Produkty

Jak urządzić ogród w stylu zen

Jak urządzić ogród w stylu zen

Ogród zen to jeden z rodzajów ogrodu japońskiego. W oryginalnej wersji jest zupełnie nietypowy – nie pojawiają się w nim żadne rośliny. Czym jest więc ogród w stylu zen i czy możemy zaaranżować w tej sposób własną działkę?

Filozofia zen

Ogród zen to inna nazwa karesansui, co z języka japońskiego oznacza ogród suchego krajobrazu. To nietypowa kompozycja, na którą składają się kamienie, piasek oraz żwir. Ogród taki powstał w oparciu o estetykę zen – to prostota, klarowność formy oraz gra z umysłem polegająca na paradoksalnych i przypadkowych skojarzeniach, często Ogród w stylu zenpojawiających się podświadomie. Zen jest również sztuką kontemplowania Pustki i obserwowania świata bez jakichkolwiek uprzedzeń i narzuconych schematów. W przypadku ogrodów zen najważniejszą rolę odrywają więc wolne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi kamieniami.

Wydawać by się mogło, że tradycyjny ogród zen możemy łatwo stworzyć na własnym terenie. Według filozofii zen proces twórczy ma jednak przybliżać artystę do oświecenia, jest rodzajem medytacji i działaniem intuicyjnym – mistrzowie tej sztuki uważają, że aby stworzyć prawdziwy ogród utrzymany w tym duchu, należy praktykować zen przez wiele lat.

Aranżacja ogrodu w stylu zen

Nowoczesne ogrody formowane na wzór zen nie są jednak zupełnie pozbawione elementów roślinnych. Zen chwali świat takim, jakim jest – w przypadku ogrodów rezygnuje się Żwir kwarcowywięc z jakichkolwiek dekoracji. Centralnym punktem takiego ogrodu może stać się nawet niewielka roślina, której zwykle nie poświęcilibyśmy zbyt wiele uwagi. Również powykrzywiane czy sękate drzewo albo porośnięty mchem kamień lub głaz mogą stać się najważniejszym elementem ogrodu. Nie znajdziemy za to porośniętych bujną roślinnością zakątków – dominuje wolna przestrzeń i nieliczne akcenty roślinne umieszczone na piaszczystym albo żwirowym podłożu.

W ogrodzie zen nie znajdziemy także wody – dla strumyków, oczek wodnych czy inne zbiorników nie ma tutaj miejsca. W ich miejsce na usypanym podłożu wykonuje się wzory imitujące np. kręgi na wodzie czy fale, które przedstawiają wodę w sposób symboliczny.

Ogrody zen spotykane są obecnie w pobliżu nowoczesnych budynków, w konstrukcji których dominuje szkło oraz beton. Również w samych ogrodach znajdziemy betonowe akcenty, a nieliczne rośliny ujarzmione są obwodówkami czy palisadami.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak założyć trawnik z rolki?

Jak założyć trawnik z rolki?
Soczyście zielona trawa przy posesji pięknie dopełnia aranżację otoczenia. Zasiej ją jesienią lub wiosną, a jeśli nie chcesz czekać, aż nasiona wykieł...
Czytaj więcej

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne

Ogród budzi się z zimowego snu – prace wiosenne
Wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku – rośliny budzą się z zimowego snu, wydając kolejno nowe liście, a także kwiaty. Krajobraz staje się...
Czytaj więcej

Kratki trawnikowe – charakterystyka

Kratki trawnikowe – charakterystyka
Kratki trawnikowe stanowią rozwiązanie bardzo ekologiczne, estetyczne oraz mające wiele zastosowań. Do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić ogród w stylu zen