Produkty

Łąka kwietna – świetna alternatywa dla trawnika

Łąka kwietna – świetna alternatywa dla trawnika

Jeśli nie lubimy zbyt wiele czasu poświęcać na pielęgnację i strzyżenie trawnika, a do tego lubimy lekko rustykalny, naturalny styl aranżacji ogrodu, warto zdecydować się na łąkę kwietną. Oto co powiennismy o niej wiedzieć.

Dlaczego warto zdecydować się na łąkę kwietną?

Utrzymywanie ładnego trawnika nie zawsze jest proste, zwłaszcza gdy zajmuje on znaczną powierzchnię naszej działki. Warto pomyśleć o zastąpieniu go, chociażby częściowo, kolorową łąką kwietną – szczególnie w mniej uczęszczanych rejonach działki. Łąka obsypana kwiatami jest znacznie bardziej różnorodna niż zwykły trawnik i pozwala wprowadzić do ogrodu nieco naturalnego wdzięku rodem z dzikich łąk.

Co ważne, utrzymanie łąki kwietnej jest znacznie mniej kłopotliwe i pracochłonne, niż regularna pielęgnacja trawnika. Nie musimy jej okresowo nawozić i podlewać (poza pierwszym rokiem, kiedy rośliny są jeszcze słabe). Koszenie łąki możemy przeprowadzać jedynie kilka razy w roku (1, 2 lub 3).

Skoszone rośliny możemy zostawić na kilka dni na łące, aby osypały się z nich nasiona – przez co unikniemy konieczności regularnego zasiewania. Z czasem na naszej łące pozostaną rośliny, którym takie warunki służą i samoistnie będą się rozsiewać oraz bujnie rozrastać. Powstanie swoisty ekosystem zbliżony do naturalnego.

Sposób zakładania łąki kwietnej

Ziemię, na której planujemy zakładanie łąki kwietnej, powinniśmy przekopać, oczyścić z dotychczasowych roślin i chwastów. Można kupić w sklepie gotową mieszankę odpowiednich nasion na kwietną łąkę. Nasiona warto wymieszać z piaskiem dla zapewnienia równomiernego siewu i pozostawić je na wierzchu, jedynie ugniatając nieco wałkiem. Wysiewamy je wiosną, sypiąc na 1 m2 około 1 do 2 gram nasion łąkowych roślin jednorocznych. Najefektowniej prezentują się takie kwiaty, jak chabry, maki, złocień, jaskier, łubin czy krwawniki. Po pierwszym zasiewie warto zadbać o odpowiednią wilgotność gleby dla zapewnienia skutecznego kiełkowania.

Warto zwrócić uwagę na skład kupowanej mieszanki nasion, wybierając tę, w której nie ma zbyt dużej zawartości nasion trawy kosztem ładnie kwitnących kwiatów.

przygotowanie ziemi pod łąkę

Dobór gatunków

Łąki kwietne dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach siedliskowych. Zamiast zwalczać nadmiar wilgoci lub zbytnią suchość gleby, warto posiać tam rośliny przystosowane właśnie do takiego środowiska. Nasiona wielu gatunków roślin możemy kupić w sklepie, a inne można zbierać samemu.

Warto zatem wiedzieć, jakie gatunki będą dobrze rosły na naszej łące.

- Na łąkach wilgotnych warto posiać np. bodziszek łąkowy, koniczynę białoróżową, firletkę poszarpaną, krwawnicę pospolitą, miętę polną, niezapominajkę błotną, rdest wężownik, rzeżuchę łąkową, złocień właściwy, żywokost lekarski.

- Na łąkach o przeciętnej glebie ogrodowej sprawdzą się np: chaber łąkowy, koniczyna biała i czerwona, łubin trwały, mak polny, wiesiołek czworokątny, nachyłek lancetowaty, wyka kosmata.

- Na łąkach suchych dobrze rośnie np. dziurawiec, dzwonek okrągłolistny i rozpierzchły, goździk kropkowany i piaskowy, macierzanka, gipsówka, rogownica polna czy szałwia łąkowa.

Rośliny możemy tak dobrać, żeby nasza łąka kwitła nieustannie od wiosny do jesieni.

roślina miododajna

Wpływ koszenia

Jeśli rośliny łąki kwietnej zostały dobrze dobrane do środowiska, jedynym zabiegiem niezbędnym do okresowego wykonania będzie koszenie. Warto wiedzieć, że termin koszenia ma wpływ na charakter łąki.

- Jeśli chcemy osiągnąć łąkę, która będzie efektownie kwitła wiosną, powinniśmy po raz pierwszy skosić ją w końcu czerwca, gdy przekwitają kwiaty. Kosimy na wysokość około 10 cm, a do jesieni powtarzamy tę czynność jeszcze kilkukrotnie.

- Łąkę najpiękniej kwitnącą latem osiągniemy, kiedy dokonamy koszenia (również na wysokość 10 cm) do połowy czerwca. Wówczas kwiaty pojawią się w lipcu i będą zdobić łąkę aż do września. Kolejne koszenie może nastąpić dopiero w październiku po przekwitnięciu roślin.

- Łąki suchej, na której rośliny rosną i rozwijają się wolno, nie należy kosić przez cały sezon. Dopiero w końcu września można ścinać rośliny i ewentualnie zbierać ich nasiona w czasie suchych, pogodnych dni.

 

łąka kwietna

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
01.05.2016
Ale świetny pomysł! W sam raz dla mnie, bo nie lubię tych uładzonych ogrodów. A tak to się świetny ekosystem tworzy i owady sobie swobodnie zapylają. Na pewno zrobię u siebie taką łąkę kwietną - genialnie to ktoś wymyślił.

Ocena i komentarz dla:

Łąka kwietna – świetna alternatywa dla trawnika