Jak szlifować różne materiały?

Czy to w czasie remontu domu, czy w trakcie majsterkowania, mamy do czynienia z koniecznością oszlifowania powierzchni różnych materiałów. I chociaż część tego typu prac możemy z powodzeniem wykonać ręcznie, rozległe i trudno dostępne powierzchnie, a także twardość niektórych materiałów są powodami tego, że sięgamy po elektronarzędzia. Z ich pomocą zakończymy prace szlifierskie szybciej, a ich efekt finalny będzie bardziej satysfakcjonujący.

Szlifierka mimośrodowa Metabo FSX 200 INTEC 240 W
Szlifierka mimośrodowa Metabo FSX 200

Narzędzia ręczne służące do szlifowania różnych powierzchni

Jeśli prace szlifierskie wykonujemy sporadycznie i poddajemy obróbce niewielkie powierzchnie, wykorzystujemy do tego celu narzędzia ręczne. Najczęściej stosujemy do tego celu:

- klocki szlifierskie – wykonane z korka lub drewna,
- uchwyty szlifierskie o różnym kształcie, na przykład trójkątnym lub okrągłym,
- gąbki polerskie,
- uchwyty uniwersalne wyposażone w zaciski umożliwiające wymianę materiału ściernego.

Ich niewielkie rozmiary umożliwiają pracę w miejscach niedostępnych dla większych narzędzi lub elektronarzędzi, a kształt dopasowany jest do dłoni, co ułatwia ich chwytanie i pewne operowanie nimi. Do szlifowania nierównych krawędzi i krzywizn, w tym powierzchni metalowych, wykorzystać możemy także różnego rodzaju pilniki ręczne.

Narzędzia sieciowe wykorzystywane do szlifowania, to:

- szlifierka taśmowa,
- szlifierka oscylacyjna,
- szlifierka kątowa,
- szlifierka mimośrodowa,
- wiertarka ręczna z dyskiem szlifierskim,
- pilnik elektryczny.

Szlifierka taśmowa 730 W
Szlifierka taśmowa 730 W

Materiały ścierne wykorzystywane do szlifowania

Oprócz specjalistycznych, przeznaczonych do poszczególnych powierzchni materiałowych tarcz szlifierskich, najczęściej stosowany jest papier ścierny, w którym jako ścierniwo stosowane są:

- korund,
- węglik wolframu,
- węglik krzemu,
- sproszkowane szkło.

W zależności od tego, jak grube jest ścierniwo przyklejone do papieru, rozróżniamy gramaturę z oznaczeniem liczbowym – od ziarna grubego (nr 20, 30, 40) do drobnego (np. nr 1200), które umożliwia nie tylko szlifowanie, ale przede wszystkim polerowanie. Jeśli będziemy szlifować obrabiany materiał na mokro, zwróćmy uwagę, czy dany papier ścierny nam to umożliwi. Do prac wykonywanych ręcznie szczególnie przydatne są gąbki i klocki szlifierskie z naniesionym na stałe papierem ściernym, które po wykorzystaniu można przemyć wodą i tym samym pozbyć się zanieczyszczeń spomiędzy ziaren – po wyschnięciu narzędzia jest ono gotowe do ponownego użycia.

Ogólna zasada stosowania papierów ściernych o różnej gradacji jest następująca: im liczba oznaczająca gramaturę jest wyższa, tym praca wykonywana jest dokładniej, a efekt mniej widoczny gołym okiem. Obróbka wstępna wykonywana papierem o niskiej gradacji ma na celu zgrubne oczyszczenie powierzchni, a zastosowanie ścierniwa o wysokiej gramaturze sprawdzi się podczas prac wykończeniowych.

Papier ścierny dostępny jest w arkuszach, z których wycinamy odpowiadający naszemu narzędziu kształt. Do elektronarzędzi zakupić możemy papiery ścierne w formach odpowiadających rozmiarom ich tarcz – niektóre z nich wyposażone są w otwory, które służą odessaniu zużytego materiału przez zamocowaną rurę odkurzacza.

Szlifierka oscylacyjna Performance Power 110 W
Szlifierka oscylacyjna Performance Power 110 W

Szlifowanie poszczególnych materiałów

1. Drewno Do obróbki, zwłaszcza niewielkich powierzchni, wykorzystać możemy narzędzia ręczne, ale w przypadku bardziej rozległych płaszczyzn niezastąpione okażą się narzędzia sieciowe:

- szlifierka taśmowa – stosowana jest w obróbce płaskich powierzchni, jednak kształt narzędzia uniemożliwia precyzyjną pracę i uzyskanie spodziewanego efektu w miejscach łączeń kątowych i na nierównych płaszczyznach. Materiał ścierny w formie taśmy przesuwa się z szybkością zależną od mocy znamionowej silnika urządzenia. Co ważne – prowadząc urządzenie, nie dociskamy go do powierzchni i wprowadzamy je w ruch uniemożliwiający zsunięcie się taśmy szlifierskiej.

Porada eksperta:

Wybierając urządzenia sieciowe do szlifowania, zwróćmy uwagę, czy są one wyposażone w system odsysania pyłów. Dzięki równoczesnej pracy elektronarzędzia i odkurzacza zadbamy o mniejsze stężenie pyłu w powietrzu i łatwiejsze usunięcie go z okolicznych powierzchni po zakończeniu pracy.

