać kupując kubek do łazienki?

Kupując kubek łazienkowy powinnyśmy zwrócić uwagę zarówno na jego funkcjonalność, jak i względy estetyczne. Istotnym aspektem jest także ich wytrzymałość i bezpieczeństwo użytku. Bo choć modele szklane i ceramiczne cieszą oko to jednak czasem, na przykład gdy posiadamy małe dzieci, lepiej zwrócić się w stronę kubków wykonanych z metalu oraz plastiku.
Pamiętać musimy także, że kubek na szczoteczki do zębów dopasowany powinien być do innych elementów wyposażenia łazienki. Mowa tutaj o takich akcesoriach łazienkowych, jak mydelniczki czy dozowniki na mydło. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wszystkich produktów z jednej serii, bo wtedy mamy pewność, że każdy element wyposażenia naszej łazienki będzie harmonijnie ze sobą współgrał i cała aranżacja będzie perfekcyjna.