Jak urządzić ogród w stylu zen

Ogród zen to jeden z rodzajów ogrodu japońskiego. W oryginalnej wersji jest zupełnie nietypowy – nie pojawiają się w nim żadne rośliny. Czym jest więc ogród w stylu zen i czy możemy zaaranżować w tej sposób własną działkę?

ogród w stylu zen

Filozofia zen

Ogród zen to inna nazwa karesansui, co z języka japońskiego oznacza ogród suchego krajobrazu. To nietypowa kompozycja, na którą składają się kamienie, piasek oraz żwir. Ogród taki powstał na podstawie estetyki zen – to prostota, klarowność formy oraz gra z umysłem polegająca na paradoksalnych i przypadkowych skojarzeniach, często pojawiających się podświadomie. Zen jest również sztuką kontemplowania Pustki i obserwowania świata bez jakichkolwiek uprzedzeń i narzuconych schematów. W przypadku ogrodów zen najważniejszą rolę odrywają więc wolne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi kamieniami.

Wydawać by się mogło, że tradycyjny ogród zen możemy łatwo stworzyć na własnym terenie. Według filozofii zen proces twórczy ma jednak przybliżać artystę do oświecenia, jest rodzajem medytacji i działaniem intuicyjnym – mistrzowie tej sztuki uważają, że aby stworzyć prawdziwy ogród utrzymany w tym duchu, należy praktykować zen przez wiele lat.

Jak urządzić ogród w stylu zen

Aranżacja ogrodu w stylu zen

Nowoczesne ogrody formowane na wzór zen nie są jednak zupełnie pozbawione elementów roślinnych. Zen chwali świat takim, jakim jest – w przypadku ogrodów rezygnuje się więc z jakichkolwiek dekoracji. Centralnym punktem takiego ogrodu może stać się nawet niewielka roślina, której zwykle nie poświęcilibyśmy zbyt wiele uwagi. Również powykrzywiane czy sękate drzewo albo porośnięty mchem kamień lub głaz mogą stać się najważniejszym elementem ogrodu. Nie znajdziemy za to porośniętych bujną roślinnością zakątków – dominuje wolna przestrzeń i nieliczne akcenty roślinne umieszczone na piaszczystym albo żwirowym podłożu.

W ogrodzie zen nie znajdziemy także wody – dla strumyków, oczek wodnych czy inne zbiorników nie ma tutaj miejsca. W ich miejsce na usypanym podłożu wykonuje się wzory imitujące np. kręgi na wodzie czy fale, które przedstawiają wodę w sposób symboliczny.

Ogrody zen spotykane są obecnie w pobliżu nowoczesnych budynków, w których konstrukcji dominuje szkło oraz beton. Również w samych ogrodach znajdziemy betonowe akcenty, a nieliczne rośliny ujarzmione są obwodówkami czy palisadami.