- szlifierka oscylacyjna – jej silnik ma mniejszą moc znamionową, a szybkość ruchu posuwisto-zwrotnego podstawy można, w zależności od wyposażenia danego modelu, regulować, co umożliwia lepszą kontrolę pracy urządzenia

Szlifierka mimośrodowa MacAllister 300 W
Szlifierka mimośrodowa MacAllister 300 W
Szlifierka do gipsu MacAllister 710 W
Szlifierka do gipsu MacAllister 710 W

- szlifierka mimośrodowa – podstawa wyposażona w papier ścierny porusza się rotacyjnie i odśrodkowo, a zastosowanie przyczepianych za pomocą rzepów krążków papieru ściernego o różnej gramaturze umożliwia wykonanie obróbki wstępnej i wykończeniowej.

- szlifierka tarczowa, czyli wiertarka z dyskiem szlifierskim, i kątowa, wyposażona na przykład w tarczę listkową – użycie każdego z tych urządzeń wymaga precyzji i częstego sprawdzania efektów swojej pracy.

2. Gips

Wygładzenie ściany tuż przed jej oczyszczeniem, zagruntowaniem i pomalowaniem za pomocą narzędzi ręcznych jest pracochłonne i – z racji dużej ilości pyłu – uciążliwe. Jeśli płaszczyzny, które poddajemy obróbce, są rozległe, z pomocą przychodzi nam szlifierka do gipsu. Narzędzie to wyposażone jest w długi wysięgnik, dzięki któremu bez wchodzenia na drabinę możemy wygładzić ścianę tuż pod sufitem. I chociaż użycie szlifierki do gipsu nie zniweluje ilości pyłu, prace przygotowawcze przed malowaniem przebiegną znacznie szybciej.

Uwaga!

W czasie szlifowania należy zadbać o zwiększony zakres wentylacji pomieszczenia i założyć ubranie robocze składające się z rękawic i okularów ochronnych oraz maseczki przeciwpyłowej. Dotyczy to zwłaszcza obróbki materiałów metalowych i szlifowania krawędzi szklanych. Pozostałe powierzchnie i obiekty znajdujące się w pomieszczeniu, których na czas trwania prac nie możemy usunąć, należy szczelnie zakryć, na przykład owijając je folią malarską. Im dokładniej zabezpieczymy sprzęty, tym mniej czasu poświęcimy na ich odczyszczenie i ponowne zagospodarowanie.

3. Metal

Za pomocą wymienionych powyżej narzędzi (wyjąwszy szlifierkę do gipsu) obróbce poddać możemy również powierzchnie metalowe, na przykład w celu usunięcia z nich rdzy. Ponieważ większość z elektronarzędzi lepiej radzi sobie na rozległych, ale idealnie płaskich nawierzchniach, a wykonane z metalu przedmioty często mają skomplikowane kształty, do pracy z nimi niezwykle przydatny będzie pilnik elektryczny. Jego wydłużoną końcówką dotrzemy do trudno dostępnych zakamarków i oczyścimy nawet bardzo wymyślne krzywizny.

Porada eksperta:

W czasie obróbki powierzchni metalowych materiał ścierny o niskiej gramaturze stosujemy do wstępnego czyszczenia (już od nr. 20), szlifowania właściwego (do nr. 180 włącznie) oraz polerowania – do tej czynności używamy gramatury nr 250. To w zupełności wystarczy, by metalowa płaszczyzna była przygotowana do dalszych prac, na przykład do malowania. Jeszcze mniejsze gramatury materiałów ściernych stosowane są w obróbce powierzchni gipsowych. Z kolei w przypadku drewna do polerowania używamy gramatury o oznaczeniu nawet 1200.

Szlifierka taśmowa JCB 950 W
Szlifierka taśmowa JCB 950 W

4. Powłoki malarskie

Szlifierki sieciowe wykorzystać możemy również do pozbycia się starych powłok malarskich, na przykład z trudnej do usunięcia za pomocą specjalistycznej chemii i tradycyjnych narzędzi ręcznych starej lamperii. Więcej sposobów na usunięcie nieestetycznie wyglądającej ozdoby znajduje się tutaj: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/wykonczenie/malowanie/jak-pozbyc-sie-starej-lamperii.html
Niestety, wykorzystując elektronarzędzia, również musimy liczyć się z pracochłonnymi czynnościami, na które największy wpływ mają resztki farb i lakierów – pod wpływem wysokich temperatur topią się i zakrywają powierzchnię tarcz i taśm szlifierskich. Z tego powodu materiał ścierny wymaga sukcesywnego czyszczenia w czasie pracy, a jeśli zanieczyszczenia są niemożliwe do usunięcia, należy wymienić go na nowy. W czasie usuwania starych powłok farb i lakierów niezbędne jest użycie systemu odsysania pyłu, wzmożone wentylowanie pomieszczenia i zastosowanie maseczki przeciwpyłowej.

Uwaga!

Przed rozpoczęciem szlifowania dużych płaszczyzn upewnijmy się, że materiał ścierny nie natrafi na wystające łby śrub i gwoździ, co może doprowadzić do uszkodzenia nie tylko tarczy czy taśmy, ale również samego elektronarzędzia.

 

Data publikacji: 18.01.2016